Odkrywaj tajemnice południowej Florencji: wspaniała wycieczka spacerowa

Tagi , , , , , ,

Spacer jest najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta, a Florencja jest miastem, które nie pozostawia w tym względzie nic do życzenia. Ta wyjątkowa trasa oferuje urocze uliczki, skryte skarby i zapierające dech w piersiach widoki, a także najbardziej znane zabytki miasta. Spacer ten zajmuje około 2,5-3 godziny i 15 minut, w zależności od liczby postojów i odpoczynków. Wycieczka spacerowa po południowej Florencji to trasa około 5,3 km. Jednak mimo tego, warto z niej skorzystać, aby oderwać się od utartych szlaków, uniknąć tłumów turystów. Podczas wędrówki odkryjesz południowe zbocze Florencji i zakończysz w pobliżu Ponte Vecchio, niedaleko miejsca startu. Warto rozważyć poświęcenie na ten spacer cały dzień, ponieważ na trasie znajduje się mnóstwo atrakcji.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spacer od Piazza di Santa Maria Soprarno do Forte Belvedere – malownicza wycieczka spacerowa

Aby odkryć uroki południowej Florencji, warto przygotować się na długi spacer. Z Piazza di Santa Maria Soprarno, położonego na południu miasta, należy wejść po schodach Rampa delle Coste i skręcić w lewo na krętą uliczkę Costa San Giorgio. Po 5 minutach marszu pod górę z prawej strony pojawi się piękny budynek o numerze Costa San Giorgio 19, którym kiedyś mieszkał Galileo Galilei. Zbudowany w XIII wieku dom posiada marmurową tablicę i portret słynnego włoskiego naukowca na frontowej fasadzie. Na tylnej fasadzie budynku znajduje się zegar słoneczny zbudowany przez Galileusza w 1620 roku. Niestety przechodnie mogą zobaczyć tylko front domu.

Należy kontynuować wędrówkę pod górę, aż dojedzie się do Porta San Giorgio, najstarszej bramy miejskiej Florencji. Po przekroczeniu bramy, skręca się w prawo, aby wkrótce ujrzeć Forte Belvedere. Jest to imponujący XVI-wieczny fort zbudowany przez Medyceuszy według projektu Buontalenti. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie terenów fortecy, z widokiem na zadziwiające ogrody Boboli, Palazzo Pitti i oczywiście Florencję.

Odkryj malowniczą Via di San Leonardo – jedną z najpiękniejszych ulic we Florencji

Kierując się w stronę Via del Forte di San Giorgio, należy skręcić w prawo na Via di San Leonardo. Ulica ta bowiem jest jedną z najpiękniejszych ulic we Florencji. Ta urocza ulica wyznaczona jest przez stare kamienne mury i wspaniałe domy po obu stronach. Jest to idealne miejsce na zdjęcia. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ na tej ulicy często poruszają się pojazdy, co może przysporzyć nieco stresu.

Podążając dalej tą uroczą brukowaną drogą, dotrze się do maleńkiego kościoła San Leonardo in Arcetri. Ta malownicza ulica skrywa niekończącą się serię toskańskich wiejskich domów, willi, cyprysów i gajów oliwnych. Przed skrętem w lewo na bardziej ruchliwą Viale Galileo, warto poszukać na ścianie ostatniej willi po prawej stronie tablicy informującej, że Czajkowski mieszkał i komponował tutaj w 1878 roku.

Viale Galileo to rozległy, drzewami obsadzony bulwar, z którego rozpościerają się piękne widoki na miasto. Idealna trasa do bazyliki San Miniato al Monte – jednej z najpiękniejszych budowli romańskich w Toskanii.

Warto poświęcić chwilę, by wejść do środka bazyliki i podziwiać niezwykły, wzorzysty chodnik, freski i kryptę. Jeśli spacer odbywa się w ciągu dnia, warto zajrzeć za kościół, aby zwiedzić cmentarz – coś w rodzaju małego miasta dla zmarłych, w którym znajdują się grobowce wielu znanych włoskich osobistości. Po spacerze po cmentarzu i podziwianiu widoku na Florencję z długich schodów, można kontynuować wędrówkę w kierunku Piazzale Michelangelo.

Odkryj piękno Piazzale Michelangelo i Ogrodu Różanego we Florencji – wycieczka spacerowa Florencja

Piazzale Michelangelo, ulubione miejsce na podziwianie zachodu słońca, zostało wybudowane w 1869 roku przez Giuseppe Poggi. Obecnie uważane jest za najpiękniejszy taras we Florencji. Ze wzgórza roztacza się widok, który zapiera dech w piersiach i obejmuje całe miasto. Widać stąd katedrę Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio, Bazylikę Santa Croce, Lungarni i mosty na rzece. Warto zatrzymać się na chwilę, by podziwiać panoramę i zrobić kilka wspaniałych zdjęć.

Gdy już się nasycisz, poszukaj Scalea del Monte alle Croci – uroczych kamiennych schodów, które prowadzą do Ogrodu Różanego. Ogród ten, zaprojektowany przez Giuseppe Poggiego posiada około tysiąca odmian botanicznych i trzysta pięćdziesiąt gatunków starożytnych róż. Ogród można zwiedzać praktycznie cały rok, całkiem za darmo. Na terenie ogrodu można zobaczyć dwanaście pięknych rzeźb autorstwa Jean-Michela Folona.

Warto wiedzieć: Domy wakacyjne Florencja

Encoteca Fuori Porta

Po opuszczeniu Ogrodu Różanego, należy skręcić w lewo, a następnie w prawo w ulicę Via del Monte alle Croci. Prosto idąc, dojdziesz do Enoteca Fuori Porta – uroczej restauracji z przyjemnym tarasem, często odwiedzanej przez lokalnych mieszkańców. Enoteca słynie przede wszystkim z wina i crostoni – dużych kromek grillowanego lub tostowego chleba, podawanych z różnymi serami, mięsami i warzywami. Jednakże, jeśli nie jesteś bardzo głodny, polecamy spróbować crostone i wypić kieliszek wina. Restauracja oferuje także pierwsze i drugie dania, ale przede wszystkim warto zająć miejsce na tarasie i odpocząć przy kieliszku wina.

Kościół Santa Felicita – cel spaceru po pięknej Florencji

Ostatnim punktem na trasie spaceru jest kościół Santa Felicita. Jedna z najstarszych świątyń we Florencji po bazylice San Lorenzo, która często jest niesłusznie pomijana na rzecz innych, bardziej znanych kościołów. Aby dotrzeć do kościoła, należy przejść przez łuk Porta San Miniato, skręcić w lewo w ulicę Via di San Niccolò i kontynuować prosto tą ulicą, która niedługo zmieni się w Via de’ Bardi. Idąc dalej wąską, starą uliczką, skręć w prawo na skrzyżowaniu, a Via de’ Bardi doprowadzi Cię aż do Piazza di Santa Maria Soprarno. Następnie idź wzdłuż Via de’ Bardi i zauważysz ulicę Via de’ Guicciardini po lewej stronie. Skręć w lewo i idź prosto, aż po lewej stronie zobaczysz Piazza di Santa Felicita.

Aktualnie przez fasadę kościoła przechodzi słynny Korytarz Vasariego, ale to nie jest powód, dla którego tutaj jesteś. Kościół Santa Felicita kryje w sobie niezwykłe dzieło sztuki Jacopo da Pontormo – Zdjęcie z krzyża. Jest ono uznawane za jedno z najlepszych dzieł manieryzmu. Obraz znajduje się nad ołtarzem Kaplicy Capponi, który niedawno przeszedł odnowę, co czyni go ostatnim wspaniałym punktem na Twojej trasie.

Mamy nadzieję, że ta niezwykła wycieczka po Florencji była dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem i pozwoliła poznać miasto z innej perspektywy. Zachęcamy do eksplorowania i odkrywania innych nieodkrytych jeszcze zakątków tego pięknego miasta. Życzymy miłego spaceru i niezapomnianych wrażeń!

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Ceny nieruchomości i koszty życia w Toskanii

Ogrody Florencji, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz