Muzea Florencji, które warto zwiedzić — TOP 5

Tagi , , , , , , ,

Florencja, uważana za centrum włoskiego renesansu, może wydać się turystom niczym muzeum na wolnym powietrzu, gdyż jej budynki i miejsca są zabytkami przeszłości architektury i epok. Wiele z tych historycznych pałaców, kościołów i katedr zostało zaprojektowanych, zbudowanych i zdobionych przez czołowych artystów tamtego okresu, takich jak Brunelleschi i Michelangelo. Można je podziwiać z zewnątrz. Jednak, aby odkryć bogactwo skarbów Florencji, należy wejść do wnętrz i odwiedzić co najmniej jedno lub dwa muzea. Można w nich podziwiać dzieła sztuki takie jak obrazy, rzeźby i freski stworzone przez największych artystów w historii.

Warto wiedzieć: Polecane noclegi we Florencji

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio, który pierwotnie służył jako rezydencja urzędników miejskich, później stał się własnością rodziny Medici – wpływowej włoskiej rodziny. Znajdujący się na szczycie Piazza della Signoria, z wysokimi blankami, rdzawą fasadą i dominującą pozycją, Palazzo Vecchio jest nie tylko imponującym budynkiem, ale też potężnym symbolem historii i bogactwa Florencji.

Choć z zewnątrz wygląda on pięknie, to wewnątrz skrywa wiele tajemniczych korytarzy, sufitów pokrytych freskami i innych dzieł sztuki. Opowiadają one o historii miasta i jego przeszłości, kiedy to rządzili potężni rodowici mieszkańcy tak jak Medyceusze. Jest to doskonałe połączenie sztuki i historii, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Florencji. Wstęp do muzeum jest niezbyt wygórowany (12,5 euro dla dorosłych, a bezpłatny dla dzieci poniżej 17 roku życia). Zwiedzanie różnych sal zajmuje zwykle 2-3 godziny. Warto jednak rozważyć opcję wycieczki z przewodnikiem, aby poznać najważniejsze atrakcje.

Jeśli wolisz zwiedzać we własnym tempie, koniecznie odwiedź Hall of 500, najbardziej imponującą salę w budynku. Warto także wybrać się na szczyt 95-metrowej dzwonnicy, która jest najstarszą częścią budynku. Z niej roztacza się niesamowity widok na Florencję. Jednak, jeśli cierpisz na lęk wysokości, lepiej nie patrzeć w dół!

Muzeum Opery Santa Maria del Fiore – ciekawe muzea Florencji

Muzeum Katedralne we Florencji, zwane także Museo dell’Opera di Santa Maria del Fiore, zostało założone w 1296 roku, aby pomieścić dzieła sztuki zlecone do budowy słynnej katedry we Florencji. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Europie. Składa się z wielu najsłynniejszych włoskich rzeźb i dzieł sztuki z Florencji.

To wspaniałe muzeum jest marzeniem dla miłośników sztuki. Przeprowadzi Cię przez historię, zaczynając od oryginalnych planów i modeli katedry (ukończonej około 1367 r.), a następnie do dzieł sztuki, które ozdabiają jej zewnętrzną stronę.

Muzeum oferuje wiele fascynujących rzeźb, misternych rysunków i obrazów od niektórych z najbardziej znanych artystów na świecie. Wśród nich znajdują się brązowe drzwi baptysterium Ghibertiego, rzeźbiona drewniana Maria Magdalena autorstwa Donatello i poruszająca Pietà Michała Anioła. Poza nimi znajduje się tu wiele innych arcydzieł takich artystów jak Andrea Pisano i Luca della Robbia. Warto zwrócić uwagę także na model z drewna i cegły, który Brunelleschi, architekt katedry, stworzył z pomocą Donatello i Nanni di Banco, aby pokazać swoje plany emblematycznej katedry.

Wejście do muzeum jest wliczone w cenę pakietów Brunelleschi, Giotto i Ghiberti (każdy oferuje inną kombinację atrakcji w najbliższej okolicy). Samo muzeum kosztuje 18 euro. Należy pamiętać, że jeśli chcesz jedynie zwiedzić katedrę (a nie muzeum), wejście jest bezpłatne.

Galeria Akademia

Galeria Accademia, znajdująca się w sercu kolebki renesansu, to jedno z najlepszych muzeów we Florencji. Obejrzymy tu bogatą kolekcję renesansowych obrazów i rzeźb.

Jednak to muzeum jest przede wszystkim znane jako miejsce, w którym znajduje się Dawid Michała Anioła. Ten marmurowy posąg, większy niż naturalnej wielkości, został wyrzeźbiony w latach 1501-1504, aby przedstawić biblijnego bohatera przed zabiciem Goliata. Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł Michała Anioła. Posąg zachwyca nie tylko swoim imponującym rozmiarem, ale również nieskazitelnymi detalami. Chociaż to dzieło przyciąga uwagę turystów, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z resztą kolekcji muzeum.

W Galerii Accademia znajduje się kilka innych dzieł Michała Anioła, w tym cztery niedokończone niewolnicy – Przebudzony Niewolnik, Młody Niewolnik, Brodaty Niewolnik i Atlas (lub Związany) – przeznaczone do grobu papieża Juliusza II (w Sali Więźniów).

Muzeum oferuje również wiele innych dzieł sztuki, w tym obrazy włoskich artystów, takich jak Botticelli, Lo Scheggia, Baldovinetti i Pontormo. Mieści się tu także bogata kolekcja instrumentów muzycznych z epoki renesansu.

W Galerii Accademia warto zobaczyć obraz panelowy Koronacja Marii autorstwa Jacopo Di Cione, a także Drzewa Życia autorstwa Pacino di Buonaguida.

Galeria Accademia jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Ceny biletów to 12 euro dla osoby dorosłej, plus opłata rezerwacyjna 4 euro. Istnieją również zniżki dla studentów i mieszkańców UE, a dla dzieci do 18 roku życia wstęp jest bezpłatny. 

Może Cię zainteresować: Gdzie zjeść we Florencji

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne we Florencji to miejsce, które wyróżnia się spośród innych muzeów sztuki renesansowej rozsianych po mieście. Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w mieście. Prezentuje ono niesamowitą kolekcję dzieł etruskich, greckich i egipskich, a także liczne rzymskie rzeźby. Muzeum znajduje się na Piazza della Santissima Annunziata, w pięknym budynku z ogrodem, gdzie znajdują się etruskie grobowce.

Wśród wielu arcydzieł sztuki, które można zobaczyć w tym muzeum, warto zwrócić uwagę na sarkofag Laerthia Seianti z II wieku p.n.e., egipski rydwan wojenny oraz wazę François z 570 r. p.n.e. Muzeum posiada także ogromną sekcję egipską, która z pewnością zrobi na Tobie wrażenie. Oprócz tego, w mniejszych sekcjach można podziwiać rzymskie mozaiki, greckie wazy i kolekcję amuletów z czasów starożytnych, a także liczne klejnoty ze zbiorów Medyceuszy.

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:00-20:00 oraz w weekendy od 9:00 do 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Bilet wstępu kosztuje 5 euro. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o prezentowanych dziełach, dostępne są również wycieczki z przewodnikiem.

Muzea Florencji – Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej La Specola to miejsce, które z pewnością zainteresuje każdego pasjonata nauk przyrodniczych. To muzeum o bogatej i zróżnicowanej kolekcji minerałów, meteorytów, skamielin oraz taksydermii zwierząt. Jednym z najbardziej intrygujących elementów ekspozycji są realistyczne modele anatomiczne woskowych postaci stworzone przez Gaetano Giulio Zumbo w XVIII wieku. Ukazują ludzkie ciało w niezwykłej szczegółowości, w tym nagie kobiety w ekshibicjonistycznych pozach, z widocznymi narządami i otwartymi żebrami. 

W muzeum znajduje się również Sala Szkieletów oraz sekcja poświęcona archaicznej zoologii, przedstawiająca ewolucję różnych gatunków w czasie. Warto zwrócić uwagę, że kolekcja obejmuje ponad 3,5 miliona zwierząt, z czego około 5000 jest wystawianych w dowolnym momencie. Muzeum La Specola to również kawałek historii. Przez ponad dwa stulecia stanowiło jedyne muzeum naukowe na świecie przeznaczone dla publiczności. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, a bilet wstępu kosztuje 6 euro dla dorosłych oraz 3 euro dla dzieci poniżej 14 lat. Należy jednak pamiętać, że kolekcja anatomiczna jest dostępna tylko dla osób z przewodnikiem.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Ogrody Florencji, które warto zobaczyć

Florencja – atrakcje dla dzieci

Następny

Dodaj komentarz