Gorące źródła Bagni di San Filippo

Tagi , , , , ,

W Toskanii znajduje się wiele gorących źródeł, które były znane i wykorzystywane w celach leczniczych już w czasach Etrusków. Do dziś cieszą się one ogromną popularnością. W tym przewodniku opisujemy gorące źródła Bagni di San Filippo w Toskanii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bagni San Filippo podstawowe informacje

Mała miejscowość Bagni San Filippo, w której znajdują się gorące źródła położona jest około 60 kilometrów na południe od miasta Siena. Z pewnością jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji w Val d’Orcia. Miejscowość jest maleńka, liczy zaledwie 90 mieszkańców. Jest tu mały sklepik, kilka restauracji, kawiarni oraz hotel spa z basenami termalnymi. Nazwa miejscowości pochodzi od przeora Filippo Benizi, który odkrył źródła. Co więcej, po raz pierwszy wspomniał o nich na piśmie w 1271 roku. Obecnie źródła Bagni di San Filippo są mało popularną atrakcją w Toskanii. Dlatego też nie ma tu masowej turystyki jak w przypadku innych tego typu miejsc.

Bagni di San Filippo położenie

Źródła w Bagni San Filippo są niezwykle malowniczo położone. Formacje wapienne, wodospady i małe baseny z gorącą wodą otoczone są lasem. Niewielkie rozmiary miasteczka Bagni San Filippo oraz jego położenie na wschodnim zboczu wygasłego wulkanu Monte Amiata -1738 m n.p.m sprawiły, że miejsce to nie zmieniło się na przestrzeni wieków.

  • Bagni San Filippo znajduje się w obrębie „Parco Artistico Naturale Culturale della Val d’Orcia”.
  • W pobliżu znajdują się inne gorące źródła w Bagno Vignoni.
  • Wstęp do gorących źródeł Bagni di San Filippo jest bezpłatny, ale trzeba uiścić niewielką opłatę, jeśli chcesz zaparkować samochód tuż przy wejściu.
  • Lecznicze źródła Bagni di San Filippo można odwiedzić o każdej porze dnia, praktycznie przez całą dobę, ponieważ nie ma oficjalnych godzin otwarcia.

Polecany artykuł: Bagno Vignoni

Jak dojechać do Bagni San Filippo?

Bagni San Filippo to małe miasteczko leżące w dolinie Val d’Orcia w Toskanii (zaledwie 30 minut jazdy z Lazio). Pienza oddalona jest o około 30 minut jazdy samochodem od Bagni San Filippo, Sienna o około 1 godzinę i 20 minut, natomiast Florencja o około 2 godziny.

Bagni di San Filippo bilety wstępu

Wstęp do gorących źródeł w Bagni San Filippo jest całkowicie darmowy. Teren ten jest dość duży i długi. Pierwsze baseny, które spotkasz wzdłuż ścieżki w pobliżu drogi są płytkie i dlatego nie utrzymują długo swojego ciepła. Jeśli podążysz ścieżką dalej w głąb lasu, dotrzesz do masywnej formacji skalnej i wodospadu, która zyskała przydomek „Biały Wieloryb”. Tutaj gorąca woda źródeł spotyka się z zimną wodą z rzeki, nadając wodzie biało-niebieski kolor. Kolor wody głęboko kontrastuje z zielonym lasem, tworząc przy tym fascynującą scenerię. Jeśli pójdziesz dalej, dotrzesz do pozostałych basenów, które tworzą pełny Fosso Bianco tuż przy płatnym spa, gdzie ich basen uwalnia wodę do basenów zewnętrznych, zwiększając temperaturę wody. W okolicy znajduje się niezliczona ilość basenów, w których można usiąść i zrelaksować się za darmo.

Warto wiedzieć przed kąpielą w Bagni di San Filippo

  • Kąpiele siarkowe nie powinny trwać dłużej niż 15 minut!
  • Kąpiel można powtarzać nie więcej niż 4 razy dziennie!
  • Należy pamiętać, że w Bagni di San Filippo nie ma żadnych sanitariatów ani przebieralni. Kąpiel w siarkowych źródłach zostawia na skórze dość specyficzny zapach. Przed wizytą w restauracji czy kawiarni warto się wcześniej wykąpać w hotelu lub apartamencie.

Bagni di San Filippo atrakcje

Bagni di San Filippo to piękne gorące źródła w lasach Toskanii, które znajdują się z dala od masowej turystyki. Szczególnie interesujące są tu białe osady wapienne, które przez tysiąclecia tworzyły imponujące formacje skalne i kaskady. Dzięki przyjemnej temperaturze wody w Bagni San Filippo wynoszącej około 25 °C można cieszyć się wyjątkową atmosferą w lesie.

Lecznicze działanie źródeł Bagni di San Filippo

Źródła termalne Bagni di San Filippo uważane są za lecznicze ze względu na dużą ilość minerałów takich jak wapń, magnez, siarka oraz siarczany. Lekko mleczny kolor wody świadczy o dużej zawartości minerałów i sprawia, że przy dobrym oświetleniu baseny mienią się turkusowymi kolorami. Kąpiel w tych źródłach jest zalecana osobom, które mają chore stawy i kości, ale także dla osób z chorobami skóry i płuc. Warto skorzystać także z oferty hotelu, gdzie znajduje się spa oferujące liczne zabiegi. Za około 10 euro możesz wykąpać się i zrelaksować w hotelowych, termalnych basenach nie będąc Gościem hotelu. Ponadto oferowane są tu także lecznicze masaże, okłady i zabiegi. Na długości około 2 kilometrów rzeka oferuje wiele różnych tarasów do pluskania się, przy czym najpiękniejszym miejscem jest zdecydowanie to przed trawertynową skałą „Balena Bianca” – czyli tzw. Białym Wielorybem.

„Balena Bianca” – Biały Wieloryb

Trawertynowy wodospad nazywany jest „Balena Bianca” – Białym Wielorybem ze względu na podobieństwo do paszczy wieloryba. Ta formacja skalna jest najbardziej imponującą formacją przy gorących źródłach San Filippo. NIE WOLNO po niej chodzić, gdyż formacja ta jest bardzo delikatna! Źródła wypływają na powierzchnię ziemi osiągając temperaturę 48°C, więc woda w „Balena Bianca” jest bardzo ciepła, co pozwala na kąpiel w tych źródłach zarówno jesienią jak i zimą.

Kościółek w skale

Podczas przejazdu lub pobytu w Bagni San Filippo, warto odwiedzić także mały kościół, który zbudowano w skale pomiędzy miejscowościami Bagni San Filippo a Pietrineri. Można tam dojść pieszo w ciągu około 20 minut. Kościółek znajduje się w niewielkiej odległości od głównej drogi. Mały kamienny ołtarz przed kościołem świadczy, że msze odprawiano również poza kaplicą, która jest niewielka. Zbudował ją Filippo Benizi, urodzony w 1233 roku, który schronił się tutaj, aby uciec przed kandydaturą na następcę papieża Klemensa IV.

Polecany artykuł: Castiglione D’Orcia

TOP 3 polecane noclegi w pobliżu źródeł Bagni di San Filippo

Apartament Thermae

Apartament Thermae znajduje się w miejscowości Bagni San Filippo. Gorące źródła w Bagni San Filippo oddalone są od apartamentu o 200 m, natomiast źródła w Bagno Vignoni o 17 km. Co ciekawe, jest to także doskonałe miejsce na wyjazd narciarski zimą. Wygasły wulkan Amiata oddalony jest o około 21 km od apartamentu. W apartamencie Thermae znajdują się dwie sypialnie, kuchnia z lodówką i ekspresem do kawy, salon oraz dwie łazienki z prysznicem. Goście mają do swojej dyspozycji także ręczniki, pościel, taras oraz miejsce na prywatnym parkingu.

Amiter Bagni San Filippo

Amiter Bagni San Filippo to kolejny apartament warty polecenia w Bagni San Filippo. W apartamencie dostępne są dwie sypialnie, pościel, ręczniki, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, salon z telewizorem, kuchnia z bardzo dobrym wyposażeniem oraz łazienka. Gorące źródła Bagni di San Filippo oddalone są o kilka kroków od apartamentu. W pobliżu znajdują się między innymi: wygasły wulkan Amiata – 22 km, źródła Bagno Vignoni – 17 km, termy w Montepulciano – 28 km oraz Rezerwat przyrody Monte Rufeno – 44 km.

Villa Terrena

Villa Terrena to dom wakacyjny oddalony od gorących źródeł Bagni di San Filippo o niecałe 500 m. W ofercie domu wakacyjnego Villa Terrena znajduje się się sypialnia, salon, ręczniki, pościel, kuchnia z lodówką i ekspresem do kawy oraz dwie duże łazienki z prysznicem. Goście mają do swojej dyspozycji także balkon z widokiem na ładny ogród oraz darmowy, prywatny parking. Wulkan Amiata oddalony jest od domu wakacyjnego Villa Terrena o około 20 km.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Wycieczka objazdowa po Toskanii

Viareggio w Toskanii – atrakcje, noclegi

Następny

Dodaj komentarz