Camaldoli – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

, , , Tagi , , , , , ,

Camaldoli to niewielki fragment gminy Poppi, w przeszłości siedziba zakonu kamedułów. Zdawać  by się mogło, iż ta odcięta od świata okolica jest surowa i niegościnna. Nic bardziej mylnego Camaldoli to miejsce, które pozwala w pełni odetchnąć od zdobyczy technologii i nadmiaru wdzierających się w nasze życie informacji. Przybywając do tego niezwykłego zakątka nie tylko odpoczniecie, ale i nabierzecie sił na kolejny rok życia w mieście. Niezliczona ilość ścieżek prowadzących pośród starego, gęstego lasu spowijającego Camaldoli możecie odkryć wiele cennych dla tego regionu zabytków. Jednym z najcenniejszych, który przetrwał do naszych czasów jest okazały klasztor.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zabytki, z których znane jest Camaldoli i okolica

Do największych atrakcji regionu należy klasztor Camaldoli. Jego wnętrza skrywają wielką salę, a także aptekę, która w przeszłości była laboratorium, w którym studiowano właściwości ziół leczniczych. Pozyskane w ten sposób medykamenty były stosowane w starym szpitalu, który do dzisiaj otwarty jest dla zwiedzających. Jego wzbudzający zachwyt wystrój pochodzi z XVI wieku, barokowe wnętrza skrywają dzieła Giorgio Vasariego. Kilka kilometrów od klasztoru znajduje się tak zwana ,,Święta Pustelnia’’ czyli Sacro Eremo.  Stanowi starszą część fundamentu. Przez wiele lat pełniła rolę serca wspólnoty klasztornej. To tutaj w 1943 roku sporządzono ważny dla katolicyzmu politycznego we Włoszech dokument.

Miejsca, w których warto odpocząć, zwiedzając Camaldoli i okolicę

Jednym z miejsc godnych zobaczenia jest Locanda dei Baroni . Ten wiekowy zajazd usytuowany jest w środku Parku Narodowego Casentino, w bliskim sąsiedztwie słynnego klasztoru Camaldoli. W przeszłości goszcząca mnichów, do dzisiaj słynie z gościnności i spokoju. Wszystkie pokoje w Locanda dei Baroni wychodzą na okalający obiekt las. Obiekt utrzymany w klimacie toskańskim pełen jest reliktów przeszłości. Należą do nich wiekowe meble, niepowtarzalne, kunsztownie wykonane sufity, a także drewniane, wnoszące domową atmosferę podłogi. W przeciwieństwie do pozostałych obiektów wypoczynkowych działających na terenie Włoch, nie posiada telefonu, ani telewizorów. Dzięki temu przybywając do Locanda dei Baroni można w pełni odpocząć od nadmiaru docierających do nas informacji. Nieruchomość cieszy się dużą popularnością pośród turystów z jeszcze kilku powodów. Oprócz tego, iż budynek otoczony jest własnym ogrodem, posiada bar i restaurację serwującą  tradycyjne dania kuchni włoskiej. 

Osoby, które przybywają do Camaldoli własnym samochodem mogą skorzystać z Campingu Camaldoli . Miejsce to oferuje duży ogród ze sprzętem do grillowania, a także namioty z łączem Wi-Fi i wypożyczalnie rowerów. Do dyspozycji gości pozostaje wspólna łazienka oraz prysznic.

Wyjątkowe punkty gastronomiczne na terenie Camaldoli

Albergo Ristorante Camaldoli znajduje się nieopodal słynnego klasztoru. Przytulne wnętrze, a także urokliwy ogródek przyciągają spacerujących po miejscowych lasach turystów. Albergo Ristorante Camaldoli charakteryzuje znakomita kuchnia, a także niski koszt posiłków. Spośród podanego menu warto skusić się na jedno z wyśmienitych dań mięsnych i sosów grzybowych. Idealnym uzupełnieniem każdego posiłku są miejscowe wina, których aromat kształtowany był od stuleci.

W jaki sposób dotrzeć na miejsce?

Camaldoli to wyjątkowe miejsce, do którego trudno jest się dostać komunikacją. Aby podziwiać jego uroki najlepiej skorzystać z jednej z włoskich wypożyczalni samochodów i na własną rękę zwiedzać okolicę kierując się na południe od Bolonii.  Ta sama trasa dedykowana jest turystom poruszającym się na rowerach, jak i motocyklach. Ryzykując podróż autobusem, bądź pociągiem należy liczyć się z tym, iż dostępne połączenia pozwolą nam dotrzeć jedynie w okolicę Camaldoli, wymuszając skorzystanie z autostopu. Co więcej rozkład jazdy autobusów zależny jest od miejscowych świąt, weekendów oraz okresu wakacyjnego. Bywa, iż w weekendy w okolicy Camaldoli nie kursuje żaden autobus.

Camaldoli Monastery nestled in the nature reserve of the Casentino in Tuscany
Camaldoli Monastery nestled in the nature reserve of the Casentino in Tuscany, licencja: shutterstock/By Ppegasophoto

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Bagni di Lucca

Monterchi – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz