Certaldo – miejsce pochówku twórcy ,,Dekameronu”

, , Tagi , ,

Certaldo to przepiękna miejscowość, skrywająca w sobie wiele tajemnic. Niektóre spośród okazałych budowli zdobiących niegdyś ten teren, zostały doszczętnie zniszczone podczas bombardowania w czasie II wojny światowej. Od tego momentu władze miasta dążą do przywrócenia mu dawnej świetności. Wykopaliska archeologiczne udowodniły, iż Certaldo stanowi połączenie dwóch odrębnych osad. Do rozwoju miejscowości przyczynił się ród Medyceuszy, za sprawą którego w mieście powstały architektoniczne perełki, a także rozwinęło się rolnictwo. Do starej części miasta położonej na wzgórzu można dostać się kolejką, której koszt nie przekracza trzech euro za osobę.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zabytkowe miejsca, z których słynie Certaldo

Nazwa Certaldo wywodzi się od łacińskiego ,,cerrus altus’’ i oznacza ,,wzniesienie pokryte dębami’’. Wysokie ceglane budynki wzniesione setki lat temu, a także rosnące u ich stóp cyprysy stały się tematem malarskim wielu prac.

Chiesa dei Santo Jacopo e Filippo to pochodzący z XIV wieku romański kościół. W jego murach mieści się grób Boccaccia (właściwie płyta nagrobna upamiętniająca jednego z ,,ojców’’ języka włoskiego), grób patronki Certaldo, błogosławionej Giulii Della Rena i dziesiątki niestety w dużej mierze zniszczonych dzieł sztuki. Ta niewielka budowla składa się z nawy głównej i półkolistej absydy. Obecny wygląd budowli zawdzięczamy pracom restauratorskim, gdyż pierwotny dach zastał zburzony w XIX wieku. Surowa, ceglana fasada doskonale koresponduje z architekturą miasta. Palazzo Pretorio to kolejny zabytek cieszący się dużym zainteresowaniem pośród  turystów. Zbudowany w XII wieku pałac znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Chiesa dei Santi Tommaso e Prospero. Kunsztownie wykończony dziedziniec zachwyca przybyłych, gdyż na jego fasadzie znajdują się herby w szkliwionej terakocie. Będąc w Certaldo należy odwiedzić dom jednego z twórców nowożytnej nowelistyki. Boccaccio był nieślubnym dzieckiem toskańskiego kupca i jego kochanki, która prawdopodobnie pochodziła z Certaldo. Wybitny twórca został upamiętniony przez mieszkańców. Jego imię nosi jedna z głównych ulic w mieście, a także imponujący plac. Godne uwagi są jeszcze La Cappella dei Giustiziati oraz także Museo di Arte Sacra.

Tuscan medieval village of Certaldo Alto in the province of Florence, Italy. The town is famous for being the birth and death place of the poet and writer Giovanni Boccaccio
Tuscan medieval village of Certaldo Alto in the province of Florence, Italy. The town is famous for being the birth and death place of the poet and writer Giovanni Boccaccio, licencja: shutterstock/By Simona Bottone

Słynne restauracje znajdujące się w Certaldo

Certaldo słynie z cebuli. Warzywo znajduje się nawet w herbie miasta. Mieszkańcy miasta uprawiają dwa rodzaje cebuli. W okresie letnim na stołach króluje statina, czyli fioletowa, okrągła cebula, natomiast zimą Bernina, czyli jej czerwona odmiana. W miejscowych sklepach można zakupić wykonaną z niej marmoladę do dań wytrawnych.

La Campannina Sul Lago usytuowana jest nad pięknym, cichym jeziorem. Restaurację charakteryzuje prosta, domowa kuchnia. Życzliwa obsługa pracująca w lokalu szczegółowo opisuje gościom, w jaki sposób przygotowywane są dania, których składniki pozyskiwane są od miejscowych dostawców. W menu znajdują się smakowite pasty, pieczone, aromatyczne mięsiwa, a także różnorodne pizze. Enoteca Boccaccio mieszcząca się w górnej części miasta to kolejne miejsce godne polecenia. Lokal serwuje deski wędlin, serów i wybór sałat. Uzupełnieniem każdego posiłku są wina o głębokim aromacie i smaku. W ciepłe dni Enoteca Boccaccio wystawia stoliki na ulicy, a także przy dziedzińcu.

Będąc w mieście warto odwiedzić jedną z pobliskich winnic, w których ze starannie wyselekcjonowanych gron powstają jedne z najwspanialszych win w regionie. Dla Włochów kosztowanie wina stało się immanentnym elementem ich tradycji.

Najwspanialsze hotele w Certaldo

Hotel Certaldo to czterogwiazdkowy hotel, który mieści się w XVI-wiecznym młynie. Obiekt dysponuje ogrodem o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, a także odkrytym basenem, kącikiem fitness oraz tarasem słoneczny. Dużym udogodnieniem jest prywatny parking. Każdy z pokoi został wyposażony w klimatyzację oraz duży, płaski telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Każdego ranka na przybyłych gości czeka śniadanie amerykańskie, w skład którego wchodzą znakomite ciasta i wypieki. Dodatkową atrakcją czekającą na turystów jest mieszcząca się nieopodal hotelu stadnina koni, w której za opłatą można ćwiczyć umiejętności jeździeckie.

Osteria Del Vicario to kolejne miejsce warte polecenia. Oddalone jest zaledwie o 1,5 km od centrum miasta. Przybyłym oferuje szybkie łącze Wi-Fi, a także smaczną kuchnię. W każdym z pokoi znajduje się łazienka i telewizor. W cenę wliczone jest śniadanie.

W jaki sposób dojechać do Certaldo?

Decydując się na podróż samochodem do Certaldo, jadąc drogą od strony Sienny, należy kierować się na Florencję. Drogę powinien wskazać sporych rozmiarów nasyp kolejowy. Na rondzie za nasypem należy skręcić w lewo i kierować się w stronę Certaldo Alto.

Wybierając Tretinalię, i rezerwując bilet z wyprzedzeniem można zakupić miejscówkę za niecałe 7 zł. Pociąg z Florencji do Certaldo odjeżdża ze stacji Firenze Santa Maria Novella lub Firenze Rifredi i przyjeżdża na stację Certaldo.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Dlaczego Anghiari uważane jest za perłę Toskanii?

Castiglione d’Orcia i widok na Dolinę Dzbanów

Następny

Dodaj komentarz