„Pod słońcem Toskanii” najpiękniejsze lokalizacje filmu w Toskanii i poza nią

, Tagi , , ,

Jeśli istnieje jeden film, który sprawi, że będziesz chciał spakować torbę i jak najszybciej przenieść się do Włoch, to jest to „Pod słońcem Toskanii”. W końcu jak wiele filmów opowiada historię pisarki, która wyrusza w podróż do Toskanii i kupuje oraz odnawia piękną XVII-wieczną willę? Niewiele, prawda? Pisarka Frances Mayes – autorka książki „Pod słońcem Toskanii” stworzyła piękną historię, która zabierze Cię w podróż po Włoszech. Książkę tę najlepiej czyta się w miesiącach letnich, szczególnie podczas wakacji we Włoszech. Zakochaj się w falistych wzgórzach, lśniących wybrzeżach i historycznych miastach urokliwej Toskanii i poznaj główne lokalizacje filmu „Pod słońcem Toskanii”.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

„Pod słońcem Toskanii” – kilka słów wstępu o filmie

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z zachwycającą historią „Under the Tuscan Sun” – „Pod słońcem Toskanii” musisz wiedzieć, że historia zasadniczo dotyczy poznawania Toskanii oczami amerykańskiej pisarki -Frances Mayes. Postać tę zagrała w filmie Diane Lane. Film z 2003 roku jest luźno (a nawet bardzo luźno) oparty na pamiętniku z 1996 roku „Under the Tuscan Sun: At Home in Italy”. Pamiętnik ten szczegółowo opisuje, jak po rozwodzie przeprowadza się do Toskanii i podejmuje się renowacji toskańskiej posiadłości, opuszczonej willi o nazwie Bramasole.

Zobacz także: Toskania atrakcje, które warto zobaczyć

Jeśli uwielbiasz filmy kręcone w pięknych miejscach, to jest to absolutnie film dla Ciebie. Piękna historia miłości i rozległych krajobrazów, które naprawdę istnieją, sprawiają, że będziesz się śmiać i płakać ze wzruszenia! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie kręcono film i gdzie można znaleźć te miejsca.

Villa Laura (Bramasole)

W książce „Under the Tuscan Sun” opisane jest wiele wspaniałych, prawdziwych miejsc. Ale najważniejszym z nich jest oczywiście Bramasole. Jest to prywatna posiadłość, więc nie zwiedzisz go od wewnątrz, ale większość domu można zobaczyć z drogi poniżej. Kapliczka przy drodze, przy której starszy mężczyzna codziennie oddawał cześć, również nadal tam jest.

Kto nie marzy o zamieszkaniu w pięknej willi położonej wśród cyprysów, na włoskiej wsi? Cóż, jeśli posiadasz dość sporą sumę pieniędzy z pewnością nic Cię nie ogranicza! Podczas podróży autobusem wycieczkowym bohaterka Frances dostrzega podupadłą willę z napisem „Bramasole”, co w tłumaczeniu z włoskiego oznacza „tęsknotę za słońcem”. Po tym, jak spontanicznie decyduje się na zakup willi, przez cały film pokazane są wzloty i upadki renowacji nieruchomości. Warto zwrócić uwagę także na polski akcent – uroczą ekipę polskich robotników budowlanych. Jest też kilka scen ogrodowych, w tym końcowe sceny, w których Frances organizuje przyjęcie. Oczywiście jest to fikcja, ale jest coś przyjemnego w oglądaniu zmagań i triumfów odbudowy pięknej willi na toskańskiej wsi. Przez cały film pokazywane jest coraz więcej uroków tej XVII-wiecznej willi, która powoli się odsłania i jest coraz piękniejsza! Dziś ta sama willa, znana jako Villa Laura, jest dostępna do cotygodniowego wynajmu przez cały rok.

Cortona

Film szybko przenosi się z Florencji na toskańską wieś. Najczęściej pojawiającą się miejscowością, w której przebywa bohaterka Frances (Diane Lane) jest położone na wzgórzu miasto Cortona, w pobliżu Arezzo. Cortona to w rzeczywistości dokładnie to samo miasto, o którym pisała Mayes. Dlatego też lokacje filmowe są w rzeczywistości autentyczne w stosunku do oryginalnego pamiętnika.

Piazza della Repubblica, Cortona

Jednym z pierwszych miejsc w Cortonie jest targ znajdujący się na Piazza della Repubblica. To tutaj amerykańscy turyści opuszczają autobus, aby skosztować włoskich przysmaków. Targ znajduje się na Piazza Della Repubblica. To właśnie tam Frances zauważa dobrze ubraną blondynkę – Katherinę przytulającą małą kaczuszkę i postanawia za nią podążyć. Jak wynika z tego, co widzimy w filmie, plac ten jest tętniącym życiem sercem Cortony, pełnym aktywności i miejscem, w którym można doświadczyć prawdziwego włoskiego życia w Toskanii!

Piazza Pescheria, Cortona

Podążając za Katheriną krętymi uliczkami Cortony, Frances trafia na plac z widokiem na Piazza della Repubblica. Główna bohaterka traci z oczu piękną blondynkę, a zamiast tego spotyka amerykańskiego turystę próbującego napisać pocztówkę obok kawiarni. W rzeczywistości nie ma tu kawiarni. Jednak na Piazza Pescheria znajduje się punkt widokowy, z którego można spojrzeć na plac poniżej. To właśnie tam Frances wypisuje dla mężczyzny pocztówkę.

Teatro Signorelli, Cortona

W połowie filmu do Frances dołącza jeden z polskich robotników budowlanych pomagających jej w remoncie. Oglądając dubbingowaną wersję George’a z dżungli (1997r.), można zobaczyć piękne wnętrze XIX-wiecznego teatru Signorelli.

Positano

Plaża w Positano

Jedyną plażą, która pojawiła się w filmie „Po słońcem Toskanii” jest ta w Positano. Samo miasto jest prawdziwą atrakcją wybrzeża Amalfi, a każdego roku setki tysięcy ludzi podróżuje do tego miejsca, aby podziwiać jego piękno. Śmiało można powiedzieć, że popularność Positano częściowo wzrosła dzięki przedstawieniu tego nadmorskiego kurortu w filmie! Po przyjeździe z Rzymu do Positano z przystojnym nieznajomym (gdzie podróż trwa ponad 3 godziny jazdy… ale sprawia wrażenie, znacznie krótszej) główna bohaterka trafia na plażę Positano. Wówczas pojawiają się magiczne widoki na pastelowe domy usytuowane na skalistym zboczu wzgórza. W rzeczywistości Positano pojawia się w filmie kilka razy jako malowniczy nadmorski kurort.

Hotel California Positano

Frances spędza noc z przystojnym Włochem w pięknym mieście Positano, na Wybrzeżu Amalfi. Hotel, w którym się zatrzymują to Hotel California, znany również jako Albergo California. Ten 3-gwiazdkowy hotel oferuje pokoje z balkonami, z których roztacza się wymarzony widok na miasto Positano i morze! Masz ochotę zatrzymać się w tym samym hotelu, w którym kręcono film „Po słońcem Toskanii”? Sprawdź ceny i dostępność tutaj.

Florencja

Katedra we Florencji

Po tym, jak przyjaciółka głównej bohaterki – Patti zachodzi w ciążę, oddaje ona Frances swoje miejsce na włoskiej wycieczce „Gay and Away”. Pierwszym przystankiem na trasie jest najbardziej kultowy budynek w całych Włoszech, florencka Katedra Santa Maria del Fiore. Położona w samym sercu centrum miasta, ta imponująca świątynia, a także dzwonnica i baptysterium pojawiają się w kilku scenach w filmie.

Intesa Sanpaolo S.P.A

Nie jest to najbardziej ekscytujące miejsce w Toskanii, ale kluczowy punkt filmu. Jest to bank, do którego Frances udaje się podczas podpisywania dokumentów, aby kupić willę Bramasole. Możesz odwiedzić wnętrze tego włoskiego banku przy Via Maurizio Bufalini.

Montepulciano

Piazza Grande, Montepulciano

Patti (postać grana przez Sandrę Oh) i Frances, uczestniczą w ceremonii rzucania flagą, która odbywa się na historycznym placu Piazza Grande. Sztuka rzucania flagami sięga czasów średniowiecza i renesansu. Ogólnie rzecz biorąc, specjalne okazje we Florencji i Toskanii są często wzbogacane kolorowymi paradami ulicznymi. Zwykle biorą w nich udział miotacze flag w towarzystwie muzyków. Piazza Grande znajduje się w najwyższym punkcie miasta i jest głównym miejscem spotkań. W rzeczywistości Piazza Grande w Montepulciano jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów w całych Włoszech! Jest to miejsce znane również wśród miłośników „Saga Zmierzch” – pojawia się w drugiej części: „New Moon”.

Rzym

Cinecittà Studios, Rzym

Ponieważ „Pod słońcem Toskanii” rozpoczyna się w San Francisco przed wyruszeniem do Włoch, kilka scen rozgrywa się właśnie tam. Jednak co warto wiedzieć, produkcja nie nakręciła tam wszystkich scen kalifornijskich. W rzeczywistości wnętrze księgarni, w której Frances uczestniczy w podpisywaniu książek, stworzono na potrzeby filmu w Cinecittà Studios w Rzymie. Tam też nakręcono wnętrza mieszkania Patti i Grace. Jest to największe studio filmowe w Europie, które wyprodukowało wiele popularnych filmów, jak na przykład: „Rzymskie wakacje” (1953 r.) i wiele filmów Felliniego. Jeśli przebywasz w okolicy odwiedź to miejsce.

Piazza Venezia, Rzym

Pierwsze ujęcie Rzymu zobaczysz, gdy autobus zatrzymuje się bezpośrednio przed kultowym Pomnikiem Narodowym Wiktora Emanuela II. Jest to najbardziej znany pomnik w Rzymie, który zbudowano dla uczczenia jedności Włoch w 1885 roku. Poza tym, jest to dość rozpoznawalne miejsce kręcenia „Pod słońcem Toskanii”, ale nie takie, które większość ludzi kojarzyłaby z tym filmem. Pojawia się również w „Cinema Paradiso” (z 1988 r.) i „Roman Holiday” (z 1953r.).

Piazza di San Simone, Rzym

Jedną z najciekawszych scen filmu jest ta, w której główna bohaterka jest ścigana przez trzech mężczyzn w zaułkach Rzymu, gdzie Frances biegnie i spotyka przystojnego nieznajomego. W tle tej sceny widać Piazza di San Simone, a za nim kamienną rzeźbioną fontannę.

Róg ulic: Via dei Cappellari i Vicolo del Bollo, Rzym

Na jednym z ujęć Frances stoi na rogu ulic Via dei Cappellari i Vicolo del Bollo w Rzymie, wpatrując się w kartkę papieru, na której prawdopodobnie zapisany jest adres.

Sanktuarium Madonny di San Biagio

Bliżej końcowych scen filmu, w których odbywa się ślub, zostaniesz zabrany do wspaniałego kościoła San Biagio, który znajduje się na obrzeżach Montepulciano. Zbudowano go między 1518 a 1540 rokiem. Ten piękny kościół jest przykładem skomplikowanego i wyszukanego projektu, który tworzy prawdziwie romantyczną scenerię na ślub!

To wszystkie najlepsze miejsca, w których kręcono „Pod słońcem Toskanii” we Włoszech! Oglądałeś film lub odwiedziłeś którąś z lokalizacji? Daj nam znać w komentarzach poniżej artykułu.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Florencja czy Rzym. Które miasto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Dodaj komentarz