Wakacyjna podróż do toskańskiej Cetony

, Tagi , , ,

Włochy to nie tylko Rzym, Mediolan i Neapol. Dlatego decydując się na podróż do miejsca narodzin kultury zachodniej, warto zboczyć z utartej ścieżki i odwiedzić chociaż jedno z toskańskich miasteczek, które usytuowane są pośród malowniczych dolin Toskanii. Cetona to miasteczko oraz góra nosząca tę samą nazwę. Usytuowana w prowincji Sieny, nosi ślady osadnictwa pochodzącego z epoki Paleolitu. Niegdyś mieszkańcy rozsypanych na zboczach góry jaskiń na przełomie I oraz II w. p.n.e. porzucili ówczesne schronienie i przenieśli się na terytorium dzisiejszego miasta. Pozostałości, które przetrwały po nich do naszych czasów można więc podziwiać w Museo Civio mieszczącym się na terenie Parco Archeologico Naturalistico del Monte Cetona.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje turystyczne znajdujące się w miasteczku Cetona

Centrum miasteczka wznosi się wokół la piazza principale. Wychodzące z niego kręte uliczki prowadzą do największych zabytków miasta. Chiesa di Santa Maria in Belverde. Według legendy w miejscu, w którym wznosi się świątynia niegdyś modlił się św. Franciszek. Z tego względu w roku 1367 szlachcic z Orvieto zdecydował się wybudować tu pustelnię i kościół, który do dzisiaj chętnie odwiedzany jest przez miejscową ludność. Przed świątynia znajduje się imponujący portyk o gotyckich filarach, którego zwieńczeniem jest dzwonnica. Dolny kościół przyozdobiony jest przez czternastowieczne freski przedstawiające między innymi ukrzyżowanie, stygmaty San Francesco, zwiastowanie, a także Madonnę i ewangelistów. Niewątpliwie warto zobaczyć malowidła ukazujące sceny z życia Marii Magdaleny które znajdują się górnym kościele. Ich stworzenie przypisuje się Coli Petruccioliniemu. La Chiesa di Santa Michele Arcangelo to kolejna z historycznych budowli znajdująca się w mieście. Została założona w XII wieku, a powiększona i wzbogacona o dodatkową zakrystię w wieku XVII. Do budynku, który zdobią barokowe formy, prowadzą krótkie, kamienne schody. We wnętrzu znajdują się godne uwagi trzy nawy z tak zwanym kratownicowym dachem, oraz cztery bogato zdobione ołtarze oraz dwie kaplice i prezbiterium. Wewnątrz pierwszej kaplicy znajduje się drewniana figura Madonna delle Grazie, która została przeniesiona tutaj z XIV-wiecznej szkoły umbryjskiej. W kolejnej kaplicy na przybyłych czeka przede wszystkim płótno z Madonną i świętymi wykonane przez twórców ze szkoły sienneńskiej z drugiej połowy XVI wieku. Budząca zaciekawienie turystów trawertynowa chrzcielnica pochodzi z 1938 roku.

Klasztor San Francesco

Na terenie Włoch wzniesiono tysiące świątyń. Z tego względu podróżując po tym niezwykłym kraju kościoły stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. W szczególności dotyczy to niewielkich miejscowości takich jak Cetona, w których na małym terenie znajduje się nawet kilka imponujących budowli. Trzecim obiektem religijnym, który należy odwiedzić będąc w mieście jest Convento di San Francesco, który wzniesiono na początku XIII wieku. Jako kolejny wchodzi w skład tak zwanej legendy franciszkańskiej. Klasztor San Francesco zyskał na pewno na znaczeniu pod koniec XIV wieku. Wtedy to zbudowano nową świątynię z pojedynczą przestronną nawą z łukiem, który dzieli prezbiterium. Dziś mieści się w nim stowarzyszenie, którego misją jest niesienie pomocy osobom uzależnionym.

Wakacyjny dom we Włoszech

Będąc w Cetoni warto zatrzymać się choć na jedną noc w Caio Alto Cetona . Obiekt posiada 12 gustownie urządzonych pokoi. Większość apartamentów ma wyjście na taras, a także lodówkę i minibar, więc pobyt tutaj będzie bardzo komfortowy. Prywatna łazienka jest integralną częścią każdego z nich. Do tego atrakcją jest też możliwość podziwiania ogrodu, a także kosztowania specjałów miejscowej kuchni z pewnością znajdzie wielu miłośników. 

La Locanda di Cetona to drugi obiekt noclegowy, który wart jest polecenia. W hotelu znajduje się szybkie łącze Wi-Fi oraz restauracja. Obsługa w La Locanda di Certona mówi w języku angielskim, co znacznie ułatwia komunikację. W każdym z 11 komfortowo urządzonych pokoi znajduje się zestaw kąpielowy, a także czajnik elektryczny, woda butelkowana i niezbędne kosmetyki. Każdy z pokoi posiada klimatyzację oraz prywatną łazienkę. W zależności od potrzeb, do pokoju można zamówić sprzątanie. Dodatkową zaletą obiektu jest bezsprzecznie akceptacja zwierząt domowych.

Cetona  – klimatyczne reastauracje w mieście

Ristorante da Nilo przy Piazza Guiseppe Garibaldi serwuje doskonałą kuchnie toskańską. Wizyta w tym niezwykłym miejscu z pewnością może stać się jedną z atrakcji pobytu w mieście. Menu jest bez wątpienia ciekawie skomponowane. Goście zachwalają tutejsze carpaccio, wątróbkę drobiową, a także królika z pieczonymi ziemniaczkami.

Osteria del Merlo Cetona to niewątpliwie wyrafinowana i przyjazna restauracja. Obsługa na najwyższym poziomie chętnie opowiada o tradycji tego miejsca. Usytuowana u podstawy średniowiecznej wieży, oferuje zróżnicowane menu dostosowane do potrzeb osób ceniących dania mięsne, jak i wegetariańskie.

W jaki sposób szybko dojechać do Cetony?

Podobnie, jak w przypadku pozostałych niewielkich miejscowości rozsianych po Toskanii, również do Cettony najlepiej dojechać samochodem lub motocyklem. Znajdujące się na terenie kraju wypożyczalnie oferują dogodne warunki najmu samochodów na wakacje. Decydując sie na podróż transportem publicznym, warto skorzystać z linii  FT5, FT9 i T10 kierujac sie w stonę SS321.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Bolgheri i wiekowe cyprysy

Suvereto – miejscowość, która tradycje winiarskie zawdzięcza Rzymianom

Następny

Dodaj komentarz