Pałac Pittich (Palazzo Pitti), zwiedzanie, godziny, bilety online

Tagi , , , ,

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Pałac Pittich – Palazzo Pitti, powinieneś wiedzieć, że wewnątrz znajdują się różne przestrzenie i muzea, z których każde bardzo się od siebie różni. Pałac Pittich – Palazzo Pitti jest siedzibą niesamowitego kompleksu muzealnego, który obejmuje: Galerię Palatyńską, Galerię Sztuki Współczesnej, Muzeum Wyrobów Srebrnych oraz Galeria Kostiumów i Mody. 

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pałac Pittich (Palazzo Pitti) – historia i opis

Palazzo zbudowano na zlecenie florenckiego kupca i bankiera – Luca Pitti. Na przestrzeni lat należał on do Cosimo I de’ Medici i jego bogatej żony Eleonory di Toledo w 1549 roku. Stał się wówczas nową rezydencją książęcą dworu Medyceuszy. Wówczas nazwę Palazzo della Signoria zmieniono na Palazzo Vecchio.  Od tego czasu mieszkały tu wszystkie rodziny panujące: Medyceusze, Lotaryńczycy i wreszcie Sabaudczycy ( kiedy Florencja była stolicą Królestwa Włoch). 

Architektem tego wspaniałego pałacu był Brunelleschi, ale nie zostało to historycznie udowodnione. W czasie swojej świetności ten renesansowy budynek z dużym placem od frontu był największą prywatną rezydencją w mieście.

Zobacz także: Galeria Uffizi – atrakcje, zwiedzanie

Gdzie znajduje się Pałac Pittich (Palazzo Pitti), adres?

Palazzo Pitti znajduje się we Florencji, na południe od rzeki Arno. Znajduje się on w dzielnicy Oltrarno, która słynie z dziedzictwa artystycznego i urokliwych uliczek. Dokładny adres to Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Florencja FI, Włochy.

Jak dojechać do Pałacu Pittich (Palazzo Pitti)?

Pałac Pitti jest łatwo dostępny środkami transportu publicznego, samochodem lub pieszo. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru od innych popularnych atrakcji, takich jak Ogrody Boboli, Galeria Uffizi czy Ponte Vecchio.

Transportem publicznym

 • Autobusem: Linie 11, 36, C4 i C3. Najbliższy przystanek autobusowy nazywa się „Pitti” i znajduje się na Via de’ Guicciardini.
 • Tramwajem: Wsiądź do tramwaju linii T1 i wysiądź na przystanku „Unità”. Stamtąd do Palazzo Pitti można dojść spacerem.
 • Pociągiem: Można wsiąść do pociągu linii R i zatrzymać się na stacji kolejowej Florence Santa Maria Novella. Stamtąd zostanie już tylko krótki spacer.

Samochodem

Jeśli podróżujesz samochodem do Palazzo Pitti, pamiętaj, że Pałac znajduje się w historycznym centrum Florencji. Dostępnych jest kilka opcji parkowania w pobliżu:

 • Garage Lungarno (350 metrów od Palazzo Pitti)
 • Parking Porta Romana (850 metrów od Palazzo Pitti)
 • Garage delle Terme (650 metrów od Palazzo Pitti)
 • Parking Oltrarno (1 km od Palazzo Pitti).

Ile czasu trwa zwiedzanie Pałacu Pittich (Palazzo Pitti)?

W Pałacu Pittich (Palazzo Pitti) bez problemu można spędzić cały dzień, jeśli jednak nie masz tyle czasu zarezerwuj sobie około 2-3 godzin na zwiedzanie tego miejsca.

Co warto zobaczyć w Pałacu Pittich (Palazzo Pitti)?

Pałac Pitti – Palazzo Pitti mieści dziś ważne kolekcje rzeźb, obrazów, przedmiotów artystycznych, kostiumów i porcelany, w kompleksie obejmującym kilka muzeów:

 • Galeria Palatyńska: pierwotnie była galerią Medyceuszy, znajdują się tu dzieła Rafaela, Tiziano, Correggio, Rubensa i innych europejskich artystów renesansu oraz baroku.
 • Galeria Sztuki Współczesnej: obejmuje wspaniałą kolekcję obrazów i rzeźb, głównie włoskich artystów, która stworzono w okresie od XVIII wieku do I wojny światowej. W jej wnętrzu eksponowane są również prace włoskich artystów z XIX i początku XX wieku.
 • Galeria Kostiumów (Galleria del Costume): ta niesamowita kolekcja ponad 6000 przedmiotów obejmuje kostiumy z XVIII i XX wieku i akcesoria używane w teatrze. Jest to jedyne muzeum historii mody we Włoszech i jest jednym z najważniejszych na świecie.
 • Muzeum Srebra (Museo degli Argenti): zwane jest również „Skarbem Medyceuszy”. Wystawiane są tu przedmioty z chińskiej i japońskiej porcelany, wazy z kości słoniowej, kamienie szlachetne, mozaiki, kryształy, a zwłaszcza klejnoty z czasów Medyceuszy. Ta kolekcja jest najpiękniejsza w Europie pod względem porcelany. Do oryginalnej kolekcji dodano elementy należące do Sabaudii, które przywieziono z pałaców znajdujących się w różnych częściach Włoch.

Czy warto odwiedzić Pałac Pittich (Palazzo Pitti)?

Oczywiście, że tak! Obecnie Palazzo Pitti jest jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych we Florencji. Na parterze i antresoli można podziwiać cenne przedmioty, takie jak klejnoty, kości słoniowe, kryształy i biżuterię z kolekcji różnych dynastii, które następowały po sobie w Toskanii.

Również na parterze znajduje się Muzeum Rosyjskich Ikon, największa kolekcja sztuki religijnej poza Rosją i najstarsza we Włoszech. Dostępnych jest tu 78 starożytnych ikon zebranych najpierw przez Medyceuszy, a następnie przez władców Lotaryngii. Kolekcja jest prezentowana w pokojach, które niegdyś były częścią letniego apartamentu urządzonego dla przyszłego wielkiego księcia Kosmy III i jego narzeczonej Małgorzaty Ludwiki Orleańskiej. W 1766 r. duża sala centralna została przekształcona w Kaplicę Palatyńską.

Godziny otwarcia Pałacu Pittich (Palazzo Pitti)

Pałac Pittich otwarty jest od wtorku do niedzieli, od 8:15 do 18:30. Zamknięte jest natomiast w poniedziałki, 1 stycznia oraz 25 grudnia.

Gdzie kupić bilety do Pałacu Pittich (Palazzo Pitti)?

Bilety możesz kupić w kasie, ale warto wcześniej zakupić je online, na przykład za pośrednictwem strony: https://bit.ly/3Vn5x6A

Bilety  i ceny do Pałacu Pittich (Palazzo Pitti), Ile kosztuje wejście?

 • Bilet zwykły kosztuje – 16€
 • Bilet łączony dotyczący zwiedzania Pałacu Pittich i Ogrodów Boboli (cena pojedyncza) – 22€.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Galeria Uffizi, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Ogrody Boboli, zwiedzanie, godziny, bilety online, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz