Florencja — atrakcje dla dzieci

Tagi , , , ,

Florencja jest jednym z najbardziej interesujących miast we Włoszech, zarówno dla młodszych, jak i starszych podróżników. Już sam spacer po uliczkach historycznego centrum jest dla dzieci dużą przygodą. Podczas zwiedzania mogą delektować się gelato, podziwiać zabytki i chłonąć historię. Co zobaczyć z dziećmi we Florencji, aby ich nie zanudzić?

Rodzice muszą wiedzieć, że niektóre ze słynnych muzeów i galerii, są bardziej przyjazne dzieciom niż inne. Palazzo Vecchio, Muzeum Leonarda da Vinci czy Muzeum Stibberta oferują wystawy i programy, które spodobają się nieco młodszym dzieciom. Museo Galileo jest doskonałą atrakcją dla nieco starszych dzieci. Warto przerwać zwiedzanie muzeów i zabrać dzieci na zabytkową karuzelę na Piazza della Repubblica lub zorganizować piknik w Ogrodach Boboli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Florencja — najciekawsze atrakcje dla dzieci

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio zamiennie nazywane Palazzo della Signoria, położone jest na Piazza della Signoria obok Uffizi. Jest to jedno z najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi muzeów we Florencji. Dawniej był to dom rodziny Medyceuszy, zanim przenieśli się do Palazzo Pitti. To doskonałe miejsce dla dzieci, by cofnąć się w czasie i pokazać im, jak żyła zamożna rodzina przed wiekami. Atrakcje dla dzieci podczas zwiedzania obejmują przedstawienia kukiełkowe, opowieści, poszukiwanie skarbów z mapami i przyborami, dzięki którym maluchy będą miały zajęcie podczas zwiedzania.

Life At Court to wycieczka z przewodnikiem po Palazzo przeznaczona dla rodzin. Przeznaczona jest dla dzieci do ośmiu lat, ale nawet nastolatki chętnie słuchają i oglądają dawny styl życia Medyceuszy. Dużą atrakcją jest tajne przejście, gdzie dzieci mogą przebrać się w stroje, które mogły nosić dzieci rodziny królewskiej. Większość wycieczek i zajęć trwa od jednej do dwóch godzin.

Karuzela na Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica tętni życiem przez cały rok. Przed intensywnym zwiedzaniem lub po nim warto zabrać dzieci na piękną zabytkową karuzelę. Na placu panuje niesamowita atmosfera. Uliczni muzycy i artyści często zabawiają dorosłych i dzieci. Na placu znajdują się sklepy i kawiarnie, w tym Cafe Gilli, która kusi miłośników słodkości florenckimi wypiekami i słodyczami. Niedaleko Piazza della Repubblica znajduje się także warsztat zabawkarski Bartolucci, gdzie można kupić drewniane zabawki i pamiątki po Pinokio.

Piknik w ogrodach Boboli Florencja

Po zobaczeniu pałacu Pitti warto pozwolić dzieciom wyszaleć się w pięknych ogrodach Boboli. Dzieci mogą biegać pomiędzy posągami oraz chować się za żywopłotami. Rodzice mogą wówczas zrelaksować się podczas pikniku w tym słynnym renesansowym ogrodzie Medyceuszy. Nie ma tu zbyt wielu kwiatów, ale ogród i tak zasługuje na uwagę ze swoimi krętymi ścieżkami oraz fontannami.

Po relaksie w ogrodach Boboli można zabrać dzieci do dzielnicy Oltrarno. Niektóre pracownie oferują zajęcia i warsztaty dla najmłodszych. Dzieci mogą zobaczyć, jak florenccy rzemieślnicy tłoczą skórę, marmurkują papier czy tworzą mozaiki na ulicach.

Przeczytaj także: Polecane noclegi we Florencji

Wejście na słynną Cúpula de Santa María de las Flores

Słynna Il Duomo – Katedra Santa Maria del Fiore zachwyca nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Co ważne, można ją zwiedzać. Przed zwiedzaniem tej spektakularnej Katedry Il Duomo warto podzielić się z dziećmi jej historią. Kopuła Brunelleschiego jest wciąż największą kopułą z cegieł, jaką kiedykolwiek zbudowano. Sceptycy uważali, że może się zawalić. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. Stojąc z dziećmi pod kopułą, warto wyobrazić sobie robotników budujących kopułę bez użycia nowoczesnych narzędzi oraz sprzętu.
Po zwiedzaniu wnętrza Katedra Santa Maria del Fiore nadszedł czas na podziwianie widoków. Wspinaczka na kopułę, aby popatrzeć na Florencję, jest jedną z najciekawszych atrakcji. Warto wiedzieć, że 463 stopnie to bardzo dużo dla najmłodszych dzieci. Jednak pokonywanie stopni krętą klatką schodową to przygoda dla nieco starszych dzieci i nastolatków. 

Muzeum Leonarda da Vinci

Niewielkie Muzeum Leonarda da Vinci, znajdujące się w pobliżu Katedry Santa Maria del Fiore jest świetnym wyborem dla starszych dzieci. Mogą one poznać nieco inne oblicze mistrza renesansu, jakim był Leonardo da Vinci.

W muzeum znajdują się rekonstrukcje projektów Da Vinci z zakresu inżynierii lądowej, wojskowości oraz lotnictwa. Wiele eksponatów znajdujących się w muzeum jest interaktywnych. W przeciwieństwie do większości muzeów we Florencji dzieci mogą tu bawić się maszynami oraz mogą je testować. Dodatkowo multimedialne wyświetlacze pomagają zrozumieć działanie niektórych projektów.
Muzeum Leonarda da Vinci wystawione są również reprodukcje najważniejszych obrazów Da Vinci. Przed wyjściem można sobie zrobić sobie zdjęcia w reprodukcji Mona Lisy.

Museo Stibbert Florencja

Młodym fanom rycerzy i zbroi szczególnie spodoba się Muzeum Stibberta – Museo Stibbert. Znajduje się ono na wzgórzu, około 20 minut jazdy samochodem lub autobusem od historycznego centrum Florencji. Z pewnością każdy będzie pod wrażeniem skarbów, jakie tu zgromadzono.Frederick Stibbert żyjący w latach 1836-1906 odziedziczył tę kolekcję i stale ją powiększał. Finalnie przekształcił swoją XIX-wieczną willę w muzeum. Stibbert gromadził artefakty z całego świata, w tym stroje, gobeliny, meble, instrumenty muzyczne oraz obrazy. Największe wrażenie robi ogromna sala główna, w której znajdują się konie oraz rycerze podczas procesji. Imponujący jest także zbiór broni i zbroi pochodzących z cywilizacji wschodnich i zachodnich. Zwiedzanie Muzeum Stibberta – Museo Stibbert dozwolone jest tylko z przewodnikiem. Po obejrzeniu wszystkich eksponatów można zabrać dzieci do małej kawiarenki lub pospacerować po ogrodach otaczających willę.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Kurort Lido di Camaiore — wakacje w Toskanii

Campingi w Toskanii nad morzem — TOP 11

Następny

Dodaj komentarz