Cortona – wszystko, co najlepsze w Toskanii

, Tagi , , , , , ,

Cortona to otoczone murem miasteczko o bogatej historii, znajdujące się na południu Toskanii. Dzięki położeniu na wzgórzu góruje nad doliną Val di Chiana. Rozciąga się z niego spektakularny widok na całą okolicę, w tym Jezioro Trazymeńskie, jedno z największych we Włoszech. Choć miasteczko jest dość niewielkie, oferuje liczne atrakcje i obok pobliskiego Arezzo stanowi artystyczne i kulturalne centrum regionu.

Podróż w przeszłość Cortony

Najważniejszy punkt na turystycznej mapie Cortony stanowi obszerne Museo dell’Accademia Etrusca, mieszczące się we wzniesionym w trzynastym wieku pałacu Palazzo Casali. Jest to jedno z najważniejszych we Włoszech muzeów poświęconych cywilizacji Etrusków. Być może osobom niebędącym pasjonatami historii na pierwszy rzut oka wyda się, że znudzi ich wizyta w tym miejscu. Jednak warto spróbować – muzeum znajduje się w centrum miasteczka, gdzie każdy odwiedzający z pewnością i tak się znajdzie. A najprawdopodobniej wyjdziemy z niego zaintrygowani zapomnianą cywilizacją, o której wciąż posiadamy zaledwie szczątkową wiedzę. Większość eksponatów pochodzi z dwóch grobowców położonych na północ od Cortony (one również są otwarte dla zwiedzających, jednak ich okolica jest z miasteczkiem słabo skomunikowana). Wśród zbiorów znajdziemy żyrandol wykonany z brązu, tabliczkę Tabula Cortonensis z najdłuższym zachowanym etruskim tekstem i wiele misternych rzeźb, w tym figurkę sfinksa z kości słoniowej.

Aerial view of Cortona, medieval town in Tuscany, Italy
Aerial view of Cortona, medieval town in Tuscany, Italy, licencja: shutterstock/By MikeDotta

Zainteresowanych sztuką na pewno zachwycą zbiory Muzeum Diecezjalnego. Mieści się ono w budynku dawnego kościoła i posiada niewielką, lecz znakomitą kolekcję, w tym rzymski sarkofag, którego zdobieniami zachwycił się sam Donatello. Ponadto obejrzeć tam można fragmenty fresków i wybitne renesansowe obrazy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cortona – skarby architektury

Za jedną z największych architektonicznych atrakcji miasteczka uważana jest twierdza Medyceuszy. Fortecę w tym miejscu wznieśli już starożytni Etruskowie, ale następnie była przebudowywana w średniowieczu i renesansie. Jej wyjątkowość wynika z tego, że stanowi kolejny ślad obecności starożytnej cywilizacji w Cortonie. Pomimo wprowadzonych w późniejszych epokach zmian, wciąż można podziwiać charakterystyczną, kamienną konstrukcję fundamentów. Po obejrzeniu budowli trzeba wspiąć się na wieżę, by podziwiać stamtąd panoramę okolicy. Blisko twierdzy znajduje się Basilica di Santa Margherita, wielokrotnie modernizowany kościół poświęcony patronce miasta. Choć również neogotycka fasada jest bardzo elegancka, to zachwyca przede wszystkim barokowe wnętrze świątyni.

Cortona od kuchni

W Cortonie nie brak restauracji, w których spróbujemy tradycyjnej toskańskiej kuchni w jej najlepszym wydaniu. Wśród polecanych miejsc jest Osteria del Teatro, w której karcie znajdziemy przede wszystkim dania oparte na sezonowych, lokalnych produktach, w tym wołowinie chianina. To odpowiednia restauracja zarówno na wieczór z przyjaciółmi, jak i romantyczną kolację. Jeżeli chcemy zjeść na mieście śniadanie, należy skierować się do otwartej od rana do wieczora Caffe Tuscher. Podawane są tam zarówno dania główne, jak i przekąski, a w karcie znajdziemy opcje wegańskie i bezglutenowe. Natomiast by spróbować miejscowego wina warto udać się na plac Piazza Repubblica. W każdy czwartek odbywają się tam darmowe degustacje przy sklepie Molesini.

Beautiful street of captivating Cortona town in Tuscany, Italy
Beautiful street of captivating Cortona town in Tuscany, Italy, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski

Cortona – dojazd i noclegi

W miasteczku znajduje się wiele godnych polecenia hoteli i pensjonatów reprezentujących różne pułapy cenowe. Wyróżniający się hotel Relais Villa Baldelli mieści się w odrestaurowanym, siedemnastowiecznym budynku. Goście mogą tam korzystać z basenu, a także wziąć udział w lekcji gotowania.

Tańsze, lecz wciąż komfortowe zakwaterowanie oferuje B&B Gabri . Pensjonat ma osobny, darmowy parking, a co więcej jest przyjazny zwierzętom.

Do Cortony można dojechać pociągiem z Rzymu i Florencji. Trzeba wysiąść na stacji Camucia, a następnie pójść do miasteczka pieszo lub pojechać autobusem, który zatrzymuje się w pobliżu centrum. Jeśli zdecydujemy się na przyjazd samochodem, należy zaparkować go poza murami miasta, gdyż turystom nie wolno wjeżdżać do wewnątrz. Nie powinno stanowić to problemu, bo istnieje kilka darmowych parkingów, na przykład przy Piazza Mercato i La Moreta.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Lukka – miasto stu kościołów

Monteriggioni – miasteczko, gdzie czas się zatrzymał

Następny

Dodaj komentarz