Galerie we Florencji, które warto zobaczyć 

Tagi , , , , ,

Dzisiaj zabierzemy Was w podróż do serca Włoch, do miasta, które jest prawdziwym skarbem dla miłośników sztuki – Florencji. Znane jako kolebka renesansu, Florencja pełna jest niesamowitych galerii sztuki, które zachwycą każdego, kto się tam uda. W tym wpisie przedstawimy Wam te miejsca, które są absolutnie obowiązkowe do zobaczenia podczas pobytu we Florencji. Przygotujcie się na spotkanie z niesamowitymi dziełami sztuki, od wczesnego renesansu po nowoczesność. Oto galerie we Florencji, do których warto się wybrać. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galerie we Florencji — Galleria degli Uffizi: serce renesansu we Florencji

Galleria degli Uffizi to prawdziwy klejnot wśród galerii sztuki we Florencji. Uznawana za jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Galeria zgromadziła niewiarygodną kolekcję dzieł sztuki od czasów starożytnych po renesans.

Znajdująca się w zabytkowym kompleksie Uffizi, galeria powstała w XVI wieku z inicjatywy Wielkiego Księcia Toskanii, Franciszka I Medyceusza, jako miejsce przechowywania kolekcji dzieł sztuki należących do rodziny Medyceuszów. Z biegiem czasów kolekcja ta rozrosła się, stając się jednym z najbogatszych zbiorów sztuki na świecie.

Wśród najbardziej znanych i cenionych dzieł zgromadzonych w Uffizi, warto wymienić „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego, „Madonnę z Dzieciątkiem i dwoma aniołami” Filippo Lippi, czy „Ogłoszenie” Leonarda da Vinci. To jedynie kilka z licznych arcydzieł, które można podziwiać w tej wyjątkowej galerii. 

Galeria Akademii — spotkanie z majestatem Dawida

Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia) to kolejne niezwykłe muzeum sztuki we Florencji, które przyciąga miłośników sztuki z całego świata. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej ikonicznych dzieł sztuki wszech czasów – monumentalna rzeźba Dawida autorstwa Michała Anioła.

Dawid, wykuty z jednego bloku marmuru, mierzy niebagatelne 5,17 metra wysokości i prezentuje niezrównaną wirtuozerię rzeźbiarską. Rzeźba przedstawia postać biblijnego bohatera, który pokonał olbrzyma Goliata. Od momentu odsłonięcia w 1504 roku, Dawid stał się symbolem siły, odwagi i niepodległości miasta Florencji.

Oprócz majestatycznej rzeźby Dawida, Galeria Akademii oferuje również inne cenne dzieła sztuki, w tym rzeźby, obrazy i freski z okresu renesansu. Znajduje się tu również znaczna kolekcja instrumentów muzycznych oraz oryginalne odlewy gipsowe, które posłużyły artystom jako modele do ich dzieł.

Odwiedzając Galerię Akademii, nie można pominąć słynnych „Niewolników” Michała Anioła. To seria nieukończonych rzeźb, które pozwalają zrozumieć proces twórczy i technikę tego wybitnego artysty. 

Może się przydać: Darmowe parkingi we Florencji

Galerie we Florencji warte odwiedzenia — Palazzo Pitti i Galeria Palatina

Palazzo Pitti to imponujący pałac zlokalizowany na drugim brzegu rzeki Arno. Niegdyś był rezydencją potężnej rodziny Medyceuszów, a później domem władców Wielkiego Księstwa Toskanii. Majestatyczny budynek słynie z niezwykłej kolekcji sztuki, której sercem jest Galeria Palatina.

Galeria Palatina prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki renesansu i baroku. Zbiory obejmują prace takich mistrzów jak Rafael, Tycjan, Rubens, Caravaggio czy Pietro da Cortona. Wśród nich znajduje się m.in. „Madonna della Seggiola” Rafaela oraz „Wenus z Urbino” Tycjana.

Charakterystyczną cechą Galerii Palatina jest sposób eksponowania dzieł sztuki. Obrazy wiszą na ścianach w gęstym ułożeniu, na wzór dawnych kolekcji arystokratycznych. Pozwala to na odkrywanie arcydzieł w otoczeniu, które nawiązuje do epoki, w której powstały.

Odwiedzając Palazzo Pitti, warto również zwiedzić ogrody Boboli, które rozciągają się za pałacem. Są to jedne z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech, pełne zielonych alejek, rzeźb, grot i fontann. Możemy stąd podziwiać wspaniałe widoki na panoramę Florencji.

Muzeum Bargello — odkrywanie rzeźby i sztuki zdobniczej

Muzeum Bargello (Museo Nazionale del Bargello) to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu we Florencji. Zlokalizowane w XIV-wiecznym budynku, dawniej pełniącym funkcję więzienia i siedziby władz miejskich, muzeum to słynie przede wszystkim z niezwykłej kolekcji rzeźb. Muzeum oferuje również bogate zbiory sztuki zdobniczej.

W Muzeum Bargello można podziwiać prace najwybitniejszych artystów renesansu, takich jak Donatello, Michelangelo, Cellini czy Giambologna. Wśród najbardziej cenionych eksponatów znajduje się słynna rzeźba Donatella przedstawiająca biblijnego Dawida – pierwsza rzeźba przedstawiająca postać w pełnej postaci wykonana od czasów starożytności. Inne ważne dzieła to „Bacchus” autorstwa Michała Anioła czy „Merkury” stworzony przez Giambolognę.

Oprócz rzeźb, w Muzeum Bargello można również podziwiać znakomitą kolekcję sztuki zdobniczej, obejmującą majolikę, tkaniny, biżuterię, zbroje czy wyroby z brązu. Zbiory te pozwalają na odkrycie nie tylko dzieł sztuki, ale również codziennego życia i kultury epoki.

Warto wiedzieć: Florencja z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych

Muzeum San Marco – duchowość i mistycyzm we freskach Fra Angelico

Muzeum San Marco to wyjątkowe miejsce, które łączy duchowość z artystyczną ekspresją. Znajdujące się w dawnym klasztorze dominikańskim, muzeum to słynie głównie z wspaniałych fresków namalowanych przez Fra Angelico. 

Fra Angelico był zarówno mnichem, jak i artystą. Zyskał sławę dzięki swoim mistycznym i duchowym kompozycjom, które oddają głębię wiary i uczuć religijnych. W Muzeum San Marco odwiedzający mają okazję podziwiać jego dzieła in situ, malowane bezpośrednio na ścianach cel zakonnych i korytarzach klasztoru.

Najbardziej znanym dziełem Fra Angelico w San Marco jest „Zwiastowanie”, znajdujące się u wejścia do klasztornych cel. Inne ważne freski to „Koronacja Marii”, „Niesienie Krzyża” czy „Ostatnia Wieczerza”. Freski te zachwycają swoją delikatnością, harmonią kolorów i przemyślaną symboliką, oddającą duchowe przesłanie dominikańskiego zakonu.

Oprócz dzieł Fra Angelico, w Muzeum San Marco można również zobaczyć prace innych artystów, takich jak Domenico Ghirlandaio, Fra Bartolomeo czy Alesso Baldovinetti. Spacerując po dawnych klasztornych wnętrzach, odwiedzający mają szansę doświadczyć nie tylko piękna sztuki, ale również duchowej atmosfery tego niezwykłego miejsca.

Muzeum Novecento – współczesna sztuka we włoskim kontekście

Muzeum Novecento (Museo del Novecento) to miejsce, które przenosi nas do świata współczesnej sztuki włoskiej, oferując kontrast w stosunku do innych, klasycznych muzeów Florencji. Położone jest w samym sercu miasta, w pobliżu słynnego placu Piazza della Signoria. Muzeum to prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki XX i XXI wieku, koncentrując się na włoskich artystach.

Wśród zbiorów Muzeum Novecento znajdziemy prace takich artystów jak Giorgio de Chirico, Amedeo Modigliani, Umberto Boccioni czy Giorgio Morandi. Muzeum prezentuje różnorodne nurty artystyczne, takie jak futuryzm, metafizyka, abstrakcjonizm czy arte povera, oferując szerokie spektrum doświadczeń estetycznych.

Oprócz wystaw stałych, Muzeum Novecento często organizuje również wystawy czasowe, spotkania i wykłady poświęcone różnym aspektom sztuki współczesnej. Dzięki temu odwiedzający mają okazję zgłębiać najnowsze trendy i debaty w dziedzinie sztuki. Można tu zobaczyć również twórczość młodych i obiecujących artystów.

Muzeum Novecento to idealne miejsce dla tych, którzy pragną odkryć współczesną twórczość włoską i zrozumieć, jak dawne tradycje artystyczne wpłynęły na rozwój sztuki we Włoszech. Wizyta w tym muzeum to inspirujące i ekscytujące doświadczenie, które uzupełnia bogactwo artystycznych atrakcji we Florencji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Florencja Włochy – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Trasy trekkingowe we Florencji 

Następny

Dodaj komentarz