Grosseto, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , , , ,

Miasto to położone jest w środkowej części Włoch. Było kiedyś postrzegane za jedno z brzydszych miejsc w Toskanii ze względu na bagna i trzęsawiska. Wszystkie zostały osuszone i zasypane na rozkaz Mussoliniego. Grosseto zachwyca piękną przyrodą, wszechobecną historią, niezadeptaną jeszcze przez miliony turystów. Dlatego to z pewnością wspaniałe miejsce dla miłośników historycznych budowli, takich jak ruiny hiszpańskich twierdzy, rzymskich wilii i oczywiście ślady po etruskich osadach, które niegdyś tam występowały.

Sovana, Grosseto, Toskania, Włochy: starożytny plac na starym mieście średniowiecznej wioski założonej w czasach etruskich
Sovana, Grosseto, Toskania, Włochy: starożytny plac na starym mieście średniowiecznej wioski założonej w czasach etruskich, licencja: shutterstock/By ermess

Grosseto kiedyś

Przez długi czas Grosseto było jedną z najbiedniejszych i najbrzydszych części Włoch. Teren pokrywały bagna i mokradła, co miało wpływ na szerzące się wówczas epidemie chorób, jak np. cholera. Pierwsza historyczna wzmianka o Grosseto pochodzi prawdopodobnie z początków IX wieku. Jednak obszar ten był już dawno zasiedlony, najpierw przez rdzenne plemiona, a później przez Etrusków. Etruskowie osiedlili się w pobliskiej Roselle, która dowodziła Grosseto. Rzymianie podbili miasto w 294 r. p.n.e, W 1138 roku papież Innocenty II przeniósł archidiecezję z Roselle do Grosseto. W połowie XII wieku Grosseto było pod kontrolą rodziny Aldobrandeschi. Dwa wieki później miasto było uwikłane w szereg konfliktów, w wyniku których Aldobrandeschi zostali zlikwidowani, powrócili, a później ponownie ponieśli klęskę. Grosseto znajdował się raz pod kontrolą Aldobrandeschi, a raz Sieny. Dlatego miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. W 1348 r. okrutna zaraza zdziesiątkowała mieszkańców Grosseto. W 1559 r. Święty cesarz rzymski, Karol V, przekazał panowanie nad miastem Wielkiemu Księstwu Toskanii, gdzie pozostało aż do momentu włączenia Księstwa we dzisiejsze Włochy w 1860 r. W XIX i XX wieku miasto rozwinęło się pod względem handlowym, ekonomicznym, jak i rolniczym.

Panoramic sight of Pitigliano in a sunny summer afternoon. Province of Grosseto, Tuscany, Italy.
Panoramic sight of Pitigliano in a sunny summer afternoon. Province of Grosseto, Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By essevu

Grosseto dziś

Grosseto to jednocześnie miasto, jak i gmina położona w regionie Toskanii we Włoszech, w prowincji o takiej nazwie. Powierzchnia miasta wynosi 474 tys km2 , a liczba ludności to około 81 tysięcy mieszkańców. Miasto leży ok. 13 km od Morza Tyrreńskiego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zobaczyć?

  • Pałac Aldobrandeschi – średniowieczny akcent Grosseto, który przebudowano niemal całkowicie w XIX wieku. Obecnie neogotycki gmach posiada ostrołukowate okna. Pałac zaprojektował architekt Lorenzo Porciatti. Pałac mieści się na Piazza Dante, niegdyś mieszkała w nich szlachecka rodzina o tym samym nazwisku.
  • Katedra San Lorenzo (Grosseto Catedral) – rzymsko-katolicka katedra, którą poświęcono św.Wawrzyńcowi. Kościół zbudowano około XII-XIV wieku. Wnętrze było dość puste, przypominające średniowieczne wnętrza. W wieku XIV i XV dodano nowe ołtarze i kaplice, a ostateczne zmiany zakończono w XVII wieku i nadano jej romańskiego stylu. Wewnątrz znajdziemy wiele dzieł sztuki.
  • Plac Dante (Piazza Dante) – to główny plac w Grosseto. Znajduje się tam pomnik Canapone z 1846 roku, który stworzył Luigi Magi. Plac ten znajduje się w samym sercu Grosseto. Większość zabytków znajduje się dookoła tego placu.
  • Muzeum archeologiczne Maremmy i sztuki
  • Kościół San Francisco – średniowieczna budowla, znajdująca się na placu o tej nazwie. Pierwotnie kościół benedyktyński, później przejęli go franciszkanie.
  • Kościół San Pietro – to najstarszy budynek sakralny w całym Grosseto. Był on pierwotnie kościołem plebejskim.

Noclegi w Grosseto

W mieście znajdują się wyższej, jak i niższej klasy hotele, hostele i motele. Jednak polecamy zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym, które z pewnością zapewni pełnię włoskiego życia. Niekiedy także rodzina może podzielić się z wami swoimi posiłkami.

Co zjeść w Grosseto?

Region Toskanii wyróżniają pewne lokalne potrawy, które oczarują z pewnością każdego. Oprócz tak oczywistych potraw, jak pizza z pieca kamiennego, włoskie lody, kawa i ciastka, jest kilka wartych wymienienia potraw. Jedną z nich jest z pewnością Ribollita zupa warzywna z fasolą, kapustą oraz włoskim chrupiącym chlebem. Gęsta i bardzo sycąca potrawa to jedno z najbardziej tradycyjnych dań kuchni toskańskiej. Polecamy także Pici, czyli makaron, który formuje się często ręcznie. Makaron przypomina pastę spaghetti, ale jest nieco grubszy. Oczywiście obowiązkowo należy spróbować pane toscano, a więc toskański chleb. Jest on twardy, niesłony i suchy. Włosi dodatkowo skraplają go oliwą i konsumują ze świeżymi pomidorami lub jako dodatek do różnych dań.

Podsumowując, Grosseto oferuje przede wszystkim piękną architekturę, niedrogie restauracje, wspaniałą przyrodę. Miasto mimo, że jest mniejsze niż większość toskańskich, jak i włoskich miast. W związku z tym nie czuje się tego natłoku turystów, który można zauważyć w większych miastach, jak chociaż w stolicy regionu, czyli Florencji. bezsprzecznie miasto jest czarujące na swój sposób.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Siena, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Arezzo, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz