Najpiękniejsze trasy rowerowe w Toskanii

Tagi , , , , ,

Toskania to jeden z bardziej malowniczych regionów Włoch. Turyści z całą pewnością kojarzą Toskanię z malowniczych winnic i małych miasteczek. Okazuje się, że Toskania ma do zaoferowania znacznie więcej. Okazuje się, że miłośnicy zabytków i różnorodnej architektury, znajdą tam coś dla siebie. To samo tyczy się wszystkich tych podróżnych, którzy cenią sobie spokój i obcowanie z dziką przyrodą. Można więc powiedzieć, że Toskania to idealne miejsce na wakacyjną podróż. Warto jednak wspomnieć o tym, że region ten daje wiele możliwości do aktywnego spędzenia wypoczynku. Miłośnicy rowerów i wypraw na dwóch kołach z pewnością będą usatysfakcjonowani. W Toskanii znajduje się wiele ścieżek rowerowych. Które trasy rowerowe w Toskanii warto wybrać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka rowerem po Toskanii — o tym trzeba pamiętać!

Zanim zdecydujemy się na wycieczkę rowerową po Toskanii, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim- o ile nie podróżujemy samochodem- warto znaleźć miejsce, gdzie rower będziemy mogli wypożyczyć. Co więcej, zadbajmy również o to, by się odpowiednio przygotować pod względem kondycyjnym. Trasy rowerowe w Toskanii być może nie należą do najtrudniejszych. Jednak te najpiękniejsze z nich są dość długie i wymagające. Pamiętajmy również o tym, by zabrać ze sobą plecak turystyczny, a w nim:

 • zapasowe ubrania i kurtkę przeciwdeszczową- toskańska pogoda może spłatać figle w dosłownie każdym momencie. Warto więc się na to odpowiednio przygotować. Przygotujmy się również na ewentualną zmianę przepoconych ubrań;
 • butelka z wodą lub kubki termiczne z napojem- z pewnością pragnienie będzie rosło z każdym przejechanym kilometrem;
 • okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem- ochrona przed palącym słońcem zawsze powinna być dla rowerzystów priorytetem;
 • pompkę do kół rowerowych- warto zabezpieczyć się i przygotować na każdą sytuację;
 • prowiant- w niektórych miejscach, na trasach rowerowych nie ma restauracji czy knajpek.

Co więcej, przygotujmy się również na taką wycieczkę mentalnie. Z pewnością będzie ona dość wymagająca, szczególnie w odniesieniu do początkujących rowerzystów. Jednak finalnie, będzie ona warta wysiłku. 

Może Cię zainteresować: Toskania – piękne kurorty i plaże

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Toskanii- które z nich trzeba przejechać?

Wspomniane już zostało, że Toskania obfituje w wiele tras rowerowych. Niektóre z nich z pewnością są o wiele bardziej wymagające, inne zaś mniej. Warto jednak zaznaczyć, że absolutnie każda z nich oferuje niezapomniane widoki. Miłośnicy rowerowych wypraw będą tam więc czuli się, jak ryby w wodzie. Wobec tego, jakie trasy rowerowe w Toskanii warte są tego, by je przejechać?

1. Trasa rowerowa Citerna- Monterchi- Lippiano

Jako pierwsza na naszej liście pojawia się trasa Citerna Monterchi Lippiano. Jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych. Warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami tej trasy. Otóż:

 • długość tej trasy rowerowej to 40 kilometrów
 • przewyższenia na trasie sięgają maksymalnie 562 metrów
 • czas przejazdu będzie wynosił około 2 godziny

Trasa Citerna Motechri Lippiano nie jest trasą trudną, choć jej długość może świadczyć zupełnie co innego. Znajdują się na niej około 3 mocniejsze podjazdy, jednak w większości trasa prowadzi przez toskańskie równiny. Cała trasa zaczyna się w wiosce Fighille. Jest to niewielka, jednak niezwykle barwna miejscowość. Kolejnym przystankiem jest malownicza miejscowość Citerna. Znajduje się tam wiele klimatycznych kawiarenek. Jest to idealne miejsce na odpoczynek. Następnie drogą asfaltową turyści dostaną się do Monterchi. Znajduje się tam wieża, która stanowi wizytówkę miejscowości. Jest to również świetny punkt widokowy. Końcowym przystankiem jest miasteczko Lippiano. Cała trasa doprowadzi nas na granicę regionu Toskanii oraz Umbrii. Obfituje ona w niesamowite widoki i cały czas przebiega wzdłuż rzeki Tevere.

2. Trasy rowerowe w Toskanii – trasa Cecina- San Guido- Bolgheri

To kolejna trasa rowerowa w Toskanii. Jest ona uwielbiana głównie przez początkujących rowerzystów. Choć jest ona dość długa, to w większości prowadzi przez równiny. Co więcej, trasa jest również przez cały czas wygodną, asfaltową drogą. Najważniejsze parametry techniczne tej trasy to:

 • długość trasy to około 41 kilometrów
 • przewyższenia na trasie nie występują
 • czas przejazdu w zależności od tempa będzie wynosił od 2 do 3 godzin

Trasa ta zaczyna się w miejscowości Mazzanta. Stąd wyruszamy do Ceciny. Miasteczko to znajduje się na toskańskim wybrzeżu. Można tam podziwiać piękne plaże i promenady. Następnie z Ceciny udajemy się w kierunku miejscowości San Guido. Tam warto zatrzymać się na dłużej. W San Guido znajdziemy bowiem zabytkowy, barokowy kościół wraz z dzwonnicą. Wejście na jej szczyt gwarantuje niesamowite widoki. Kolejno z San Guido wyruszamy do ostatniego punktu podróży w miejscowości Bolgheri. Tam z kolei możemy poświęcić chwilę na zaznajomienie się z lokalnymi winnicami. Warto w Blogheri nieco odpocząć przed podróżą powrotną. Choć trasa ta liczy sobie około 41 kilometrów, to jednak nie należy ona do najtrudniejszych. Po drodze znajdziemy wiele mniejszych wiosek, które mogą być świetnymi miejscami na odpoczynek. Podróżując do Bolgheri, nieco opuścimy toskańskie wybrzeże. Niemniej jednak widok pól pokrytych winoroślami, a także małych miasteczek z pewnością będzie niezapomniany.

Przeczytaj również: Toskania – najpiękniejsze punkty widokowe

3. Trasy rowerowe w Toskanii – Chianciano Terme- Sant’Albino- Montepulciano

Kolejną trasą rowerową jest ta, która prowadzi przez prowincję Siena. To południe Toskanii, które jest równie interesujące i ciekawe pod wieloma względami. Warto jednak przygotować się na to, że trasa ta jest trudna i wymagająca. Nie poleca się jej początkującym rowerzystom. Oto najważniejsze parametry tej trasy rowerowej:

 • długość trasy to 55 kilometrów
 • nawierzchnia głównie asfaltowa, jednak pojawia się droga szutrowa
 • przewyższenia sięgające nawet 615 metrów
 • trasa jest trudna, jednak jej część można pokonać przy pomocy pociągu

Trasa zaczyna się w Chianciano Terme, czyli w sercu doliny Val d’Orcia. Jak wiadomo, już w samym miasteczku można podziwiać malownicze widoki i korzystać z dobrodziejstwa wód geotermalnych. Stamtąd udajemy się do Sant’Albino. Jest to miasteczko obfitujące w winnice, więc z powodzenie można zatrzymać się tam na dłuższy postój. Co więcej, z Chianciano Terme do Sant’Albino będziemy przejeżdżać przez słynne Bagno Vignoni, czego absolutnie nie można przegapić. Finalnym punktem wycieczki jest miasteczko Montepulciano. Jest to centrum historyczne całej doliny Val d’Orcia. Warto zatrzymać się tam na dłuższą chwilę i zwiedzić zabytkowe piwnice z winem Nobile. Co więcej, na uwagę zasługuje także zabytkowa starówka. W Montepulciano można również zatrzymać się na dobrą, włoską kawę oraz posiłek. Znajduje się tam bowiem wiele restauracji i knajpek. Po odpoczynku można ruszyć w drogę powrotną do Chianciano Terme. Podróżni powinni wiedzieć, że z Sant’Albino do Monetpulciano mogą pokonać połowę trasy przy pomocy pociągu.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Marina di Castagneto Carducci- czy ta toskańska wieś jest idealna na wakacje?

Pogoda i temperatura w Toskanii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz