Katedra we Florencji (Santa Maria del Fiore) godziny, bilety online

Tagi

Po wejściu do Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore) uderza ogrom przestrzeni i prostota wyposażenia. Planujesz zwiedzić tę wyjątkową świątynię we Włoszech? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym miejscu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Katedra we Florencji (Duomo di Firenze) – historia i opis

Budowę Duomo di Firenze rozpoczęto w 1296 roku, w stylu gotyckim według projektu Arnolfo di Cambio. Ukończono jej budowę w 1436 roku. Katedra ma nawę główną i dwie nawy boczne oraz tylną absydę. Kiedy di Cambio zmarł, budowę katedry wstrzymano i wznowiono dopiero w 1334 roku. Budowę tej wspaniałej świątyni kontynuowali Andrea Pisano i Francesco Talenti do jej zakończenia w1359 roku. Kampanila Giotta ma 85 m wysokości i można wspiąć się na jej szczyt po 414 stopniach, skąd można podziwiać wspaniały widok na Florencję.

W połowie XIV wieku florenccy artyści odłożyli na bok styl gotycki i włączyli styl romański. Metalurg Lorenzo Ghiberti i rzeźbiarz Filippo Brunelleschi mieli przywilej ukończenia katedry we Florencji. Brunelleschi wyrzeźbił posągi do kopuły i opracował innowacyjny projekt, dzięki któremu florencka katedra stała się największą w swoim czasie. Czerwona kopuła katedry była wówczas największa na świecie, miała 45 m średnicy i 100 m wysokości i szybko stała się symbolem Florencji.

Gdzie znajduje się Katedra we Florencji (Santa Maria del Fiore), adres?

Florencka katedra Duomo, znana również jako katedra Santa Maria del Fiore, znajduje się na placu Duomo. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku według projektu Arnolfo di Cambio, słynnego architekta i rzeźbiarza, który kochał styl gotycki. Dokładny adres to: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, Włochy

Katedra we Florencji – co warto zobaczyć?

Dzwonnica Giotta

Dzwonnica Giotta jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budynku. Budowę tej wolnostojącej kampanili rozpoczął w 1334 roku Giotto, który zmarł w 1337 roku po ukończeniu tylko pierwszego etapu projektu. Kampanila jest pięknie ozdobiona dziełami sztuki. Są one jednak kopiami, ponieważ oryginały przeniesiono w latach 1965-1967 i są obecnie wystawiane w Museo dell’Opera del Duomo, za katedrą.

Kopuła Brunelleschiego

Kultowa kopuła Brunelleschiego katedry we Florencji – „Duomo di Firenze”  jest jednym z największych arcydzieł włoskiego renesansu. Zbudowana w latach 1420-1436 przez Filippo Brunelleschiego – kopuła była uważana za prawdziwą innowację w tamtym czasie, ponieważ zbudowano ją bez użycia konstrukcji wsporczej. Ponadto w tamtym czasie była to największa kopuła, jaką kiedykolwiek zbudowano. Co ciekawe, kopuła katedry składa się w rzeczywistości z dwóch kopuł: jednej grubej wewnętrznej oraz jednej zewnętrznej pokrytej płytkami z terakoty.

Zobacz także: Muzeum Palazzo Vecchio – zwiedzanie

Wnętrze Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore)

Chociaż wnętrze jest raczej surowe w porównaniu z zewnętrzną fasadą, w całym budynku znajduje się wiele interesujących dzieł sztuki. Różne rzeźby, mozaiki, freski i inne dzieła sztuki, przypisywane wielu słynnym florenckim artystom, zdobią wnętrze tej świątyni. Nad głównymi drzwiami znajduje się tarcza zegara z freskowymi portretami czterech ewangelistów autorstwa Paolo Uccello (1443 r.).

We wnętrzu znajdują się również 44 niezwykłe witraże, największe jakie powstały we Włoszech w XIV i XV wieku. W nawach bocznych i transepcie witraże przedstawiające świętych ze Starego i Nowego Testamentu. Okrągłe okna nad wejściem przedstawiają Chrystusa i Maryję. Zaprojektowali je najwięksi florenccy artyści, tacy jak: Lorenzo Ghiberti, Donatello, Paolo Uccello oraz Andrea del Castagno.

Jak dojechać do Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore)?

Duomo we Florencji znajduje się w samym sercu miasta przy placu Piazza del Duomo, w pobliżu wielu innych zabytków Florencji.

Autobusem

Do katedry we Florencji można dojechać autobusami linii C1, C2, C3, 6A, 6B, 11, 14, 23 oraz 23N. Najbliższe przystanki to Santa Maria Maggiore, Proconsolo, Vecchietti  oraz Pucci Duomo.

Tramwajem

Wsiądź do tramwaju linii T1 lub T2 i wysiądź na przystanku Santa Maria Novella, który znajduje się około 15 minut spacerem od florenckiej katedry.

Ile czasu trwa zwiedzanie Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore)?

Na zobaczenie Katedry, Dzwonnicy, Baptysterium oraz Kopuły należy przeznaczyć minimum 3 godziny.

Czy warto odwiedzić Katedrę we Florencji (Santa Maria del Fiore)?

Oczywiście, że tak! Jest to piękny zabytkowy budynek, który powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki sakralnej. Budowa katedry we Florencji rozpoczęła się w 1296 roku, ponad dwa wieki po katedrach zbudowanych w Pizie i Lukka. Budowa tego majestatycznego budynku trwała 72 lata i zakończyła się w 1368 roku według projektu architekta Arnolfo di Cambio, który nie doczekał ukończenia swojego dzieła.

Godziny otwarcia Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore)

Katedrę można zwiedzać w godzinach 10:15–15:45, z wyjątkiem niedziel i świąt. 

Gdzie kupić bilety do Katedry we Florencji?

Katedrę we Florencji możesz zwiedzać za darmo, jednak aby dogłębnie odkryć cuda zachowane w tej majestatycznej katedrze, zalecamy zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem. Możesz także zarezerwować wycieczkę online tutaj: https://bit.ly/45d5PQT która obejmuje również wejście do Dzwonnicy Giotta, Baptysterium i Opera del Duomo. 

Bilety i ceny do Katedry we Florencji (Santa Maria del Fiore), Ile kosztuje wejście?

Wstęp do katedry Santa Maria del Fiore we Florencji jest bezpłatny. 

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Muzeum Palazzo Vecchio, zwiedzanie, bilety online, godziny

Katedra w Sienie, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz