Najpiękniejsze miasteczka Toskanii

Tagi , , , , , , , , , , ,

Toskania nie bez przyczyny jest uważana za jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Położona w środkowej części kraju Toskania dzieli się na 10 prowincji – Florencja, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa, Piza, Pistoia, Prato, Siena i Arezzo. Szacuje się, że region liczy ok. 3,7 miliona mieszkańców. Jest znany z pysznych wyrobów winiarskich i ogromnego historycznego oraz kulturowego wpływu w średniowiecznej Europie. Toskania (a zwłaszcza Florencja) była uważana za miejsce narodzin renesansu. To w tym okresie kraj rozkwitł i stał się domem jednych z najbardziej wpływowych i legendarnych uczonych, artystów i wizjonerów – Leonarda Da Vinci i Michała Anioła.

Toskania była ważnym miejscem od początku jej powstania – region ten został zasiedlony w czasach etruskich i był zamieszkały przez Rzymian i inne ważne cywilizacje. Dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych regionów Włoch i każdego roku przyciąga ogromną liczbę turystów. Po pierwsze, w Toskanii znajdują się jedne z najpopularniejszych turystycznie miejsc we Włoszech, takie jak Florencja, Piza i Lukka. W tych miastach znajdują się wspaniałe historyczne budynki i światowej klasy muzea. Ponadto toskańska okolica jest absolutnie oszałamiająca pod względem przyrodniczym i jest fantastycznym miejscem do zwiedzania. będąc w Toskanii, możesz odwiedzić wyspę Elba i zobaczyć miejsce, do którego wygnano Napoleona, lub zobaczyć toskańskie winiarnie. Odwiedzając Toskanię, z pewnością odnajdziesz kulturowe oświecenie i dowiesz się wiele o historii Włoch i Europy. W jakie miejsca warto się więc udać podczas swojego wyjazdu?

Florencja

Florencja to klejnot renesansu.  Jest znana na całym świecie ze swojego wkładu w sztukę i kulturę współczesnego społeczeństwa. W średniowieczu Florencja była jednym z najważniejszych miast na świecie i dała początek legendom, takim jak Da Vinci i Michał Anioł. Dziś Florencja to kwitnące miasto z zadziwiającą ilością atrakcji. Katedra Santa Maria del Fiore i Baptysterium we Florencji to tylko rozgrzewka. Ponte Vecchio, czyli most rozciągający się nad rzeką Arno jest intrygujący nie tylko za sprawą pięknych widoków, ale również ze względu na ilość sklepów i straganów z pamiątkami. Piazza della Signoria mieści średniowieczne Palazzo Vecchio, Galleria dell’Accademia i bogatą fontannę Neptuna. Każdy zakątek tego miasta jest pełen interesujących miejsc o historycznym znaczeniu.

Widok ze starego okna na Florencji Duomo Basilica di Santa Maria del Fiore. Florencja, Włochy. Kolaż tematu historycznego i tematu podróży.
Widok ze starego okna na Florencji Duomo Basilica di Santa Maria del Fiore. Florencja, Włochy. Kolaż tematu historycznego i tematu podróży., licencja: shutterstock/By Triff

Pisa

Drugie po Florencji miasto, jeśli chodzi o znaczenie w okresie renesansu, to Piza, czyli kolejne wspaniałe miejsce z bardzo bogatą ofertą na wschodnim wybrzeżu Toskanii. Piza jest znana na całym świecie z kultowej Krzywej Wieży – dzwonnica jest w rzeczywistości częścią większego kompleksu, w którym znajduje się Duomo di Pisa, baptysterium i monumentalny cmentarz. Każda konstrukcja sama w sobie jest inspirująca – dzwonnica to tylko wisienka na torcie. W Pizie znajduje się także kilka interesujących muzeów, fantastyczne ogrody botaniczne i spektakularne krajobrazy wzdłuż rzeki Arno. Do Krzywej Wieży dostać się jest łatwo, ale odejść już znacznie trudniej.

View of an ancient sculpture in front of the Pisa Cathedral (Duomo di Pisa) in Pisa, Italy. It is located in Miracoli Square (Piazza dei Miracoli).
View of an ancient sculpture in front of the Pisa Cathedral (Duomo di Pisa) in Pisa, Italy. It is located in Miracoli Square (Piazza dei Miracoli)., licencja: shutterstock/By Isa Fernandez Fernandez

Lucca

Wiele osób omija to mniejsze toskańskie miasto, ale Lukka również odegrała ważną rolę we Włoszech w okresie średniowiecza i renesansu. Miasto leży w pobliżu Pizy i mieści mnóstwo pięknych budynków. Główną cechą Lucca jest kompletny kompleks murów miejskich, który otacza całe zabytkowe stare miasto – ściany są naprawdę wspaniałe, a otaczający je park jest przyjemnością do zwiedzania. Lucca ma także wspaniałą katedrę z ogromną dzwonnicą i pięknie zdobioną fasadą. Inne warte uwagi atrakcje to Torre delle Ore, wieża Guinigi, San Michele w Foro i muzeum Villa Mansi.

Lucca Cathedral (Duomo di Lucca, Cattedrale di San Martino) is a Roman Catholic cathedral in Lucca, Italy. Lucca is a city and comune in Tuscany.
Lucca Cathedral (Duomo di Lucca, Cattedrale di San Martino) is a Roman Catholic cathedral in Lucca, Italy. Lucca is a city and comune in Tuscany. , licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Arezzo

Arezzo jest jednym z centralnych miast w Toskanii i leży dokładnie między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Adriatyku. Miasto położone jest na zboczu wzgórza, a górna część zawiera zabytkową starówkę, natomiast dolna jest centrum przemysłu i handlu. Stare miasto jest głównym obszarem zainteresowania turystów i mieści piękne budowle, takie jak Fortezza Medicea, Duomo San Donato i Teatro Petrarca. Jeśli interesują Cię muzea i historia, Arezzo ma również kilka interesujących placówek, w tym Museo Archeologico Mecenate oraz Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Nowoczesnej. Wreszcie, Arezzo ma niesamowite parki i miejsca naturalnego piękna, które urzekną wszystkich miłośników przyrody.

Panoramic aerial view of Piazza Grande square in Arezzo, Tuscany, Italy
Panoramic aerial view of Piazza Grande square in Arezzo, Tuscany, Italy, licencja: shutterstock/By Sergey Dzyuba

Livorno

Livorno jest jednym z najważniejszych miast portowych we Włoszech.  I taka reklama wnosi ogromny wkład w popularność miasta. W położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego mieście znajdziemy rozległy port, który jest idealnym miejscem do spacerów. Można tu zobaczyć statki handlowe i pasażerskie oraz podziwiać piękny port. W okolicy starożytnej Fortezza Nuova znajduje się obszar znany jako Nuova Venezia. To wspaniała część Livorno z szeregami niesamowitych kanałów i brukowanych uliczek, które czekają na odkrycie. Oprócz portu i kanałów, Livorno oferuje także imponujące atrakcje, jak Mercato Centrale, Piazza della Repubblica i Terrazza Mascagni.

Canal in the old town of Livorno, Italy
Canal in the old town of Livorno, Italy, licencja: shutterstock/By AArTono

Pistoia

Pistoia znajduje się w niewielkiej odległości od Florencji i Pizy, ale ma wiele do zaoferowania jako samodzielna miejscowość turystyczna. Miasto wyróżnia się tym, że jest historycznym miejscem powstania broni palnej. Niektóre z najbardziej popularnych miejsc to Katedra św. Zenona i baptysterium, kompleks San Giovanni Fuorcivitas, Museo Capitolare i Zoo w Pistoi. Pistoia jest ponadto otoczona niesamowitymi górskimi miasteczkami, takimi jak uzdrowisko Montecatini Terme i piękna osada Montecatini Alto. Wreszcie, dla tych, którzy szukają przygody, zawsze czeka łańcuch górski Monte Cimone.

Pistoia, Italy. Panorama of Piazza del Duomo square with old Town Hall and Cathedral of San Zeno at dusk with HDR-effect
Pistoia, Italy. Panorama of Piazza del Duomo square with old Town Hall and Cathedral of San Zeno at dusk with HDR-effect, licencja: shutterstock/By Sergey Dzyuba

Prato

Prato od wielu setek lat jest wpływowym miastem i niegdyś jednym z największych producentów tekstyliów w kraju. Dziś pełni raczej rolę turystyczną niż przemysłową. Duomo di Prato i zamek cesarzy to dwie najbardziej znaczące budowle, które zdecydowanie warto odwiedzić. Ponadto, aby spojrzeć na przeszłość i zobaczyć, jak funkcjonowało przemysłowe miasto w przeszłości, wystarczy odwiedzić Muzeum Włókiennictwa. Będąc w Prato, trzeba wypróbować słynny biszkopt Biscotti – przysmak, który jest być może największym dziełem Prato. Dla żądnych przygód Prato oferuje także malownicze trasy rowerowe i szlaki turystyczne.  

