Miejsca, które warto zobaczyć w Lucignano

, Tagi , , , ,

Lucignano to jedno z urokliwych toskańskich miasteczek. Usytuowane pośród starych gajów oliwnych, w dolinie Valdichiana, każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów przybywających tu z całego świata. Panoramę miasta kształtuje czternastowieczny zamek, a także wierze miejscowych kościołów. Podobnie jak pozostałe historyczne miasteczka, posiada ciasne, wybrukowane uliczki, charakterystyczne łuki, które łączą miejscowe domy, a także kolorowe, podwórka. Decydując się na podróż do Lucignano warto zapoznać się z przewodnikiem po tym niezwykłym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejsca, które warto zobaczyć w Lucignano

Lucignano to miasto, średniowieczne. Ma więc bogatą i ciekawą historię. Zbudowane na planie eliptycznym, łączy w sobie funkcjonalność z wyjątkowym wyglądem budynków. Jego historia sięga czasów panowania Imperium Rzymskiego. Niewielka liczba informacji o mieście wskazuje, że w przeszłości było miasteczkiem podlegającym Kurii biskupów Arezzo. Za czasów Medyceuszy zbudowano fortyfikacje, które następnie i rozbudowano. Granduca Cosimo I, wzbogacił je o eleganckie budowle, do których należy majestatyczna Collegiata, która często pojawia się na pocztówkach.

Orazio Porta zaprojektował jedną z najbardziej rozpoznawalnych budwoli w mieście – Collegiata di San Michele Arcangelo. Obiekt stoi na miejscu starożytnego zamku zniszczonego podczas konfliktu florencko-sieneńskiego w 1556 roku. Ruiny budowli posłużyły do wybudowania kolegiaty poświęconej Michałowi Archaniołowi. Cechą charakterystyczną obiektu są barokowe, marmurowe schody zaprojektowane przez Andreę Pozzo.

Chiesa Della Santissima Annunziata został zbudowany przed 1468 roku. Odnowiony w drugiej połowie XVI wieku posiada salę, którą ozdobiono wspaniałym drewnianym ołtarzem, wypełniającym całą ścianę. W prezbiterium zwraca uwagę rzeźba Anioła Zwiastowania i Madonny Zwiastowania oraz liczne posągi z terakoty. Na chórze kościoła znajdziemy się spektakularne organy piszczałkowe skonstruowane w XVIII wieku.

Lucignano, Arezzo, Tuscany, Italy: the medieval church of San Francesco and the ancient town hall Palazzo Pretorio in the center of the picturesque Tuscan town
Lucignano, Arezzo, Tuscany, Italy: the medieval church of San Francesco and the ancient town hall Palazzo Pretorio in the center of the picturesque Tuscan town , licencja: shutterstock/By ermess

Palazzo Comunale of Lucignano prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku. Przebudowany w wieku XIV do dzisiaj stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Po jednej stronie budynku wznosi się zabytkowy zegar mechaniczny, umieszczony tam przez Antonio Giacchei’ego. Na parterze Palazzo znajduje się Muzeum Miejskie, które chętnie odwiedzane jest zarówno przez miejscowych, jak i turystów.  

Gdzie zjeść w Lucignano?

Aby poznać kulturę wybranego kraju należy skosztować miejscowej kuchni. Spośród kuchni świata, wiele osób uważa włoską za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą. Przebywając w Lucignano, warto udać się do Ristorante La Tavernetta di Salvini serwującego dania zgodne z toskańską tradycją. Znakomita obsługa chętnie opowiada o dziejach tego miejsca i dba o gości z najwyższą starannością.

Ristorante con Enoteca ,,Il Goccino’’ mieszcząca się przy Via Giacomo Matteotti otwarta jest od 12:00 do 22:30 z przerwą na tradycyjną sjestę. W lokalu serwuje się najlepszą włoską pizzę w regionie, a także mrożoną kawę przynoszącą ochłodę w upalne dni. Miejsce to słynie też z niepowtarzalnych deserów, okraszonych miejscowymi musami z owoców.

Kolejnym lokalem wartym polecenia jest Ristorante La Rocca. Usytuowananie pośród kamiennych domów sprawia, że turyści nieczęsto znajdują to miejsce. Z tego względu trafiając tutaj, można poznać zwyczaje miejscowej ludności, która chętnie podejmuje się konwersacji z gośćmi. Prawdziwym hitem restauracji jest Fiorentina, czyli prawdziwy włoski stek.

Atrakcyjny nocleg na każdą kieszeń w Lucignano

Każdy, kto pragnie zaoszczędzić na noclegu, powinien skorzystać z oferty domków i willi do wynajęcia. W Lucignano jest ich niezwykle dużo, z czego większość posiada prywatny, odkryty basen. Cena pokoju/domku rozpoczyna się od kilkudziesięciu euro, co stanowi niezwykle atrakcyjną cenę.

Można także nocować w komfortowych hotelach. B&B Il Gianduia wystrojem nawiązuje do miejscowej tradycji. Podere La Querce oprócz nowoczesnych pokoi oferuje wyjątkowy, wpisujący się w tradycję tego miejsca ogród z miejscem wypoczynkowym.

Jak dostać się do Lucignano?

Do Lucignano można dostać się z Polski samochodem. Odległość dzieląca Polskę oraz miasta wynosi około 1400 kilometrów. Osoby, które wolą uniknąć żmudnej i wyczerpującej podróży, mogą zdecydować się na lot do Włoch, a następnie wynająć samochód, bądź skuter i wraz z przewodnikiem turystycznym zwiedzać okoliczne miejscowości. Miłośnicy rowerów mogą liczyć na setki kilometrów dróg rowerowych. Po Toskanii z łatwością można poruszać się pociągiem, bądź autobusem. Dobrze rozwinięta komunikacja, a także życzliwi mieszkańcy kraju z przyjemnością wskażą odpowiednią stację czy przystanek autobusowy. Niemniej jednak, należy pamiętać, iż komunikacja autobusowa w niedzielę w większości włoskich miast nie funkcjonuje.  

Toskania to rejon położony w środkowych Włoszech, ze stolicą we Florencji. Według badań jest najczęściej odwiedzanym regionem w kraju. Nic dziwnego, gdyż charakteryzuje go bezcenna renesansowa sztuka, aromatyczna kuchnia, a także orzeźwiające wina. Gaje oliwne, z których pochodzi najlepsza oliwa w kraju, a także oryginalna zieleń, zwracają uwagę przejezdnych.

At the Place of San Francesco in Lucignano,Tuscany - Italy
At the Place of San Francesco in Lucignano,Tuscany – Italy, licencja: shutterstock/By Mmilosk50

Na obszarze Toskanii znaleźć można dziesiątki niewielkich miasteczek, z długą i bogatą historia. Lucignano stanowi doskonały przykład jednego z nich. Niewielkie miasteczko, które zachowało wiele z oryginalnej architektury. Będące miejscem sporów o sukcesję, dziś posiada wiele spośród bezcennych reliktów przeszłości, których fundatorami byli najbardziej zamożni obywatele Włoch. Jednym z patronów tego miejsca była rodzina Medyceuszy, która utworzyła wokół siebie prawdziwe imperium. Klimat panujący w Lucignano sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i przyjacielskich. Niewielkie, kamienne kafejki, z których ulatnia się delikatny zapach świeżo palonej kawy zachęcają do wejścia. Pyszne desery serwowane przez miejscowych cukierników nie pomagają w zrzucaniu kilogramów. To wszystko sprawia, iż miasteczko Lucignano staje się prawdziwą perła na mapie kraju.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Cichy urok Pienzy

Tajemnice miasteczka San Quirico d’Orcia

Następny

Dodaj komentarz