Ogrody Boboli, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Tagi , , , ,

Ogrody Boboli – Giardino di Boboli usytuowane są bezpośrednio za Pałacem Pitti. Rodzina Medyceuszy postanowiła stworzyć układ ogrodów, tworząc włoski styl ogrodowy, który stał się wzorem dla wielu europejskich dworów. Rozległa zielona przestrzeń o regularnym układzie jest prawdziwym muzeum na świeżym powietrzu, wypełnionym starożytnymi i renesansowymi posągami. Założony przez rodzinę Medyceuszy, jest to jeden z największych i najbardziej eleganckich ogrodów w stylu włoskim na świecie. Zasadniczo jest to muzeum na świeżym powietrzu, a jego rzeźby pochodzą z czasów epoki rzymskiej aż do XVII wieku. Planujesz zwiedzić Ogrody Boboli? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ogrody Boboli – historia i opis

Bezpośrednio za Pałacem Pitti znajdują się wspaniałe Ogrody Boboli – Giardino di Boboli. Rodzina Medyceuszy ustanowiła układ ogrodów, tworząc włoski styl ogrodowy, który stał się wzorem dla wielu europejskich dworów. Ogrody posiadają także groty, z których najważniejszą jest słynna grota zrealizowana przez Bernardo Buontalentiego, a także dużymi fontannami, takimi jak Fontanna Neptuna i Fontanna Oceanu. Kolejne dynastie Habsbursko-Lotaryńskie i Sabaudzkie dalej rozwijały układ, rozszerzając granice aż do Porta Romana. W oszałamiająco pięknym obszarze tarasowym znajduje się XVIII-wieczny pawilon zwany Kaffeehaus, który jest rzadkim przykładem architektury rokokowej w Toskanii oraz Lemon House zbudowany przez Zanobi del Rosso w latach 1777-1778. Wycieczka po Ogrodach Boboli uzupełnia wizytę w Pałacu Pitti, którego jest integralną częścią.

Zobacz także: Pałac Pittich – zwiedzanie

Gdzie znajdują się Ogrody Boboli, adres?

Wspaniałe Ogrody Boboli znajdujące się za Pałacem Pitti można odwiedzić, kupując bilet wstępu do Pałacu, który umożliwia również wejście do Muzeum Porcelany. Możliwe jest również zorganizowanie wizyty z prywatnym przewodnikiem: na przykład, po wielkim sukcesie powieści Dana Browna, dostępna jest trasa, która podąża za florenckimi fragmentami książki Inferno, w tym słynnymi Ogrodami Boboli. Jeśli planujesz przyjechać tu samochodem w nawigację wpisz adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Florencja FI, Włochy.

Jak dojechać do Ogrodów Boboli?

Ogrody Boboli mają cztery wejścia – Pałac Pitti, Fort Belvedere, Porta Romana i Via Romano.

Transport publiczny

  • Autobusem: Autobusy C3, C4, D, 11, 12 i 13 zatrzymują się w pobliżu Ogrodów Boboli. Piazza San Felice to najbliższy przystanek autobusowy. W pobliżu znajdują się także przystanki: San Frediano Serragli, Borgo S. Jacopo i Pescaia Di Santa Rosa.
  • Pociągiem: Linią R do najbliższej stacji kolejowej Santa Maria Novella, a następnie około 20 minut spacerem przez de’ Tornabuoni do Ogrodów Boboli.
  • Tramwajem: Linią T1 do Unità, a następnie pieszo przez około 1,7 km. W pobliżu Giardino di Boboli znajdują się również Alamanni (3 km) oraz Valfonda (1,8 km).

Samochodem

Jazda samochodem do Ogrodów Boboli – Giardino di Boboli jest jedną z opcji, choć nie idealną. Możesz wypożyczyć samochód i przejechać przez malowniczą Florencję, aby dotrzeć do Ogrodów Boboli. Giardino di Boboli znajdują się około 6,5 km od centrum Florencji.

Parking

  • Tiratoio Parking Garage San Frediano (15 min pieszo)
  • Via Curtatone, 1-3 Parking (15 min pieszo)

Ile czasu trwa zwiedzanie Ogrodów Boboli?

Czas spędzony w Ogrodach Boboli zależy wyłącznie od Ciebie i od tego, ile masz czasu na zwiedzanie tego typu atrakcji. Średnio odwiedzający spędzają tu około 1,5 do 2 godzin na zwiedzaniu. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem sztuki lub po prostu chcesz się zrelaksować w pięknych okolicznościach przyrody, po co się spieszyć?

Co warto zobaczyć w Ogrodach Boboli?

Ogrody Boboli to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Florencji. Jest to jeden z najbardziej zielonych i największych obszarów miasta i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Florencji. Ten fascynujący ogród wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na bogactwo architektury, amfiteatr, rzeźby, jaskinie i fontanny oraz oczywiście ogrody.  Podczas spaceru odkryjesz najważniejsze atrakcje ogrodów, w szczególności amfiteatr, „Viottolone”, ogród Cavaliere, kawiarnię i Grotta Grande.

Dlaczego warto odwiedzić Ogrody Boboli?

Ponieważ piękne włoskie Ogrody Boboli pochodzą z renesansu charakteryzują się motywami geometrycznymi. Ogrody te przeszły liczne rozbudowy na przestrzeni lat, a topografia pozwoliła na stworzenie różnych środowisk, takich jak na przykład wspaniałe tarasy, które oferują malownicze widoki na Florencję i okolice.

Czy warto odwiedzić Ogrody Boboli?

Oczywiście, że tak! Ogrody Boboli znajdują się za Pałacem Pitti i są najsłynniejszym parkiem we Florencji. Przez prawie cztery wieki był to ogród rezydencji wielkich książąt Toskanii, a przez krótki okres królów Włoch. Rodzina Medyceuszy kupiła pałac w 1550 roku. Ten wspaniały ogród został powstał pomiędzy XV a XIX wieku. Ogród Boboli ma dwie podstawowe trasy zwiedzania. Pierwsza trasa jest prosta i znajdziemy na niej nimfeum, teatr, fontannę Neptuna i posąg bogini Fortuny. Druga trasa jest zygzakiem i docieramy nią do kilku jaskiń.

Godziny otwarcia Ogrodów Boboli

Ogrody Boboli otwarte są codziennie w godzinach 08:15–18:30. Warto jednak mieć na uwadze, że w sezonie wakacyjnym godziny otwarcia Giardino di Boboli mogą się różnić od wskazanych przez nas. 

Gdzie kupić bilety do Ogrodów Boboli?

Kup bilety wstępu do Ogrodów Boboli – Giardino di Boboli online z wyprzedzeniem. Bilety z pominięciem kolejki do Ogrodów Boboli są dostępne online, co pozwala wybrać preferowaną datę i godzinę, zapewniając bezpośredni dostęp po przybyciu. Możesz je kupić także na stronie https://bit.ly/4bG4V1O

Bilety  i ceny do Ogrodów Boboli, Ile kosztuje wejście?

Bilet normalny do Ogrodów Boboli – Giardino di Boboli  kosztuje 10€, natomiast łączony obejmujący wstęp do Pałacu Pitti kosztuje 22€. Nieograniczony, priorytetowy wstęp do Ogrodów Boboli, ważny przez 1 rok od daty wybranej przez odwiedzającego w momencie wydawania karnetu kosztuje obecnie  25€.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Pałac Pittich (Palazzo Pitti), zwiedzanie, godziny, bilety online

Krzywa Wieża w Pizie, zwiedzanie, godziny, bilety online

Następny

Dodaj komentarz