Pogoda i temperatura w Toskanii w ciągu roku

Tagi , , , , , ,

Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch i Europy. Znana jest nie tylko z krajobrazów, ale także ze słynnych winnic i wzgórz. Jest to także bardzo popularny kierunek wakacyjny. Kiedy warto zaplanować w Toskanii wakacje? Jaka jest pogoda i temperatura w Toskanii w ciągu roku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Toskania klimat

Klimat w Toskanii jest na ogół łagodny, z małymi różnicami wynikającymi od położenia geograficznego poszczególnych miejsc. Wybrzeże i doliny mają zwykle gorętsze lata niż wzgórza i góry. Wybrzeże Toskanii dzięki bryzom morskim, ma nieco niższe temperatury nawet w najcieplejszych miesiącach.

W Toskanii pada stosunkowo mało deszczu, a średnioroczne nasłonecznienie wynosi 2300 godzin. Najbardziej słoneczny i ciepły okres przypada na lipiec oraz sierpień. W tych miesiącach temperatura może dochodzić do nawet 40 stopni Celsjusza w dzień i 30 stopni Celsjusza w nocy.

Biorąc pod uwagę pogodę, najlepszymi miesiącami na podróż do Toskanii są: kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień oraz październik. Najbardziej wyczerpujące podczas podróży po Toskanii są letnie upały panujące zazwyczaj w lipcu oraz w sierpniu. Są to miesiące idealne do spędzania czasu nad morzem lub w posiadłości przy basenie. Zwiedzanie miast podczas takich upałów nie jest zbyt komfortowe, szczególnie gdy podróżujemy z małymi dziećmi.

Przeczytaj również: TOP 10 najbardziej luksusowych hoteli w Toskanii

Temperatura w Toskanii – kiedy jest najcieplej?

Średnio najcieplejszymi miesiącami w Toskanii są lipiec i sierpień. Najzimniejszym miesiącem jest natomiast styczeń ze średnią temperaturą maksymalną 10°C.

 • W miesiącach tj.: kwiecień, maj, wrzesień, październik, listopad i grudzień istnieje dosyć duże prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu;
 • Najbardziej wilgotnym miesiącem w Toskanii jest listopad;
 • Lipiec jest najsuchszym i najcieplejszym miesiącem w Toskanii, ze średnią temperaturą maksymalną 31°C. Jest to także najbardziej słoneczny miesiąc.

Pogoda w Toskanii — miesiąc po miesiącu

 • Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w Toskanii. Dni są wówczas słoneczne, ale noce są zimne, szczególnie na obszarach górskich, gdzie temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. W górach śnieg przyciąga narciarzy. Średnia temperatura stycznia 3 – 11°C.
 • Luty jest drugim najchłodniejszym miesiącem, bardzo podobnym do stycznia.
 • Marzec jest zazwyczaj dość deszczowy i wilgotny. Średnia temperatura waha się od 6 do 16°C.
 • Kwiecień jest dobrym miesiącem na odwiedzenie Toskanii. Pogoda jest na ogół dobra, z dniami słonecznymi i kilkoma deszczowymi. Średnia temperatura wynosi od 8 – 19°C.
 • Maj to jeden z najlepszych miesięcy do zwiedzania Toskanii. Temperatura czasami osiąga nawet 30°C.
 • Czerwiec nie jest zbyt gorący. Średnia temperatura waha się od 15 do  27°C.
 • Lipiec jest jednym z najcieplejszych miesięcy w Toskanii. W tym miesiącu pogoda gwarantowana i na ogół nie pada deszcz. Jest to dobry miesiąc na wakacje na wybrzeżu. Średnie temperatury wynoszą: 18°C – 30°C.
 • Sierpień to oprócz lipca jeden z najcieplejszych miesięcy.
 • Wrzesień przeważnie oferuje przyjemne temperatury, bez upałów i dużych opadów deszczu. Wrzesień jest jednym z najlepszych miesięcy do zwiedzania Toskanii. Średnia temperatura waha się od 15°C do 27°C.
 • Październik to dobry miesiąc na odwiedzenie tego regionu Włoch. Jest sporo dni słonecznych, ale jest też kilka dni deszczowych.
 • Listopad to miesiąc z największą ilością opadów. Nie jest to najlepszy miesiąc na zwiedzanie Toskanii. Średnia temperatura wynosi od 7°C do 16°C.
 • Grudzień jest dość zimnym miesiącem, ale czasami temperatura osiąga nawet 20°C. Dni są słoneczne, ale noce są zimne i pada też sporo deszczu. Temperatury wynoszą od 4 – 12°C.

Może Cię zainteresować: TOP 10 najbardziej nieoczywistych miejsc w Toskanii

Temperatura w Toskanii – jak ciepłe jest morze?

Rzeczywiste średnie temperatury morza w Toskanii mogą różnić się o kilka stopni. Wszystko zależy od pogody w ciągu roku oraz od prądów morskich. Średnia temperatura wody Morza Tyrreńskiego ulega w ciągu roku sezonowym zmianom. W ciągu całego roku nad Morzem Tyrreńskim najlepsza temperatura wody do pływania panuje już od końca maja do października. Morze Tyrreńskie najzimniejsze jest zimą. Najcieplejsza woda występuje w miesiącach od czerwca do września i waha się od 22,6 do 25 stopni Celsjusza.

Kiedy najlepiej odwiedzić Toskanię?

Należy pamiętać, że sezon turystyczny w Toskanii trwa od połowy kwietnia do końca września. Natomiast szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Najlepszy czas na zwiedzanie Toskanii to tak naprawdę spokojniejsza część sezonu, czyli czas od kwietnia do czerwca oraz od września do października. Wówczas temperatury są bardzo przyjemne i ceny są nieco niższe. Oznacza to także krótsze kolejki do zwiedzania muzeów, nieco mniejszy tłok wewnątrz zabytków, a także krótszy czas oczekiwania na miejsce w popularnych restauracjach.
Z tego powodu wiele osób woli spędzać wakacje w Toskanii poza sezonem. Ceny są wtedy niższe,  liczba turystów mniejsza a pogoda jest równie piękna.

Warto wiedzieć, że okres w okolicach Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia są także okresami wzmożonego ruchu turystycznego. Miejscowi przyjeżdżają do Toskanii na wakacje (podobnie zresztą jak w sierpniu, kiedy wiele osób ma urlop).

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Toskanii

Wycieczka objazdowa po Toskanii — jak ją zaplanować?

Następny

Dodaj komentarz