Kopuła katedry Santa Maria del Fiore we Florencji, bilety

Tagi , , , ,

Jednym z najważniejszych osiągnięć architektonicznych całego renesansu było niewątpliwie zbudowanie przez Filippo Brunelleschiego Kopuły nad Katedrą we Florencji. Prace te, rozpoczęte latem 1420 roku, zostały ukończone w 1436 roku. Planujesz zwiedzić Kopułę katedry Santa Maria del Fiore we Florencji? Czytaj dalej nasz artykuł: „Kopuła katedry Santa Maria del Fiore”, aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Kopuły Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji

Budowa nowej katedry rozpoczęła się we Florencji około 1294 lub 1295 roku, ale początkowy projekt nie od razu uwzględniał budowę kopuły. W rzeczywistości w tamtym czasie nikt nie przejmował się od razu ogólnym projektem budowanego budynku. Wznoszenie Katedry rozpoczęto od fasady i ścian nawy głównej, więc konieczność zaprojektowania kopuły pojawiła się nieco później.

Jednak podstawa tamburu, który miał podtrzymywać kopułę, była gotowa już w 1315 roku i wtedy zaczęły się problemy. Przestrzeń, którą miała pokryć kopuła była ogromna. Tambur miał 13 m wysokości i znajdował się 55 metrów nad poziomem gruntu, podczas gdy jego zewnętrzna średnica wynosiła 54,8 m, a wewnętrzna mierzyła 45,5 m. W XIV wieku, aby zbudować kopułę lub sklepienie, architekci używali specjalnych drewnianych armatur, zwanych „centrowaniem”, które utrzymywały cegły we właściwym miejscu, dopóki zaprawa nie wyschła. Niemożliwe było zastosowanie takiej techniki do budowy kopuły o wysokości 34 metrów, która wznosi się na 116 metrów od poziomu gruntu. Poza tym, niemożliwe było znalezienie tak wysokich drzew, niezbędnych do budowy centrowania.

Kopuła katedry Santa Maria del Fioreciekawostki i tajemnice

Dzięki swoim umiejętnościom technicznym, kreatywności i współpracy z florenckimi cieślami oraz kowalami, Brunelleschi wynalazł ruchome rusztowanie, które zostało przymocowane do już zbudowanej części kopuły i przesuwało się wraz z budową. Aby podnieść cegły z parteru, Brunelleschi zaprojektował specjalny dźwig, złożoną maszynę podnoszącą, która pomogła robotnikom uzyskać wszystkie potrzebne materiały bezpośrednio na poziomie rusztowania. Innowacje w dziedzinie dźwigów, ruchomych platform i rusztowań zostały następnie zastosowane nie tylko w architekturze, ale także we florenckiej scenografii. W rzeczywistości różne maszyny dźwigowe były używane podczas spektakli religijnych we florenckich kościołach i służyły do przenoszenia aktorów z poziomu sceny na platformę znajdującą się pod dachem.

Kopuła zbudowana jest tak naprawdę z dwóch kopuł, wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych żebrami pośrednimi. Aby zagwarantować solidność i stabilność Kopuły, Brunelleschi zastosował technikę układania cegieł w kształcie rybiej ości i wprowadził mur promieniowo-pionowy. Wciąż istnieje kilka hipotez, które próbują wyjaśnić technikę Brunelleschiego i nie wiemy na pewno, co naprawdę zrobił architekt i dlaczego. Wydaje się jednak, że robotnicy rozmieszczali cegły za pomocą systemu sznurków przymocowanych do pierścienia na podstawie kopuły. Sznurki wskazywały dokładną pozycję i nachylenie każdej cegły i pozwalały robotnikom iść dalej. Obrót cegieł sprawia, że kopuła jest szczególnie odporna na boczne naprężenia wywołane obciążeniem, zwane „naprężeniami obręczy”.

Dlaczego warto zwiedzić Kopułę Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji?

Kopuła Katedry Santa Maria jest absolutnym arcydziełem sztuki, zachwycającym świat od momentu powstania: symbolem Florencji, kultury renesansu i całego zachodniego humanizmu. Kopuła została zbudowana według planu Filippo Brunelleschiego i nadal jest największym sklepieniem murowanym na świecie. Taka konstrukcja była planowana od 1300 roku, jednak dopiero Brunelleschi ją zbudował.

Zwiedzanie Kopuły Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji

Aby zwiedzić Kopułę Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji musisz wykupić bilet wstępu Brunelleschi Pass (Dostęp do: Kopuły, Dzwonnicy, Muzeum, Baptysterium i Santa Reparata) w cenie:

 • Bilet standardowy: 30€
 • Bilet ulgowy: 12€ 

Kopułę można zwiedzać:

 • Od poniedziałku do piątku: 8:15 – 18:45 (ostatnie wejście)
 • Sobota: 8:15 – 16:30 (ostatnie wejście)
 • Niedziela i święta państwowe: 12:45 – 16:30 (ostatnie wejście)

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Kopuły Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji?

Do zwiedzania konieczne jest odpowiednie ubranie do miejsca kultu. Zwiedzanie Kopuły nie jest zalecane osobom cierpiącym na problemy z sercem, klaustrofobię lub zawroty głowy, a także kobietom w ciąży. Na górę wchodzi się po schodach – 463 stopnie.

Brunelleschi Pass obejmuje dostęp do wszystkich zabytków Piazza del Duomo, umożliwiając odwiedzającym pełne doświadczenie z jednym biletem: Baptysterium San Giovanni, Dzwonnica Giotta, Kopuła Brunelleschiego, Muzeum Opera del Duomo i starożytna bazylika Santa Reparata. Ważność rozpoczyna się od daty wybranej dla wizyty w Kopule.

Zabytki objęte Brunelleschi Pass można zwiedzać w ciągu 3 dni kalendarzowych od wybranej daty bez ograniczeń czasowych. Jedynie w celu uzyskania dostępu do Kopuły należy przestrzegać wybranej daty i przedziału czasowego. Ważność rozpoczyna się od daty wybranej na wizytę w Kopule. Rezerwacji nie można zmienić.

 • Wejść na Kopułę Brunelleschiego można z Porta della Mandorla (północna strona Katedry). Zwiedzający muszą pokonać 463 stopnie. Nie są dostępne żadne windy.
 • Wejście zdecydowanie NIE jest zalecane dla osób z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, zawrotami głowy, klaustrofobią i kobiet w ciąży.
 • Osoby niepełnoletnie (
 • Godzina rozpoczęcia wizyty na Kopule jest godziną wybraną w momencie zakupu i widniejącą na bilecie. Aby zapewnić wszystkim odwiedzającym jak najlepsze wrażenia, wymagana jest punktualność.
 • Dopuszczalne jest max. 5 minut spóźnienia w stosunku do godziny rozpoczęcia wizyty.
 • Zaleca się, aby zwiedzanie Kopuły trwało około 45-60 minut.
 • Zwiedzający, którzy planują wejście na Kopułę i Dzwonnicę, przed wejściem muszą OBOWIĄZKOWO zostawić w przechowalni bagażu (Piazza Duomo n. 38/r): walizki, plecaki, paczki, pojemniki oraz duże i średnie torby oraz inne rodzaje przedmiotów.

Wycieczkę możesz zarezerwować także na stronie: https://www.getyourguide.pl/florencja-l32/florencja-15-godzinna-wycieczka-z-przewodnikiem-po-katedrze-bez-kolejki-t220209/?ranking_uuid=8c1cc644-383e-4b45-bf05-93311be969a5

Jak dostać się do Kopuły katedry Santa Maria del Fiore we Florencji?

Duomo znajduje się w centrum Florencji i jest łatwo dostępne na piechotę z dowolnego miejsca z tego miasta. Oto kilka szacunkowych czasów spaceru z innych najważniejszych miejsc:

 • 10 minut spacerem od dworca kolejowego Santa Maria Novella
 • 8 minut spacerem od Galerii Accademia i od Galerii Uffizi i Ponte Vecchio
 • 25 minut spacerem od Piazzale Michelangelo

Katedra znajduje się na ogromnym placu, który nazywa się Placem Duomo (Piazza del Duomo). Bardzo łatwo go znaleźć.

Zobacz także: Pałac Pittich (Palazzo Pitti), zwiedzanie, godziny, bilety online

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Krzywa Wieża w Pizie, zwiedzanie, godziny, bilety online

Elba hotele – TOP 15 najlepszych miejsc na wakacje na wyspie

Następny

Dodaj komentarz