Vicchio – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , ,

Usytuowane na zboczach Passo dei Giovi zabytkowe miasteczko Vicchio, jest doskonale skomunikowane z położoną w odległości zaledwie 35 kilometrów Florencją. To w nim urodził się znany Giotto, a także Giovanni da Fiesole i jego brat Benedetto. Ponadto w miasteczku znajduje się kilka budynków nietkniętych od XIV wieku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Vicchio i jego największe atrakcje

Jedną z największych atrakcji miasta, która bez wątpienia dodaje mu charakteru, jest Statua di Giotto. Wysoki na ponad trzy metry pomnik wykonano z brązu w Galli we Florencji. Wieńczy go cokół z mocnego kamienia z kamieniołomów Monterpaldi. Postać czuwająca nad centralnym placem miasteczka z zaciekawieniem spogląda na przybyszów. Ceremonia wbudowania kamienia węgielnego pod pomnikiem miała miejsce 24 czerwca 1901 roku, w święto San Giovanni Battista, który jest patronem Vicchio.

Kolejnym wartym odwiedzenia zabytkiem jest Chiesa di Giovanni Battista. Ta imponujących rozmiarów świątynia pochodzi z około 1447 roku czyli okresu, w którym na terenach tych znajdowało się jedynie jedno oratorium. Początkowo stanowiła jedynie kościół parafialny zależny od kościoła San Cassiano in Padule. Przekształcono go w XVI wieku, a następnie powiększono, za sprawą czego przybrał kształt greckiego krzyża z niewielką usytuowaną po środku kopułą oraz trzema nawami i kwadratową dzwonnicą. Do jej zniszczenia przyczyniło się trzęsienie ziemi w 1919 roku. Na szczęście miejscowe władze dołożyły wszelkich starań, by przywrócić jej dawną świetność. Obecnie jej fasada ma styl toskański i ozdobiona jest renesansowym portykiem. Prace prowadzone przez konserwatorów zabytków sprawiły, iż na jednej ze ścian nad konfesjonałem wyłoniły się pozostałości obrazu św. Jana Chrzciciela pędzla Galileusza Chiniego. Każdy, kto przybywa do tego znanego kościoła podziwia wytłoczoną marmurową urnę, za którą w barokowej ramie ze srebrnych chmur znajduje się niewielkie malowidło Madonny delle Grazie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na Madonne z Dzieciątkiem ze świętymi Sebastianem i Janem Chrzcicielem. Jej autorem jest prawdopodobnie syn Ridolfo del Ghirlandaio.

Najlepsze restauracje w mieście?

Vicchio słynie ze znakomitej kuchni, która serwuje tradycyjne włoskie dania. Czerpiąc z tradycji, skupia się na świeżych owocach morza i miejscowym mięsie. Delikatnie wysmażona jagnięcina jest tutejszym specjałem. La Casa del Prosciutto uznawana jest nie tylko za jedną z lepszych restauracji w Vicchio, ale i całej Toskanii. Serwuje duże dania i najlepsze trunki w okolicy. W jej niewielkich murach pracują ludzie z pasją, dzięki którym miejsce to każdego wieczoru ożywa na nowo. Niewielki metraż lokalu sprawia, iż czasem, aby się do niego dostać należy ustawić się w długiej kolejce. Dużym udogodnieniem dla przybyłych turystów są dania podawane na wynos, które wielkością nie ustępują tym zamówionym w restauracji.

Jak dojechać do Vicchio?

Droga do Vicchio jest niezwykle przyjemna i przebiega pośród charakterystycznej dla tego regionu roślinności. Jadąc z Polski samochodem, aby dotrzeć do miasta należy kierować się na południe od Bolonii. Wędrując natomiast po Toskanii, warto przybyć do Vicchio z pięknej Florencji przez Fiesole. Oprócz tego do Vicchio dojeżdża komunikacja miejska. Niestety wybierając tę opcję należy pamiętać, iż w weekendy oraz święta standardowe połączenia mogą nie jeździć.

Gdzie zatrzymać się w mieście?

Vicchio posiada jedne z najlepszych miejsc noclegowych w Toskanii. Villa Campestri Olive Oil Resort znajduje się w przepięknej renesansowej willi, która otoczona jest przez charakterystyczne dla regionu wzniesienia. Z okien rozciąga się wspaniały widok na dolinę Mugello. Dużym udogodnieniem jest prywatny, odkryty basen oraz akceptacja zwierząt domowych i restauracja.

Kolejnym ośrodkiem wartym zatrzymania jest Il Mugello . Obiekt posiada duży, słoneczny balkon, a także basen i ogród. Każdego ranka na przystosowanym tarasie serwuje się posiłki. Do dyspozycji gości pozostają bezpłatne Wi-Fi, a także duży parking.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Pizza Italiana – jaka jest najlepsza pizzeria we Florencji?

Miejsca, które warto zobaczyć w Castiglione di Garfagnana

Następny

Dodaj komentarz