Bagno Vignoni, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , ,

Urokliwe miasteczko Bagno Vignoni, położone w toskańskiej Dolinie Val d’Orcia, według odkryć archeologicznych istniało już w czasach etruskich. Rzymianie, a następnie Medyceusze oraz wiele znanych osobistości chętnie odwiedzało to małe, lecz wyjątkowe miasteczko w Toskanii. Bagno Vignoni zachwycało w Średniowieczu, zachwyca również dziś. Jest niewątpliwie obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Włoch. Będąc w Toskanii, nie można pominąć go na trasie zwiedzania najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc. Oddalone o niespełna 200 km od Rzymu miasteczko położone jest zaledwie 52 km od Sieny. Podróżując autostradą A1 (Via del Sole) należy zjechać na węźle w Bettole, a następnie pojechać przez  przez Torrritę di Siena, Pienzę do San Quirico d’Orcia. W tym miejscu należy wybrać drogę SR2, która zaprowadzi nas do Bagno Vignoni.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym zachwyca Bagno Vignoni?

Malowniczo położone w zielonej Dolinie Val d’Orcia miasteczko z zachowanymi w idealnej formie, średniowiecznymi, kamiennymi budowlami oraz elementami architektury drogowej zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem oraz bogactwem naturalnym, które doceniane było już przez średniowiecznych mieszkańców oraz pielgrzymów. Miasteczko Bagno Vignoni znajduje się na szlaku pielgrzymów drogą Franków (Via Francingera), którzy w trudach wędrówki do Rzymu chętnie korzystali z największego dobrodziejstwa miasteczka – wód geotermalnych. Darmowe termy w Toskanii, położone w charakterystycznym dla Bagno Vignoni miejscu, to znak rozpoznawczy miasteczka, który przyniósł mu sławę. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, by zobaczyć centralny plac miasta, wykonany z kamienia, zalany wodą termalną o wyjątkowych dla zdrowia właściwościach. W czasach średniowiecznych w termach zażywano higienicznych oraz leczniczych kąpieli, w przystosowanych osobno dla kobiet i mężczyzn, zadaszonych basenach. Dziś basen geotermalny na rynku wyłączony jest z użytku. Można podziwiać go z okolicznych barów, restauracji lub obserwować bezpośrednio przy murku otaczającym zbiornik. Termy toskańskie znajdziesz na terenach podmiejskich jako element dodatkowo uatrakcyjniający ofertę punktów noclegowych. Za wstęp nic nie zapłacimy.

Bagno Vignoni wczoraj i dziś

Pod parkiem młynów, na rozdzieleniu klifu otaczającego miasto, obniżającego się w kierunku rzeki Orcia znajdziemy dostęp do bezpłatnych wód termalnych . Można zrelaksować się w termalnej kąpieli pod gołym niebem. Niewątpliwą zaletą miasteczka jest spokój. Choć odwiedzane i podziwiane przez wielu turystów, zachowuje renomę oazy ciszy i relaksu. Malownicza okolica, urokliwe kawiarnie, restauracje oraz elementy średniowiecznej zabudowy sprawiają, że w mieście chce się przebywać. Wiedzą o tym producenci filmów i seriali, którzy często wybierają miasteczko jako scenerię dla swoich produkcji. Zjawiskowy plac centralny, wypełniony leczniczą wodą tworzy niesamowite wrażenie, podziwiane z uwagi na nietypowy efekt.

old thermal baths in the medieval village Bagno Vignoni, Tuscany, Italy -  spa basin in the antique italian town
old thermal baths in the medieval village Bagno Vignoni, Tuscany, Italy – spa basin in the antique italian town, licencja: shutterstock/By ermess

Dla turystów w Bagno Vignoni

Turyści, odwiedzający miasto mogą zaparkować pojazd na bezpłatnym parkingu, znajdującym się na obrzeżach miasta, skąd krótkim spacerem dojść można do centrum miasteczka. Warto odwiedzić to miejsce, aby w otoczeniu piękna Toskanii zasmakować kojących kąpieli. Poza darmowymi termami w dole wzgórza można skorzystać z basenów termalnych, umieszczonych na terenie placówek hotelowych. Baza noclegowa w Bagno Vignoni jest atrakcyjnie rozwinięta, oferując wczasowiczom i kuracjuszom dostęp do źródeł termalnych na terenie ośrodków. Działa tu także pole dla camperów.

Ekskluzywny obiekt Adler Thermae Spa & Relax Resort zachwyca wysokim poziomem usług, ekskluzywnym wyposażeniem oraz bogatą ofertą zabiegów pielęgnacyjnych. W hotelu dostępne jest Wi-Fi bez dodatkowych opłat, wyjątkowe śniadania w formie bufetu, przekąska popołudniowa oraz dostęp do atrakcji termalnych i siłowni. W okolicy hotelu znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe (dostępna wypożyczalnia rowerów), pozwalające poznać okolicę urokliwej Doliny Val d’Orcia. Dla klientów hotel oferuje luksusowe wyposażenie oraz liczne atrakcje, więc na miejscu nie można się nudzić.

Dostępne są również noclegi w gospodarstwach argoturystycznych, pozwalających poznać prawdziwe życie w Toskanii. Albergo le Terme zachwyca ekskluzywnością oraz położeniem w samym centrum miasteczka. Hotel oferuje 36 komfortowych pokoi, posiada ofertę zabiegów oraz wspaniałą kuchnię, w której można spróbować prostych dań toskańskich. Śniadania bezpłatne.

Szczególnie polecane jest wynajęcie kamiennego domku, który wybudowano kilkaset lat temu. Miasteczko Bagno Vignoni pozwala zrelaksować się i cieszyć spokojem, wyjątkową urokliwością oraz pięknem okolicy.

Siedząc w niewielkiej kawiarni, zlokalizowanej przy głównym placu można podziwiać wyjątkowość miejsca oraz planować okoliczne wycieczki. Koniecznie warto zobaczyć, położony tuż obok Castiglione d’Orcia i zachwycić się naturalnym krajobrazem Riserwa naturale Lucciola Bella, zlokalizowanym niedaleko miasteczka.

Medieval thermal baths in village Bagno Vignoni, Tuscany, Italy
Medieval thermal baths in village Bagno Vignoni, Tuscany, Italy, licencja: shutterstock/By Jarek Pawlak

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże Toskanii – jaki hotel nad morzem

Dlaczego Anghiari uważane jest za perłę Toskanii?

Następny

Dodaj komentarz