Florencja

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Florencja oferuje dużo wspaniałych atrakcji turystycznych i rokrocznie przyciąga tłumy podróżników z całego świata. Wiele osób jeszcze przed przyjazdem niepokoi się ogromną liczbą turystów w stosunku do liczby mieszkańców. Niezależnie od tego, czy wybieracie się do Florencji na krótki, czy długi wyjazd, to warto się dobrze do niego przygotować. Serce kwitnącej Toskanii posiada swój niesamowity klimat i piękno, które warto odkryć na własną rękę, spacerując po mieście, delektując się zapierającymi dech w piersiach widokami. Toskania znana jest wszystkim z pięknych krajobrazów, a także historii, architektury i sztuki. Miasto jest pełne wąskich uliczek, a wszystkie dachy urzekają czerwoną dachówką. 

O Florencji słów kilka

Florencja położona jest w środkowej części Włoch, u stóp Apeninów. Jest obecnie uznawane za stolicę Toskanii, a od 1865 roku do 1871  roku była nawet stolicą państwa. Florencję zamieszkuje ponad 360 tysięcy ludzi i przepływa przez nią rzeka Arno. Miasto zostało założone w 59 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara i od samego początku miało być kolonią dla byłych żołnierzy. Florencja przez wiele lat odegrała istotną rolę w historii nauki i sztuki (szczególnie renesansu).

Panoramiczny widok Florencji z Ponte Vecchio nad rzeką Arno - Florencja, Włochy
Panoramiczny widok Florencji z Ponte Vecchio nad rzeką Arno – Florencja, Włochy, licencja: shutterstock/By muratart

Sztuka na każdym kroku

Zarówno miłośnicy sztuki, jak i jej tymczasowi koneserzy nie zawiodą się Florencją. Ze sztuką można obcować dosłownie na każdym kroku. Historyczna starówka nie należy do największych, jednak ilość ciekawych zabytków oraz ich rozmieszczenie blisko siebie jest zaskakujące. W mieście znajdują się wspaniałe kościoły i interesujące muzea. Z racji, że miastem przez setki lat rządziła dynastia Medyceuszy, to każdy następny władca dbał o najlepszych włoskich artystów, tj. Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy nawet Donatello. Muzea zarówno we Florencji, jak i w całych Włochach są wypełnione dziełami tych legendarnych artystów. W muzeum Galleria dell’Accademia znajduje się bezkompromisowo najpopularniejsza rzeźba Michała Anioła – „Dawid”,  a w drugim muzeum – Galleria Uffizi, autentyczne dzieła Rafaela, Michała Anioła, a także Tycjana.

David jest arcydziełem renesansowej rzeźby stworzonej z marmuru przez Michała Anioła
David jest arcydziełem renesansowej rzeźby stworzonej z marmuru przez Michała Anioła, licencja: shutterstock/By Marta Pons Moreta

Miasto prezentuje się w dalszym ciągu w renesansowym stylu, ze względu na takie budowle, jak katedra Santa Maria dei Fiore, baptysterium San Giovanni oraz ratusz Palazzo Vecchio. Renesansowego charakteru dopełniają przepiękne ogrody z rozmachem. Wszechobecna sztuka może przyprawić o zawrót głowy. To jedno z niewielu miast, w którym dzieła sztuki i zabytki znajdują się tak blisko siebie na niewielkiej przestrzeni.  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Florencja pieszo

Po mieście, szczególnie starówce, można z łatwością poruszać się piechotą. Samo centrum jest z oczywistych względów mocno zatłoczone, ale odejście kilka metrów, w pierwszą lepszą uliczkę pozwoli na chwilę odpoczynku. 

Ceny we Florencji

Wielu turystów boi się odwiedzić Florencję ze względu na wysokie ceny produktów i usług. Chociaż koszt zakwaterowania nie jest najniższy, to jedzenie wcale nie jest takie drogie, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy jedli w turystycznych pułapkach, np. przy Piazza del Duomo. Warto poszukać małych włoskich knajpek, w której jedzą lokalsi. Okazuje się też, że Florencja oferuje mnóstwo ciekawych miejsc za darmo, zarówno muzea, jak i punkty widokowe.

Kolejki, kolejki i jeszcze raz kolejki…

Jeśli wiesz, że odwiedzisz Florencję w okresie wiosennym lub letnim, koniecznie zarezerwuj bilety dużo wcześniej, dzięki czemu nie będziesz czekać wielu godzin, stojąc w długich kolejkach. Nawet jeśli staniesz w kolejce kilka godzin przed otwarciem muzeum (na taki sam pomysł wpadają też inni), to nadal mimo to będziesz musiał czekać.Chcąc więc uniknąć stania na gorącym słońcu, zarezerwuj wejściówkę wcześniej!

Florencja z dala od tłumów

Odwiedzając Duomo (latem jest za darmo) koniecznie skuś się na wykonanie 500 kroków w górę, aby zobaczyć zjawiskową panoramę miasta. Widok ten zapiera dech w piersiach. Chcąc obejrzeć ten widok, wystarczy zarezerwować wcześniej przedział czasowy, w jakim mamy zamiar wspinać się na górę. Nie wszyscy wchodzą do środka. Większość podziwia katedrę wyłącznie od zewnątrz.

Jaka pora jest dobra na zakupy we Florencji?

Mnóstwo lokalnych sklepów i restauracji jest zamknięte w godzinach od 13 do 16 po południu z powodu sjesty i zbyt dużych upałów. Nie oczekuj więc, że w czasie, gdy jest najgoręcej, ktoś będzie w pracy. 

Giottos Bell Tower in Florence, Italy from above at dusk.
Giottos Bell Tower in Florence, Italy from above at dusk., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Po drugiej stronie rzeki

Większość turystów świadomie bądź nieświadomie pozostaje po północnej stronie miasta, czyli tam, gdzie mieści się katedra Duomo. Jednak druga strona wydaje się ciekawsza i bardziej lokalna. Wszechobecny bruk, uliczki pełne doniczek z kolorowymi kwiatami, typowe kawiarnie i niecodzienny włoski klimat. To właśnie tam można odkryć autentyczne i najprawdziwsze oblicze Florencji. Po tej stronie rzeki przekonasz się, jak wygląda typowe włoskie życie za dnia, jak i w nocy.

Napiwki we Florencji

Większość restauracji pobiera opłatę za miejsce przy stole oraz obsługę. Zazwyczaj jest to 1–2 euro na osobę, w tym dzieci, ale w obszarach wyjątkowo turystycznych opłata może wynieść nawet 4 euro. Kwota ta dotyczy zajmowania miejsca i nie wlicza w to darmowego chleba, przekąsek ani wody. ”Coperto”, czyli opłata za stolik zazwyczaj jest wymieniona w menu. Jeśli jednak nie ma, można się go swobodnie zrzec. We Włoszech nie daje się zbyt często napiwków, więc można tę usługę potraktować właśnie jako datek.

Noclegi we Florencji

Ważne jest, by wybrać swój nocleg mądrze i nie przepłacić. Jeśli chcemy mieć przepiękny widok z okna i śniadanie do łóżka, to musimy się oczywiście liczyć się z niemałymi kosztami. Centrum miasta jest dość małe i łatwo dotrzeć wszędzie na piechotę. Warto więc znaleźć coś, co będzie w miarę blisko.

Ponte Vecchio over Arno river in Florence, Italy
Ponte Vecchio over Arno river in Florence, Italy, licencja: shutterstock/By muratart

We Florencji można zatrzymać się na dowolny i preferowany przez siebie sposób. Ceny oczywiście wahają się zależnie od standardu hotelu czy chociażby terminu wyprawy. Ogromną rolę odgrywa także budżet, który jest jednym z ważniejszych czynników. Florencja uważana jest za relatywnie bezpieczną, szczególnie centrum, jednak mimo to zawsze w trakcie każdej podróży w nowe miejsce, warto zachować ostrożność. Oczywiście zatrzymanie się w historycznym centrum to zadowalająca odległość do wszystkich atrakcji. Minusem jest przede wszystkim koszt noclegu, a także ogromny hałas, z którym trzeba byłoby się zmierzyć. Uwaga. Jeśli wybierasz się do Florencji w okresie zimowym, koniecznie upewnij się, czy w hotelu czy mieszkaniu będzie zapewnione ogrzewanie. Wbrew pozorom zima może zaskoczyć, szczególnie wieczorami i nocą.

Jeśli więc budżet pozwala Ci na wynajem hotelu, to czemu nie. Baza hotelowa serca Toskanii jest bogata i zadowalająca. Dla innych polecamy mieszkanie lub pokój na witrynie airnb. Może być też tak, że nocleg będzie dla nas najmniej istotnym aspektem wyjazdu. Warto pomyśleć o hostelu w wieloosobowym pokoju. W ten sposób można skutecznie ciąć koszty, a zaoszczędzone środki wydać na pyszne włoskie jedzenie. Ostatnim pomysłem jest także znalezienie gospodarza na couchsurfingu i zatrzymanie się u takiej osoby zupełnie za darmo.

