Wynajem i parkowanie samochodu we Florencji — czy jest to najlepszy sposób na poruszanie się po mieście?

Tagi , , , , , ,

Florencja to jedno z najpiękniejszych miast w środkowej części Włoch. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedzają je niezliczone tłumy turystów. Miasto to doceniane jest przede wszystkim ze względu na swoją bogatą historię, a także bogactwo zabytków. Co ciekawe, Florencja jest jednym z większych, włoskich metropolii, a co za tym idzie, jest ona również mocno zatłoczona. Turyści przyjeżdżający do miasta mogą jednak pokusić się o wypożyczenie samochodu. Czy zatem jest to najlepszy sposób na zwiedzanie miasta, a jeśli tak to, gdzie wypożyczyć i zaparkować autowe Florencji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy wypożyczenie samochodu we Florencji jest dobrym pomysłem?

Florencja jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast we Włoszech. W godzinach szczytu na ulicach rozlega się gromki hałas klaksonów samochodowych i okrzyki zniecierpliwionych kierowców. Wobec tego podróżni zastanawiają się, jaki jest najlepszy sposób na zwiedzanie miasta. Czy zdecydować się na komunikację miejską? Czy może jednak wypożyczyć samochód?

Komunikacja miejska we Florencji

Florencja jest świetnie skomunikowanym miastem, a autobusy i pociągi odjeżdżają praktycznie bez przerwy. Jednak nie są one w stanie uniknąć korków, a co za tym idzie, nie są one zbyt punktualne. Dodatkowo we florenckiej komunikacji miejskiej jest tłoczno, przez co znacznie obniża się komfort podróży. Dochodzą do tego również ceny biletów. Za bilet na godzinny przejazd zapłacimy 1,50 euro- jednak z uwagi na korki, może on nie być wystarczający.

Czy zwiedzanie Florencji własnym samochodem jest korzystniejszym rozwiązaniem?

We Florencji działa wiele wypożyczalni samochodowych. Z pewnością jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie dla podróżnych. Przede wszystkim, choć korki ich nie ominą, znacznie lepiej będzie je znieść w klimatyzowanym pojeździe. Dodatkowo nie trzeba martwić się o ważność biletu i można cieszyć się dojazdem do tych miejsc, do których nie dotrze autobus.

Przeczytaj także: Gdzie zjeść we Florencji

Gdzie można wypożyczyć samochód we Florencji?

We Florencji działa wiele wypożyczalni pojazdów. Oczywiście w interesie turystów pozostaje wybranie najlepszej, możliwej opcji dla siebie. Wobec tego, na jakie wypożyczalnie pojazdów we Florencji warto zwrócić uwagę? Oto najlepsze z nich:

 • Herz- jest to wypożyczalnia, która ma swoją siedzibę w centrum Florencji i kilka mniejszych placówek poza miastem. Oferuje ona nowoczesną flotę pojazdów. Co więcej, turyści mogą również wypożyczyć auto przed przylotem, za pośrednictwem strony internetowej. Ceny zaczynają się już od 280 złotych za dzień, w zależności od modelu pojazdu.
 • Budget– to kolejna wypożyczalnia, która również oferuje nowoczesną flotę pojazdów. Podobnie jak poprzednia, udostępnia ona możliwość wynajęcia pojazdu online, jeszcze przed przylotem. Cena za dzień to około 291 złotych- w zależności od modelu i klasy pojazdu.
 • JoyRent- to jedna z najtańszych wypożyczalni aut we Florencji. Co prawda, być może jej samochody nie zjechały niedawno z linii produkcyjnej, jednak utrzymane są one w świetnym stanie. Za jeden dzień wypożyczenia auta, turyści będą musieli zapłacić jedynie 57 złotych.
 • GoldCar Rental SP- to dość dobrze znana w Europie wypożyczalnia pojazdów. Oferuje ona konkurencyjne ceny od 55 złotych za dzień. Pojazdy są oczywiście nowoczesne i świetnie wyposażone. Istnieje również możliwość zarezerwowania samochodu przez stronę internetową.

Parkingi we Florencji- gdzie można zaparkować w mieście?

Florencja, mimo ogromnego natężenia ruchu, postarała się o zaaranżowanie ogromnej ilości miejsc parkingowych. Niemniej jednak nie wszystkie z nich dostępne są dla turystów. Wobec tego, gdzie można zaparkować we Florencji i jakie są koszty parkowania?

Przeczytaj również: Darmowe parkingi we Florencji

ZTL, czyli Zona a Traffico Limitato

Poruszając się samochodem po Florencji, trzeba mieć świadomość istnienia w mieście ZTL. Jest to strefa ograniczonego ruchu. Objęte jest nią praktycznie całe, historyczne centrum miasta. Warto pamiętać, że wjazd do strefy ZTL jest monitorowany, więc bez pozwolenia turyści narażają się na wysokie mandaty. W strefie ZTL obowiązuje całkowity zakaz ruchu w następujących godzinach:

 • od godziny 7:30 do godziny 20:00 w dni powszednie
 • w soboty od godziny 7:30 do godziny 16:00

Poza wyżej wymienionymi godzinami turyści mogą wjechać do strefy ZTL. Niemniej jednak parkingi tam są głównie przeznaczone dla mieszkańców lub płatne minimum 5 euro za godzinę postoju.

Parkingi – znaczące kolory linii parkingowych

Chcąc znaleźć miejsca parkingowe we Florencji, trzeba na początku zapoznać się z oznakowaniem. Okazuje się, że kolory linii są jak najbardziej znaczące. Warto wiedzieć, że:

 • żółte linie parkingowe– oznaczają bezpłatny parking dla osób niepełnosprawnych lub zarezerwowanie miejsca parkingowego wyłącznie dla mieszkańców.
 • niebieskie linie parkingowe– to te miejsca, na których turyści mogą pozostawić samochód. Oczywiście są to płatne miejsca parkingowe.
 • białe linie parkingowe– oznaczają one całkowicie bezpłatne miejsca parkingowe. We Florencji jednak dostępne są one jedynie dla mieszkańców miasta.
 • różowe linie parkingowe– zdarzają się one rzadko i oznaczają one bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi.

Parkowanie poza miastem- dojazd do miasta tramwajem

Jeśli możemy pozwolić sobie na to, by dojechać do miasta tramwajem, to będzie to dla nas niezwykłe udogodnienia. Przed Florencją znajduje się bowiem Villa Constanza, czyli parking dla turystów. Godzina postoju to jedynie 50 centów. Z kolei wykupienie karnetu na cały dzień postoju, wyniesie turystów jedynie 7 euro.

Parkowanie w centrum Florencji

Parkowanie w mieście jest nieco droższe i średnio turyści zapłacą około 2 euro za godzinę. Warto unikać parkingu Stazione Santa Maria Novella, który jest najdroższy w mieście- 3,80 euro za godzinę. Turyści niestety nie skorzystają z bezpłatnych miejsc parkingowych. Mogą oni pozostawiać samochody na miejscach, oznaczonych niebieskimi liniami. Najbliżej centrum znajdują się następujące parkingi:

 • Stazione Santa Maria Novella- wspomniany już, najdroższy parking w mieście.
 • S. Lorenzo- Mercato Centale- znajduje się on jedynie 10 minut spacerem od historycznego centrum Florencji.
 • Sant’Ambrogio Firenze- ten parking to około 15 minut drogi od głównej katedry w mieście
 • Parking Beccaria- 20 minut spacerem od centrum.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Domy wakacyjne w Toskanii — najlepsze lokalizacje

Vetulonia w Toskanii — miasto z historią w tle

Następny

Dodaj komentarz