Galeria Uffizi, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Tagi , , , ,

Galeria Uffizi, po włosku: Galleria degli Uffizi to popularne muzeum we Florencji, które zawiera jedną z najstarszych i najbardziej znanych kolekcji sztuki na świecie. Obecnie w 50 salach znajdują się obrazy z okresu od XIII do XVIII wieku. Najważniejsze z nich to słynna „Madonna di Ognissanti” Giotta, „Bitwa pod San Romano” Paolo Uccello, „Federico da Montefeltro”, „Narodziny Wenus” Botticellego i kilka innych. Wszystkie obrazy w Galerii Uffizi prezentowane są chronologicznie. Dzięki czemu możesz po kolei dostrzec wszystkie innowacje zachodzące w sztuce na przestrzeni wieków.

Dziś Galeria Uffizi jest jednym z najbardziej podziwianych i odwiedzanych muzeów na świecie. Planujesz wakacje we Florencji i chcesz zwiedzić Galleria degli Uffizi? Czytaj dalej, aby w pełni wykorzystać wizytę w tym muzeum. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galeria Uffizi – historia i opis

Galerię Uffizi zbudowano w latach 1560-1580 na polecenie Cosimo I de’ Medici, pierwszego Wielkiego Księcia Toskanii. Pierwotnie budynek ten miał pełnić funkcję biur dla sędziów, techników i kupców florenckich. Aby zbudować Galerię Uffizi w kształcie litery U, postanowiono zburzyć wiele budynków, w tym kościół San Pier Scheraggio (romański kościół z XI wieku), którego łuki i kolumny można zobaczyć obecnie przed Palazzo Vecchio. Kiedy architekt zmarł w 1574 roku, projekt, którego budowa była przedłużana przez wiele lat, nie został ukończony. Budowę dokończyli dwaj inni architekci Bernardo Buontalenti i Alfonso Parigi il Vecchio. Najwyższe piętro przekształcono w prywatną galerię rodziny rządzącej Florencją, przyjaciół i gości. W galerii tej wystawiano obrazy, posągi, biżuterię, instrumenty naukowe i broń, przekształcając ją w bardzo interesującą oraz cenną kolekcję na świecie. Galeria z czasem stała się muzeum i oficjalnie otworzyła swoje podwoje w 1769 roku.

Zobacz także: Katedra w Sienie

Gdzie znajduje się Galeria Uffizi, adres?

Galeria Uffizi to wybitne muzeum sztuki położone w sąsiedztwie Piazza della Signoria, w historycznym centrum Florencji w Toskanii. Stoi na szczycie wzgórza z widokiem na rzekę Arno, zapewniając odwiedzającym zapierające dech w piersiach widoki na otaczające miasto. Galeria otoczona jest wieloma innymi atrakcjami kulturalnymi, takimi jak na przykład Palazzo Vecchio. Znajduje się na północ od Piazza della Signoria.  Dokładny adres to: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, Włochy.

Jak dojechać do Galerii Uffizi?

Autobusem

Najbliższy przystanek: Diaz, oddalony o 250 m.

  • Z przystanku Diaz do Galerii Uffizi można dojść spacerem.
  • Alternatywnie można skorzystać z tras C3, 23, 23A, 23B, 23N, C4 i C2. 

Pociągiem

Najbliższa stacja to Santa Maria Novella (SMN), oddalona o 1,3 km.

  • Stacja Florencja Santa Maria Novella jest główną stacją końcową i znajduje się najbliżej galerii.
  • Ze stacji można dojechać do galerii taksówką lub autobusem. Alternatywą jest spacer do muzeum, który powinien zająć około 20 minut.

Ile czasu trwa zwiedzanie Galerii Uffizi?

Aby w pełni zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje Galerii Uffizi należy przeznaczyć minimum 2 – 3 godziny. 

Co warto zobaczyć w Uffizi?

Daj się oczarować urzekającemu pięknu obrazu „Nascita di Venere” (Narodziny Wenus). To arcydzieło Sandro Botticellego, przedstawiające Wenus wyłaniającą się z wody na muszli jest bogate w alegoryczne odniesienia do starożytności. Obraz namalowano między 1482 a 1485 rokiem. W tym samym pomieszczeniu znajduje się także inne wspaniałe i znane dzieło Botticellego: „Primavera” (Wiosna). Stanięcie twarzą w twarz z tymi dwoma obrazami to doświadczenie, którego nie da się łatwo zapomnieć!

Na uwagę zasługują także dzieła Giotto, który uważany jest za prekursora renesansu. „Madonna col Bambino in trono, angeli e santi” (Dziewica z Dzieciątkiem na tronie, otoczona aniołami i świętymi) powstała u szczytu jego artystycznej dojrzałości. Ponadto przez ponad sto lat była wzorem inspiracji dla florenckich malarzy.

Czy warto odwiedzić Galerię Uffizi?

Oczywiście, że tak! Galeria Uffizi jest uważana za jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych we Włoszech, zwłaszcza we Florencji. W 2015 roku odwiedziło ją prawie dwa miliony turystów i liczba ta rośnie z każdym rokiem. Jest to miejsce, które powinieneś odwiedzić, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, ponieważ zawiera najważniejszą kolekcję włoskich obrazów, w większości arcydzieł renesansu. Jeśli podczas wizyty we Florencji masz czas, aby zwiedzić wyłącznie jedno lub dwa muzea, odwiedź Galerię Uffizi, ponieważ jest to najważniejsza galeria sztuki we Włoszech i jedna z najbardziej prestiżowych na świecie.

Godziny otwarcia Galerii Uffizi

Galeria Uffizi  jest otwarta codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 08:15–18:30. Kasa biletowa jest zamykana o godz. 17.30. 

Gdzie kupić bilety do Galerii Uffizi?

Bilety można kupić na stronie Galerii Uffizi, ale można także kupić na stronie https://bit.ly/3Vp8PWU

Bilety i ceny do Galerii Uffizi, Ile kosztuje wejście?

Bilet do Galerii Uffizi kosztuje 25€. Masz do wyboru także bilet „PassePartout – 5 dni”, który jest ważny przez 5 kolejnych dni i upoważnia Cię do wejścia do Galerii Uffizi, Pałacu Pitti i Ogrodów Boboli. „PassePartout – 5 dni” kosztuje 38€. 

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Katedra w Sienie, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Pałac Pittich (Palazzo Pitti), zwiedzanie, godziny, bilety online

Następny

Dodaj komentarz