Krzywa Wieża w Pizie, zwiedzanie, godziny, bilety online

Tagi , , , ,

Spójrzmy prawdzie w oczy: każdy, kto odwiedza Włochy, w większości przypadków chce zobaczyć słynną Krzywą Wieżę w Pizie – Torre pendente di Pisa. Alternatywnie, wiele osób do końca nie wie, o co to całe zamieszanie. Krzywa Wieża w Pizie to tylko jedna z setek wież znajdujących się na terenie całych Włoszech. W rzeczywistości nie jest to jedyna krzywa wieża we Włoszech! W kraju tym znajduje się siedem krzywych wież, z czego trzy z nich znajdują się w Wenecji.

My jednak zachęcamy do odwiedzenia Krzywej Wieży w Pizie i wyrobienia własnej opinii czy jest to przereklamowana atrakcja turystyczna czy warta odwiedzenia destynacja? Niezależnie od tego, czy uważasz, że Piza jest przereklamowana, czy warta uwagi zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tej atrakcji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krzywa Wieża w Pizie – historia i ciekawostki

Budowa Krzywej Wieży w Pizie zajęła prawie 200 lat. Wieża zaczęła się przechylać jeszcze przed zakończeniem budowy. Górne poziomy wieży zbudowano pod kątem, aby zrównoważyć przechył. Jeśli przyjrzysz się uważnie współczesnym zdjęciom, zobaczysz, że wieża jest lekko zakrzywiona. Po stronie północnej znajdują się 294 stopnie, a po stronie południowej 296 stopni. Wieża, katedra i pozostałe budynki należące do kompleksu Campo dei Miracoli wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Po zawaleniu się wieży w Pawii, w latach 1989-2001 przeprowadzono prace renowacyjne. W tym czasie wieża była zamknięta dla turystów. W 2008 roku inżynierowie ogłosili, że Krzywa Wieża w Pizie przestała się przechylać i powinna pozostać stabilna przez następne 300 lat!

Ile odchylenia ma wieża w Pizie?

Do 1990 roku nachylenie osiągnęło 5,5 stopnia. Konstrukcja została ustabilizowana dzięki pracom naprawczym w latach 1993-2001, które zmniejszyły nachylenie do 3,97 stopnia.

Gdzie znajduje się Krzywa Wieża w Pizie, adres?

Sama Wieża znajduje się na trawiastym polu znanym jako „Piazza dei Miracoli”, co tłumaczy się na polski jako „Plac Cudów”. Plac Cudów znajduje się w północnej części Pizy, około 1 km od samego centrum tego miasta. Dokładny adres to: Piazza del Duomo, 56126 Piza PI, Włochy.

Jak dojechać do Krzywej Wieży w Pizie?

Podróż pociągiem to najłatwiejszy sposób na dotarcie do Pizy. Większość osób odwiedza Pizę jako jednodniową wycieczkę z Florencji, wyjeżdżając rano i wracając po południu. Bezpośredni pociąg z Florencji jedzie od 1 godziny do 1 godziny i 15 minut, w zależności od prędkości pociągu. Pociągi te kursują mniej więcej co 20-30 minut.

Jeśli podróżujesz między Cinque Terre a Florencją, zobaczenie Pizy po drodze zajmuje bardzo mało czasu. Wybierz się w godzinną podróż pociągiem z Florencji, odwiedź Krzywą Wieżę, a następnie wsiądź w drugi pociąg do La Spezia (w Cinque Terre). Podróż pociągiem do La Spezia zajmuje 1 godzinę. Pociągi odjeżdżają do La Spezia prawie co 30 minut. Podczas zwiedzania Krzywej Wieży można zostawić bagaż w przechowalni bagażu (deposito bagagli) na dworcu kolejowym w Pizie. Po przybyciu na dworzec kolejowy Pisa Centrale, do Krzywej Wieży można dojść w około 20 minut. Taksówki są dostępne, aby przyspieszyć podróż i kosztują około 10 € w jedną stronę.

Ile czasu trwa zwiedzanie Krzywej Wieży w Pizie?

Po wejściu na Krzywą Wieżę zrobienie kilku zdjęć zajmuje średnio kilka minut. Jeśli planujesz wspiąć się na Krzywą Wieżę w Pizie, zajmie to około 30 minut. Krzywa Wieża w Pizie to tylko jedna z części kompleksu Duomo, który obejmuje również katedrę, baptysterium, Camposanto, Muzeum Opera del Duomo i Muzeum Sinopie. Jeśli planujesz zrobić kilka zdjęć z Krzywą Wieżą w Pizie i wspiąć się na wieżę, Twoja wizyta potrwa od 1 do 1,5 godziny. Jeśli natomiast planujesz odwiedzić cały kompleks Duomo, Twoja wizyta potrwa zwykle od 2 do 3 godzin.

Co warto zobaczyć w Krzywej Wieży w Pizie?

Wybitny naukowiec Galileo Galilei – Galileusz mieszkał w Pizie w latach 1589-1592. Przeprowadził on tutaj ważny eksperyment dotyczący prawa swobodnego spadania i zrzucił z wieży dwie kule armatnie o różnych masach, aby wykazać, że prędkość opadania jest niezależna od ich masy. Jeśli jesteś miłośnikiem nauki, koniecznie przeczytaj tablicę znajdującą na parterze, wykonaną ku pamięci Galileusza. 

Wnętrze Krzywej Wieży w Pizie jest w większości puste z gładkimi marmurowymi ścianami wraz ze zwężającymi się schodami i kilkoma zmodernizowanymi dodatkami bezpieczeństwa. W drodze na górę znajduje się 7 pięter, na których można się zatrzymać i podziwiać wspaniałe widoki. Po obejrzeniu urzekających widoków Florencji, ostrożnie zejdź na dół (schody są śliskie!) i udaj się na zwiedzanie innych atrakcji wokół Piazza Dei Miracoli.

Zobacz także: Pałac Pittich – zwiedzanie

Czy warto odwiedzić Krzywą Wieżę w Pizie?

Oczywiście, że tak! Wieża jest znana ze swojego przechyłu i pozostaje obowiązkowym zabytkiem podczas wizyty we Włoszech. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, entuzjastą architektury, fotografem amatorem (aby zrobić słynne zdjęcie, na którym powstrzymujesz ruchliwą wieżę przed upadkiem, czy po prostu jesteś ciekawy, ta wieża zasługuje na uwagę!

Godziny otwarcia Krzywej Wieży w Pizie

Z wyjątkiem katedry, miejsca w kompleksie Duomo są otwierane o 9 rano i zamykane między 18:00 a 19:00, a latem Wieża jest otwarta nawet do 22:00. Katedra jest zazwyczaj otwarta od 10 rano do 18 wieczorem. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku, więc warto sprawdzić je na oficjalnej stronie internetowej.

Ile kosztuje bilet na Krzywą Wieżę w Pizie?

  • Bilet łączony: 27 € –  obejmuje on wszystko: wieżę, katedrę, baptysterium, Camposanto i oba muzea.
  • Wieża: 20 €, który obejmuje Krzywą Wieżę w Pizie i katedrę.
  • Kompletna wizyta: 10 €, który obejmuje katedrę, baptysterium, Camposanto i oba muzea. Mimo że jest to bilet kompletny, NIE OBEJMUJE WIEŻY.
  • Katedra + jedno miejsce: 7 €. Za 7 € można zwiedzić katedrę i jedno inne miejsce, wybierając między baptysterium, Camposanto, Muzeum Opera del Duomo lub Muzeum Sinopie. BILET NIE OBEJMUJE WIEŻY.

Gdzie kupić bilety do Krzywej Wieży w Pizie?

W szczycie sezonu warto kupić bilety z wyprzedzeniem online. Pozwoli Ci to zaplanować określoną godzinę wejścia na Wieżę i uniknąć czekania w kolejce biletowej na miejscu. Jeśli nie masz wcześniej zakupionych biletów, ryzykujesz, że nie będziesz mógł wejść na Wieżę w dniu wizyty. Bilety można kupić na 90 dni przed wizytą. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, która zawiera również link do internetowego centrum biletowego. Warto wiedzieć, że dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wejść na Krzywą Wieżę w Pizie.

Jeśli bilety są wyprzedane na dzień, w którym będziesz Pizie, możesz również kupić bilet za pośrednictwem https://bit.ly/4c3hAvE

Bilety  i ceny do Krzywej Wieży w Pizie, Ile kosztuje wejście?

  • Wstęp do kompleksu i na jego teren jest bezpłatny.
  • Opłata za wejście na Krzywą Wieżę w Pizie wynosi 20 euro.
  • Wejścia są dostępne co pół godziny.
  • Bilety kupuje się na określony czas wejścia, a ich liczba jest ograniczona.
  • Dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wejść na Krzywą Wieżę w Pizie.

Zobacz także: Ogrody Boboli, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Ogrody Boboli, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Dodaj komentarz