Florencja Włochy – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Tagi , , , ,

Florencja (wł. Firenze) to piękne miasto we Włoszech, w którym znajduje się wiele ciekawych muzeów, placów, kościołów, posągów i zabytków sztuki renesansowej. Dodatkowo, niektóre z zabytków Florencji należą do najbardziej znanych ikon Włoch jak słynny most Ponte Vecchio czy Galeria Uffizi. Z pewnością podczas krótkiego pobytu nie uda Ci się zobaczyć wszystkich atrakcji, dlatego też przygotowaliśmy zestawienie TOP 15 najciekawszych atrakcji we Florencji. W zestawieniu znajdują się najciekawsze i najbardziej znane atrakcje, które warto zobaczyć podczas pobytu we Florencji.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Florencja Włochy – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Jeśli planujesz zwiedzanie najpopularniejszych zabytków Florencji polecamy kupić FirenzeCard. Jest to karta, która oferuje specjalne zniżki biletów wstępu do wielu muzeów, galerii oraz atrakcji. Ceny biletów do wielu atrakcji we Florencji są niestety bardzo wysokie. Poza tym bilety w kasach najpopularniejszych florenckich atrakcji często są wyprzedawane z dużym wyprzedzeniem. Karta FirenzeCard pozwala dokonać wcześniejszą rezerwację biletu wstępu. Warto także rozważyć zakup biletu łączonego np.: „Uffizi – Pałac Pitti – Ogrody Boboli”.

Piazza della Repubblica

Jest to obecnie jeden z najbardziej znanych placów we Florencji. Plac ma dosyć ciekawą historię. Powstał on w miejscu wyburzonego getta żydowskiego, targu oraz slumsów. Obecnie znajduje się tu Colonna dell’Abbondanza, czyli Kolumna Obfitości oraz łuk triumfalny, który zbudowano na cześć Vittorio Emanuele. Kolumna wyznacza dokładne centrum miasta, dlatego też Piazza della Repubblica nazywany jest również „Pępkiem Firenze”. Na placu możesz również zrobić zakupy w eleganckich sklepach, smacznie zjeść w restauracjach lub zatrzymać się na nocleg w pięknych hotelach.

Polecany artykuł: Gdzie zjeść we Florencji?

Katedra Santa Maria del Fiore – Florencja Włochy

Duomo to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Florencji. Katedra dominuje w panoramie miasta, dzięki czemu stała się punktem orientacyjnym Firenze. Santa Maria del Fiore znajduje się na Piazza del Duomo. Na uwagę zasługuje także kopuła Brunelleschiego. Budowę kopuły zakończono w 1436 roku i od tego czasu jest symbolem Florencji, jej bogactwa oraz pomysłowości. 

Ponte Vecchio – słynny most we Florencji i Palazzo Vecchio

Najbardziej efektownym i najstarszym mostem we Florencji jest Ponte Vecchio, czyli dosłownie Stary Most. Ponte Vecchio zaprojektował uczeń Giotta – Taddeo Gaddi. Budowę mostu ukończono w 1345 roku. Na Ponte Vecchio znajduje się wiele sklepów. Na środku mostu znajduje się pomnik Celliniego. Wokół pomnika Benvenuto Celliniego ustawione jest ogrodzenie, na którym zakochane pary wieszają małe kłódki, a klucz wyrzucają do rzeki Arno.

Palazzo Vecchio od zawsze był jednym z najważniejszych pałaców we Florencji, ponieważ służył on jako budynek rządowy. Obecnie pałac pełni funkcję ratusza, ale służy również jako muzeum, w którym znajduje się część kolekcji Medyceuszy. Palazzo Vecchio posiada wiele pięknych sal, z których najbardziej znana jest Salone dei Cinquecento. Inne imponujące sale to m.in.: Sala dei Gigli, Cappella di Eleonora oraz Sala delle Mappe.

Florencja Włochy – Zabytki wokół Piazza della Signoria

Piazza della Signoria jest najbardziej znanym placem w Firenze. Przez wiele lat była politycznym i społecznym centrum Florencji. Na przestrzeni wieków odbywało się tu wiele zgromadzeń publicznych. Na Piazza della Signoria znajdziesz loggię z posągami, które przypominają o ważnych wydarzeniach w mieście. Znajdziesz tu także Fontannę Neptuna, wejście do Palazzo Vecchio, słynny posąg konny z brązu oraz Muzeum Gucci. Fontannę Neptunę stworzył Bartolomeo Ammannati w 1575 roku. Przedstawia ona rzymskiego boga morza w otoczeniu jego wodnych nimf. Neptuna wykonano z marmuru, natomiast nimfy z brązu. Fontanna symbolizuje toskańskie zwycięstwa na morzu. Z kolei, posąg na Piazza della Signoria wykonano z okazji ślubu Francesco de Medici oraz Joanny Habsburg. Zabawnym faktem jest to, że Neptun przypomina Cosimo I, którego można znaleźć również na posągu konnym znajdującym się nieco dalej na placu.

Palazzo Pitti i Galleria Palatina

Po drugiej stronie rzeki Arno znajduje się drugi pałac rodziny florenckich bankierów – Palazzo Pitti. Pałac powstał na zlecenie Luca Pitti. Budowa pałacu Pitti rozpoczęła się w 1457 roku. Niezwykle trudnym momentem dla rodziny Pitti był fakt utraty pałacu, spowodowany brakiem środków pozwalających na ukończenie budowy. W związku z tym, pałac trafił do rodziny Medyceuszy i pozostał ich własnością do 1737 roku. Po tym czasie przez pewien czas przebywał tu Napoleon Bonaparte. W momencie zjednoczenia Włoch pałac przeszedł z powrotem w ręce włoskiej rodziny królewskiej. Pałac Pitti połączony jest z Palazzo Vecchio korytarzem Vasari.

Dziedziniec Palazzo zaprojektował Bartolomeo Ammanati. Najbardziej znanym pomieszczeniem w pałacu jest Galleria Palatina. Znajdziesz tu dzieła sztuki takich artystów jak: Botticelli, Tycjan, Paolo Veronese, Caravaggio i Raffaello Santi. Dzieła te były kolekcjonowane zarówno przez Medyceuszy, jak i Lotaryngów. Galleria posiada jedenaście pomieszczeń, z których pierwsze pięć zawiera freski sufitowe ku czci i chwale Medyceuszy.

Na terenie Palazzo Pitti znajduje się także kilka innych muzeów. Letnie kwatery Medyceuszy przekształcono w Muzeum Srebra. Znajdziesz tu cenne zbiory różnych przedmiotów. Otwarta dla publiczności w 1983 roku Galleria del Costume posiada zbiory ubrań, prezentujące zmieniające się trendy mody dworu. Galleria d’Arte Moderna posiada dzieła sztuki autorstwa włoskich malarzy Macchiaioli z Toskanii, którzy malowali dzieła inspirowane francuskimi impresjonistami.

Piazzale Michelangelo – punkt widokowy na Florencję

Aby uzyskać doskonały widok na miasto, warto odwiedzić Piazzale Michelangelo. Autorem Piazzale Michelangelo był Giuseppe Poggi. Plac powstał w 1860 roku. Z placu możesz podziwiać wijącą się w dole rzekę Arno, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio, Galerię Uffizi, Bazylikę Santa Croce i oczywiście Duomo Santa Maria del Fiore. Na Piazzale Michelangelo znajdziesz także kopię Dawida – Michała Anioła oraz inne repliki tego słynnego rzeźbiarza. W centrum placu znajduje się pomnik Dawid  – Michała Anioła, który otoczony jest czterema posągami. Za posągiem znajduje się loggia, w której Giuseppe Poggi chciał wystawić wszystkie rzeźby Michała Anioła. Niestety nigdy do tego nie doszło. Obecnie w loggii znajduje się restauracja, w której można się posilić po wędrówce na wzgórze.

Florencja Włochy – Targ Mercato Centrale

Po świeże mięso, warzywa, owoce, makarony i ryby wybierz się do Mercato Centrale. Ta duża hala targowa oferuje świeżą żywność pochodzącą z okolicy. Możesz tu również spróbować toskańskich specjałów, takich jak porchetta. Mercato Centrale zaprojektował w 1874 roku Giovanni Mengoni. Architekt ten zaprojektował także słynną Galerię Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Budynek, w którym znajduje się Mercato Centrale wcześniej pełnił funkcję miejsca handlu metalem, szkła oraz żeliwa. Na targ można się bez problemu dostać z każdej części Florencji. Dlatego też jest on często zatłoczony i pełen turystów. Na zewnątrz hali targowej można znaleźć liczne stragany z pamiątkami.

Kaplice Medyceuszy – Cappelle Medicee

Nic dziwnego, że miejsce ostatniego spoczynku rodziny Medyceuszy uważa się za muzeum. Miejsce to co roku odwiedza wielu turystów. Cappelle Medicee znajduje się w Bazylice św. Wawrzyńca i składa się z trzech pomieszczeń: krypty znajdującej się za holem wejściowym, nowej zakrystii i Cappella dei Principi. W nowej zakrystii dostępne są dwa grobowce wykonane przez Michała Anioła: Giuliana oraz Lorenza. W Cappella dei Principi znajdziesz także puste grobowce, ponieważ sala nigdy nie została ukończona. Szczątki pozostałych członków Medyceuszy spoczywają pod kaplicą w krypcie Buontalenti. Cappella dei Principi to duże rodzinne mauzoleum, którego budowę rozpoczął Cosimo I w 1604 roku.

Muzeum Galileusza – Museo Galileo Galilei

Museo Galileo Galilei poświęcone jest słynnemu naukowcowi i astronomowi Galileuszowi. Urodził się on w Pizie, jednak większość swojego życia spędził we Florencji. W muzeum nauki, znajdującym się obok Galerii Uffizi, znajdziesz instrumenty, których używał Galileusz podczas swoich odkryć. To tutaj możesz zobaczyć soczewkę, której Galileusz użył do odkrycia księżyców Jowisza. W niektórych salach znajdują się instrumenty astronomiczne, takie jak słynne astrolabium oraz stare mapy, globusy, mikroskopy, sprzęt do liczenia, termometry i barometry. Co ciekawe, wciąż działa zegar słoneczny wykonany z brązu, który znajduje się przy wejściu do muzeum.

Muzeum Narodowe Bargello – Museo Nazionale del Bargello

Muzeum mieści się w dawnym Palazzo del Bargello, gdzie rezydował magistrat miasta Florencji. Budynek powstał w 1255 roku. Pałac składa się z kilku pięter i 54-metrowej wieży zegarowej, która miała ostrzegać mieszkańców Florencji przed niebezpieczeństwem. W XVI wieku budynek był siedzibą rady sprawiedliwości, policji oraz pełnił funkcję więzienia do 1857 roku. W 1865 roku pałac odnowiono, a w budynku powstało muzeum. Dzięki temu stało się ono jednym z pierwszych muzeów narodowych we Włoszech. W muzeum znajdują się głównie rzeźby autorstwa m.in.: Michała Anioła, Lorenzo di Bartolo i Donatella. Ponadto znajdziesz tu artefakty wykonane z kości słoniowej, a także broń, biżuterię i gobeliny.

Fontanna Porcellino – Fontana del Porcellino

Fontanna Porcellino jest jedną z najbardziej znanych fontann we Florencji. Przedstawia ona wykonanego z brązu siedzącego dzika przy Mercato Nuovo. Co roku setki turystów przechodzą obok niej, aby pogłaskać lub pocałować pysk dzika. Jeśli chcesz wrócić do Florencji warto również wrzucić monetę do siatki znajdującej się pod nogami dzika. Figurę dzika wykonał Pietro Tacca w 1612 roku. Pierwotnie planowano go umieścić w ogrodach Boboli, ale ostatecznie znalazł swoje miejsce na Mercato Nuovo.

Galeria Uffizi Florencja – Galleria degli Uffizi – Florencja Włochy

Galeria Uffizi mieści się w dawnym pałacu obok Palazzo Vecchio. Jest to najsłynniejsze muzeum i największa atrakcja Florencji. Bilety wstępu regularnie wyprzedawane są z wyprzedzeniem. W Uffizi znajdują się znane dzieła sztuki między innymi Botticellego, Caravaggia i Tycjana. Palazzo degli Uffizi jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych muzeów na świecie. Uffizi było kiedyś pałacem należącym do rodziny bankowców – Medyceuszy. Pałac budowano w latach 1560-1580 ,na polecenie wielkiego księcia Cosimo I de Medici. Pierwotnie znajdowały się tu biura administracyjne i prawne Florencji. Syn Cosimo – Francesco, przekształcił górne piętro pałacu w galerię sztuki. Następnie kolekcja ta była coraz bardziej wzbogacana i powstało słynne obecnie muzeum.

Basilica di Santa Maria Novella

Basilica di Santa Maria Novella to kościół pochodzący z XIII-XIV wieku, który zbudowano w stylu romańskim. Fasada świątyni pochodzi z 1470 roku. Najbardziej niezwykłą rzeczą w fasadzie Santa Maria Novella jest to, że nie znajdziesz tam nazwy kościoła, tylko nazwisko fundatora – Giovanni Rucellai. Kościół znany jest z fresku Masaccia – Święta Trójca. Fresk powstał prawdopodobnie w wyniku współpracy z florenckim architektem Filippo Brunelleschim. 

Bazylika Santa Croce

Santa Croce zbudowano w 1294 roku na miejscu dawnego kościoła franciszkańskiego. Plan kościoła przypomina kształt litery T, z wnętrzem podzielonym na trzy nawy. W 1560 roku kościół odnowiono na polecenie Kosmy I. W wyniku tego wiele oryginalnych dzieł sztuki zniszczono. Obecna kampanila pochodzi z 1842 roku, ponieważ pierwotna dzwonnica uległa zniszczeniu przez uderzenie pioruna. Co ciekawe, Bazylika Santa Croce została zbudowana, aby przewyższyć Santa Maria Novella. Bazylika jest także znana ze względu na słynnych florentyńczyków, którzy są tu pochowani: Machiavelli, Michał Anioł, Vasari i Galileusz. Znajduje się tu również pomnik nagrobny Dantego.

Polecany artykuł: Florencja w 3 dni – co zobaczyć?

Ogrody Boboli – Giardino Boboli

Ogrody Boboli znajdują się przed Palazzo Pitti i można je spokojnie nazwać najpiękniejszymi ogrodami we Florencji. Dużą część obecnych ogrodów zaprojektowała Eleonora z Toledo – żona Kosmy I. Na przestrzeni wieków ogrody były wielokrotnie rozbudowywane. W ogrodach Boboli znajdziesz m.in.: amfiteatr, egipski obelisk, fontannę Neptuna oraz kilka stawów z wodospadami. Ogrody Boboli były inspiracją dla wielu znanych ogrodów, które powstawały w późniejszych czasach, jak na przykład ogrody w Wersalu.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Viareggio w Toskanii – atrakcje, noclegi

Galerie we Florencji, które warto zobaczyć 

Następny

Dodaj komentarz