Widok ze starego okna na Florencji Duomo Basilica di Santa Maria del Fiore. Florencja, Włochy. Kolaż tematu historycznego i tematu podróży.
Widok ze starego okna na Florencji Duomo Basilica di Santa Maria del Fiore. Florencja, Włochy. Kolaż tematu historycznego i tematu podróży., licencja: shutterstock/By Triff

Darmowe punkty widokowe we Florencji

Zwieńczeniem każdej podróży jest zobaczenie panoramy miasta. We Florencji możliwe jest to nawet bezpłatnie! Niektóre punkty widokowe otwarte są w konkretne dni i ustalone godziny. Najbardziej uczęszczanym miejscem o zachodnie słońca jest Piazzale Michaelangelo. Zarówno w dzień, jak i po zmierzchu roztacza się tam wspaniały widok na tę wyjątkową stolicę Toskanii.

(Adres: Piazzale Michelangelo, 50125 Firenze).

Najwyższym punktem widokowym w całym mieście jest kościół San Miniato A. Monte, mniej więcej 10 minut na piechotę od poprzedniego punktu.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9-13 oraz 15-19. W niedzielę można tam wejść od godziny 15 do 19.

(Adres:  Via delle Porte Sante, 34, 50125 Firenze).

Co warto zjeść w Toskanii?

Najczęściej polecanym miejscem, w którym można oddać się przyjemności jedzenia jest Mercado de Centrale. To tam znajduje się ogromny targ spożywczy, który obfituje w tradycyjne wyroby, pochodzące głównie z Toskanii. Jakie potrawy warto spróbować we Florencji?

 • Pappardelle al cinghiale – makaron z dziczyzną,
 • Panino lampredotto – wołowe jelita, które ugotowane zostały w warzywnym bulionie w złocistej i chrupiącej bułce panini,
 • Gelato –  czyli lody w każdej postaci, smaku i w każdej możliwej ilości!
 • Spaghettii z ośmiornicą lub kiełbaskami.

Szukasz dobrej restauracji? Zobacz gdzie zjeść we Florencji.

Co warto zobaczyć we Florencji?

 • Duomo Santa Maria del Fiore – jest symbolem stolicy Toskanii. Zjawiskowa katedra zaprojektowana została przed Arnolfa di Cambio. Ciekawostką jest, że jest to czwarty, ze względu na wielkość, kościół w całej Europie Zachodniej. Usytuowany jest w samym centrum Florencji. Budowa katedry została rozpoczęta już w XIII wieku, a ukończono ją dopiero XIX w. Budynek wyróżnia zapierająca dech w piersiach kopuła, zakończona marmurową latarnią.
 • Galeria Uffizi – zaprojektowano ją w XVI w. przez Vasariego na zlecenie księcia Cosimo I. To wyjątkowo istotna galeria ze względu na to, że znajdują się w niej jedne z najwybitniejszych dzieł włoskich artystów.
 • Pałac Vecchio – piaskowa budowla, którą zwieńczono wieżą zegarową. Ponadto znajduje się tam wyjątkowy dziedziniec, a w nim kopia fontanny z rzeźbą Verocchcia.
 • Most Ponte Vecchio – most ten był pierwszym mostem w stolicy Toskanii. Powstał jeszcze w XIII wieku.
 • Pałac Pittich – w pałacu Madeyceuszy mieszczą się na dzień dzisiejszy aż cztery muzea.
 • Ogród Boboli – to ulubione miejsce wśród mieszkańców, jak i turystów Florencji. Ludzie spotykają się tu, organizując pikniki i odpoczywając na świeżym powietrzu.
 • Ogród Bardini – mniej popularny, bardziej kameralny, w którym dominują arkady roślin (m.in. fioletowa wisteria).
Summer street cafe on Piazza della Repubblica in Florence, Toscana province, Italy.
Summer street cafe on Piazza della Repubblica in Florence, Toscana province, Italy., licencja: shutterstock/By Yuriy Biryukov

Florencja to jedno z najpiękniejszych europejskich miast, które warto odwiedzić chociażby na dzień lub dwa. Zachwyca pełnią uroku i historii, widocznej na niemalże każdym kroku. Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Spacerując po Florencji można poczuć ducha znakomitych poetów, malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy byli związani z tym wyjątkowym miastem. Już dziś odwiedź stolicę Toskanii i przekonaj się o jej wyjątkowości!

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Arezzo, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Livorno, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz