Monticchiello – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , ,

Mieszcząca się w regionie Pienza, toskańska wieś – Monticchiello, charakteryzuje się idealnie zachowanym antycznym pięknem oraz niepowtarzalnym klimatem. Ze wszech miar wyjątkowa miejscowość leży w samym sercu Toskanii, pośród licznych wzgórz i krętych dróg, tak bardzo charakterystycznych dla tego regionu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Monticchiello?

Z racji swojego wyjątkowego położenia, do Monticchiello najlepiej dostać się samochodem. Nie tylko jest to najszybszy wariant podróży, ale także najpewniejszy, gdyż gwarantuje nam swobodę przyjazdu i wyjazdu. Wioska położona jest około dwie i pół godziny drogi ze stolicy Włoch, Rzymu. Decydując się na samochód, mamy również gwarancje podróży przez zapierające dech w piersiach krajobrazy Toskanii. Wzgórza, pagórki, lasy oraz kręte drogi otoczone cyprysami, to najbardziej charakterystyczne i unikalne widoki, jakie ten region ma nam do zaoferowania. 

Ze względu na mocno prowincjonalne położenie wsi, brak samochodu znacząco ogranicza nam możliwości dojazdu. Odległość do najbliższej stacji kolejowej wynosi 35 km. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz dystans, pokonanie tej odległości pieszo jest niemożliwe. 

Dla chcących skorzystać z transportu publicznego jedyną alternatywą jest podróż autobusem z pobliskiej Pienzy. Bezpośrednio do wsi dojeżdża linia nr 53A, natomiast podróż trwa około 30 minut.

Nawet jeśli nie posiadamy własnego samochodu we Włoszech, warto zdecydować się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Umożliwi to zwiedzenie Monticchiello oraz prawdopodobnie kilku innych, okolicznych miejscowości. 

Famous cypress hill of Monticchiello, Tuscany. Aerial view from drone in spring season.
Famous cypress hill of Monticchiello, Tuscany. Aerial view from drone in spring season., licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Pierwsze kroki w Monticchiello

Parking znajduje się kilka kroków przed wejściem do wsi. Po zaparkowaniu i pokonaniu kilku kroków wzdłuż ulicy znajdziemy się przed kamienną bramą, która jest częścią oryginalnych murów otaczających Monticchiello. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę i przejść się wzdłuż murów, gdzie dotrzemy do punktu widokowego, skąd rozciąga się spektakularny widok na otaczający krajobraz oraz drogi prowadzące do wsi. 

Po przekroczeniu bramy, której pochodzenie datuje się na XII wiek, naszym oczom ukażą się piękne, małe, urokliwe uliczki otoczone przez kamienne budynki. Nie ma wątpliwości, że największą przyjemnością płynąca z naszej wizyty jest spokojna przechadzka po nich, pozwalająca nam cieszyć się unikalnym, antycznym klimatem. 

Atrakcje turystyczne w Monticchiello

Wieś sama w sobie jest niewielka i łatwa w zwiedzaniu. W samym jej centrum znajduje się kościół Świętego Krzysztofa i Leonarda, który wybudowany został w stylu romańsko-gotyckim. Jest to główna historyczna nudowla wsi zawierająca we wnętrzu interesujące freski. Warto zaznaczyć, że najsłynniejszy obraz oryginalnie znajdujący się w tym kościele – Matka Boska namalowana przez Pietro Lorenzetti’ego, został wywieziony do kościelnego muzeum w Pienzie. 

view of characteristic Tuscan stone houses in the village of medieval origin of Monticchiello near Siena, Italy
view of characteristic Tuscan stone houses in the village of medieval origin of Monticchiello near Siena, Italy, licencja: shutterstock/By Simona Bottone

Oprócz kościoła, we wsi warto zobaczyć ogrody oliwne rosnące na jej szczycie. Oprócz pięknych drzew i ścieżek, jakie tam znajdziemy, trzeba zwrócić uwagę na dzieła sztuki znajdujące się w parku. 

Prawdą jest, że w Monticchiello nie ma wielu atrakcji. Wydaje się, że wieś poczyniła wiele starań, aby nie zostać dostrzeżoną przez turystów. Z całą pewnością można stwierdzić, że się udało, ponieważ podczas wizyty we wsi napotkanie innych turystów jest rzadkością. Na tym jednak polega cały urok Monticchiello. Niezwykle stare mury oraz budynki zachowawszy swój oryginalny wygląd, sprawiają że najprzyjemniejszą atrakcją jest tutaj powolny spacer starymi, wąskimi uliczkami. Obserwując powolne życie toczące się we wsi i podziwiając bajeczne krajobrazy otaczające wieś, doświadczamy pełni uroku, jakie to wyjątkowe miejsce oferuje.

Najlepsze noclegi w Monticchiello

Z racji na niewielką powierzchnię wsi, w Monticchiello nie znajdziemy wielu możliwości noclegowych. Do wyboru mamy kilka apartamentów i mieszkań. Poniżej lista tych, na które warto zwrócić uwagę: 

  • Villa PoliFlora – Najwyżej oceniane zakwaterowanie w popularnym serwisie booking.com. Oferuje trzy apartamenty lub możliwość wynajęcia całej willi. Jej jedynym minusem jest fakt, że znajduje się przed bramą wejściową do wsi;
  • B&B Daria Monticchiello – to pokoje gościnne znajdujące się w samym centrum wsi. Oprócz wynajmu pokoi goście mogą zrelaksować się w ogrodzie lub zjeść posiłek w jednej z dwóch restauracji. Właściciele oferują także degustacje wina oraz lekcje gotowania z doświadczonym szefem włoskiej kuchni; 
  • La casa nel Borgo – to wspaniałe pokoje z widokiem na otaczający krajobraz. Budynek znajduje się wewnątrz wsi i oferuje bardzo konkurencyjne ceny. 

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Montalcino – stolica wina i symbol historii Włoch

Cichy urok Pienzy

Następny

Dodaj komentarz