Duomo the Cathedral of Prato, Tuscany, Italy, Europe
Duomo the Cathedral of Prato, Tuscany, Italy, Europe, licencja: shutterstock/By Simone Crespiatico

Montepulciano

To małe miasteczko położone w pobliżu Sieny jest prawdziwym ukrytym klejnotem i jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Toskanii. Montepulciano można znaleźć na wysokości 600 m na starożytnym wapiennym grzbiecie. Widoki z tego miasteczka na okolicę są porażające. Oprócz oszałamiających widoków miasto ma także fantastyczną średniowieczną architekturę, na którą składają się takie budowle jak Palazzo Cervini, Torre di Pulcinella, Porta al Prato i Chiesa di San Biagio.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Toskanię

Wiemy już, jak wiele interesujących miejsc znajdziemy w Toskanii, dla których zdecydowanie warto odwiedzić ten piękny włoski rejon. Z drugiej strony, czy to wystarczające argument? Pewnie tak, ale mimo to przedstawiamy jeszcze kilka powodów.

Niesamowite skarby sztuki – w Toskanii to normalność

Toskania jest pełna arcydzieł sztuki. Większość znajduje się w głównych miastach regionu, takich jak Florencja, Piza, Arezzo i Siena. Niesamowite eksponaty znajdziemy także w mniejszych średniowiecznych wioskach na całym terytorium, jak np. w przypadku San Gimignano, Pienza i Volterra. Sama Florencja ma prawdopodobnie największą koncentrację sztuki renesansowej na całym świecie! Gdziekolwiek pójdziemy, znajdziemy coś interesującego do zobaczenia. Niezależnie od tego, czy jest to kościół, obraz, zamek, czy cokolwiek innego. Liczne atrakcyjne średniowieczne wioski Toskanii są typowym krajobrazem regionu, co tylko dodaje smaczku „włoskiej przygodzie”.

Toskania – wielka historia i kultura

Toskania może poszczycić się bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Widać to w niezliczonych kościołach, opactwach, zamkach, pałacach, muzeach, galeriach sztuki i fortyfikacjach rozmieszczonych na całym jej terytorium. Historia regionu sięga VIII w. p.n.e., kiedy te tereny zamieszkiwali Etruskowie. Nazwa Toskania pochodzi od tego, jak nazywali ich Rzymianie -„Tusci”.  Następnie po kilkunastu stuleciach zanurzamy się w renesansowy okres XV wieku, kiedy to pod rządami rodziny Medici we Florencji nastąpił niesamowity rozkwit kreatywności i wszystkiego, co z nią związane. Leonardo da Vinci, Giotto, Botticelli, Michelangelo, Donatello, to tylko niektóre z najpopularniejszych nazwisk, którzy wraz z wieloma znakomitymi pisarzami i naukowcami, takimi jak Dante Alighieri i Galileo Galilei sprawili, że Florencja zapisała się w historii w tak ciekawy sposób.

Rewelacyjny krajobraz i dziewicza przyroda Toskanii

Kiedy myślimy o Toskanii, prawdopodobnie pierwszym obrazem, który przychodzi nam na myśl, są z zielone wzgórza z łagodnymi zboczami usianymi kwitnącymi cytrusami! Całe terytorium regionu jest niezwykle zróżnicowane i oferuje odwiedzającym różne „spektakle”; wzgórza, góry, rzeki i zapierające dech w piersiach panoramy. Toskania to jednak nie tylko wzgórza i miasta sztuki; zachwyca także wybrzeże, a szczególnie jego południowa część. Park Narodowy Uccellina, Alberese, Laguna di Orbetello Talamone, Monte Argentario i Castiglion della Pescaia to tylko niektóre z jego skarbów! Nie zapominajmy też o wyjątkowych wyspach Toskanii takich jak Elba, Giglio i Pianosa, które są nie mniej interesującymi miejscami.

Famous cypress hill of Monticchiello, Tuscany. Aerial view from drone in spring season.
Famous cypress hill of Monticchiello, Tuscany. Aerial view from drone in spring season., licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Wielka tradycja kulinarna Toskanii i wspaniałe lokalne przysmaki

Kulinaria w Toskanii charakteryzuje się smacznymi potrawami przygotowywanymi z sezonowych składników. Wyśmienita oliwa z oliwek jest wykorzystywana praktycznie do przygotowania każdego dania. Częścią tradycji jest także to, że pachnący toskański chleb, podobnie jak makaron, zawsze musi znajdować się na stole. Do najczęściej spotykanych składników znajdziemy także: świeże warzywa, grzyby, świeże owoce morza, trufle, mięso oraz owoce.

Italian pizza with glasses of white wine against Tuscan vineyards near the Florence in Italy
Italian pizza with glasses of white wine against Tuscan vineyards near the Florence in Italy, licencja: shutterstock/By Tomas Marek

Wycieczka do Toskanii to must-have na liście każdego podróżnika, ponieważ ten bajeczny włoski rejon oferuje coś na każdy gust. Możemy wybrać opcję budżetową lub pozwolić sobie na nieco większy luksus i zasmakowanie wszystkiego, co oferuje nam Toskania. Niezależnie od wybranej opcji, wyjazd zawsze będzie udany.

Najlepsze hotele we Florencji

Siena, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz