Katedra w Sienie, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Tagi , , , ,

Włochy są pełne zabytkowych katedr, a Katedra w Sienie jest jedną z najpiękniejszych. Podczas wizyty w Sienie warto zobaczyć Katedrę, która posiada wyjątkowy wygląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki wielu opcjom biletów i licznym miejscom do odwiedzenia w obrębie kompleksu Siena Duomo, planowanie wizyty tutaj może wydawać się skomplikowane, ale nie musi takie być.

W tym przewodniku znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania Katedry w Sienie, miejsca, które można odwiedzić w ramach kompleksu Siena duomo, a także rodzaje biletów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katedra w Sienie – historia i opis

Katedrę w Sienie zwaną także Duomo di Siena i Katedrą Santa Maria Assunta zbudowano w latach 1215-1264. W latach 1300-tych istniał plan powiększenia katedry, który miał podwoić jej rozmiar. Budowa rozpoczęła się, ale wstrzymano ją przez epidemię dżumy, która wybuchła w 1348 roku. Te niedokończone mury nadal stoją i obecnie nazywane są Nową Katedrą, Niedokończoną Fasadą lub Facciatone. Spacer po chodnikach Facciatone jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia podczas wizyty w Katedrze w Sienie.

Katedrę w Sienie zbudowano z czarnego i białego marmuru, które są kolorami herbu Sieny. Pasiasty marmur nadaje katedrze w Sienie wyjątkowy wygląd, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wielu renesansowych artystów odegrało kluczową rolę w projektowaniu i tworzeniu dzieł sztuki dla katedry w Sienie. Na tej liście znajdują się między innymi: Giovanni Pisano, Donatello, Gian Lorenzo Bernini czy Michał Anioł.

Zobacz także: Siena atrakcje, zwiedzanie i polecane noclegi

Gdzie znajduje się Katedra w Sienie, adres?

Katedra znajduje się w samym centrum zabytkowej Sieny. Dokładny adres to Piazza Duomo 8, 53100 Siena.

Jak dojechać do Katedry w Sienie ?

Katedra znajduje się w historycznym centrum miasta, więc nie można do niej dojechać bezpośrednio samochodem. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, najlepiej zjechać z autostrady na zjeździe Siena Ovest i kierować się na parking Parcheggio Duomo lub zjechać z autostrady na zjeździe Siena Sudand i kierować się na parking Parcheggio Il Campo.

Ile czasu trwa zwiedzanie Katedry w Sienie?

Katedra w Sienie jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Sieny, więc spodziewaj się tu dużych tłumów przez cały dzień, zwłaszcza od 10:30 do 15:00. Jeśli chcesz zwiedzić katedrę i związane z nią miejsca, takie jak krypta, baptysterium, biblioteka, muzeum, Nowa Katedra i Brama Niebios, potrzebujesz od 2,5 do 3 godzin. Bilety wstępu do Katedry w Sienie są ważne przez 3 dni, więc masz wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić wszystkie miejsca objęte biletem.

Czy warto odwiedzić Katedrę w Sienie?

Oczywiście, że tak! Wewnątrz znajduje się wiele oryginalnych dzieł sztuki, które wykonano wyłącznie dla Katedry w Sienie. Na liście znajdują się witrażowe Okno Różane autorstwa Duccio di Buoninsegna, rzeźby Pisano i Donatello, ołtarz Duccio di Buoninsegna oraz Skarbiec. Oprócz tego Katedra w Sienie jest częścią Zespołu Zabytkowego Katedry. Ten „kompleks” obejmuje katedrę w Sienie i powiązane z nią miejsca, w tym kryptę, baptysterium, muzeum, bibliotekę Piccolomini, Oratorium San Bernardino, Bramę Niebios i Panoramę z Niedokończonej Fasady (Facciatone).

Na uwagę zasługuje także marmurowa mozaika i graffito, które są jednymi z najbardziej ozdobnych podłóg w całych Włoszech. Między XIV a XIX wiekiem sieneńscy rzemieślnicy stworzyli 56 inkrustowanych paneli na podłogę Katedry w Sienie. Te różne panele opowiadają różne historie, niektóre z pogańskiego świata, Ewangelii św. Mateusza i Starego Testamentu. Aby chronić podłogę, jej fragmenty są zakryte przez większą część roku. Cała podłoga jest odsłonięta od końca czerwca do końca lipca i ponownie od połowy sierpnia do połowy października. Oficjalne daty odsłonięcia można znaleźć na stronie: https://operaduomo.siena.it/en/floor/ 

Godziny otwarcia Katedry w Sienie

  • Od 1 marca do 03 listopada 2024 r.: 10:00 – 19:00, święta państwowe: 13:30 – 18:00
  • Od 4 listopada do 24 grudnia 2024 r.: 10:30 – 17:30, święta państwowe: 13:30 – 17:30
  • 1 grudnia katedra jest otwarta od 10:30 do 15:00, a ostatnie wejście o 14:30 . Pozostałą część kompleksu można zwiedzać do 17:00 (ostatnie wejście o 16:30).
  • Od 26 grudnia do 7 stycznia: 10:00 – 19:00

Godziny otwarcia podczas odsłonięcia podłogi w Katedrze

  • Od 27 czerwca do 31 lipca i od 18 sierpnia do połowy października: 10:00 – 19:00
  • Święta państwowe: 09:30 – 18:00

Ostatni wstęp 30 minut przed zamknięciem. Bilet na Bramę Niebios można kupić wyłącznie online lub w kasie biletowej w zależności od pozostałej dostępności.

Bilety i ceny do Katedry w Sienie, Ile kosztuje wejście?

Bilety możesz kupić w kasie przed wejściem, jednak z racji tego, że jest to popularna atrakcja w Sienie, w okresie letnim można spotkać tu tłumy turystów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem może być zakup biletu online z wyprzedzeniem na stronie https://bit.ly/3VmxcEP

Najtańszy bilet wstępu kosztuje 7 € (10 €, gdy podłoga jest odkryta), ale zapewnia on tylko wstęp do katedry i biblioteki Piccolomini. Za 18 € można dodatkowo zwiedzić kryptę, baptysterium, muzeum i panoramę nowej katedry. 23 € obejmuje wejście do Bramy Niebios, w którym chodzisz po balkonach na górnym poziomie katedry w Sienie i masz widok z lotu ptaka na nawę główną. Jest to warte dodatkowych pieniędzy.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Katedra we Florencji (Santa Maria del Fiore) godziny, bilety online

Galeria Uffizi, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz