Pistoia – Florencja w miniaturze

Tagi , , , , , , ,

Pistoia to miasto znacznie mniejsze od położonej w pobliżu Florencji czy Pizy. Jednak również kwitnie w nim życie kulturalne, obejrzeć można perły zabytkowej architektury, a czas spędzić nie mniej ciekawie niż w tych większych i bardziej obleganych ośrodkach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pistoianajpiękniejsze zakątki

Zwiedzanie Pistoi należy rozpocząć od położonego w centrum plac Piazza del Duomo. Znajduje się tam wzniesiona w X wieku Katedra św. Zenona. Warto zarówno przyjrzeć się jej zdobionej fasadzie w stylu romańskim. Opłaca się także zajrzeć do środka, gdzie znajdują się liczne dzieła sztuki. Uwagę zwracają szczególnie obrazy renesansowych mistrzów i pokryty repusowanym srebrem ołtarz świętego Jakuba z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne. Natomiast w barokowym prezbiterium podziwiać można kunsztowne freski. Naprzeciw katedry znajduje się baptysterium. To budowla służąca do udzielania chrztu. Jest to jeden z ostatnich budynków we Włoszech, które powstały specjalnie  do tego celu. W XV wieku wraz z pojawieniem się chrzcielnic zaprzestano chrztu przez zanurzenie. Baptysterium nie jest obecnie używane w celach sakralnych, ale jako jeden z najwybitniejszych przykładów włoskiego gotyku cieszy się zainteresowaniem zwiedzających. Po zajrzeniu do tej budowli należy pozostać na placu. Tutaj warto wspiąć się na dzwonnicę kościoła, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Pistoia, Italy. Panorama of Piazza del Duomo square with old Town Hall and Cathedral of San Zeno at dusk with HDR-effect
Pistoia, Italy. Panorama of Piazza del Duomo square with old Town Hall and Cathedral of San Zeno at dusk with HDR-effect, licencja: shutterstock/By Sergey Dzyuba

Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Pistoi stanowią jej podziemia. Wycieczka po Museo dello Spedale del Ceppo intryguje jeszcze zanim zejdziemy do ukrytych korytarzy. Rozpoczyna się od wizyty w najmniejszym na świecie amfiteatrze anatomicznym, gdzie aż do końca XIX wieku nauczano chirurgii. Można też zobaczyć instrumenty chirurgiczne, których wówczas używano. Następnie czeka nas niezwykły spacer, podczas którego możemy poznać miasto i jego historię z innej perspektywy.

Pistoia – niecodzienne wystawy

W Pistoi mieści się też wiele innych muzeów o różnorodnym profilu. Odwiedzający Pałac Biskupi przy Piazza del Duomo oglądać mogą zbiory Museo Capitolare. Zgromadzono tutaj eksponaty sakralne, takie jak relikwiarz świętego Jakuba czy okazały gobelin L’arazzo Millefiori. Ze względu na to, że przez stulecia miasto słynęło z produkcji ręcznie dekorowanych tkanin, w  Palazzo Rospigliosi podziwiać można zbiory Muzeum Hafciarstwa. Natomiast w historycznym centrum Pistoi, w średniowiecznym Palazzo del Comune, znajduje się Museo Civico d’Arte Antica, udostępniające zwiedzającym dzieła malarskie, które powstały w okresie od średniowiecza aż do XIX wieku. Jeżeli zaś jesteśmy skłonni oddalić się nieco od centrum, możemy wybrać się do Fattoria di Celle, czyli parku, w którym w otoczenie pomysłowo wkomponowano rzeźby współczesnych artystów.

Pistoia kulinarnie

Przebywając w pobliżu centrum miasta, warto zajrzeć na targ, gdzie sprzedawane są codziennie świeże warzywa i owoce. Odbywa się on przy Piazza della Sala i przylegającym do niego Piazza degli Ortaggi. Poza tym trzeba spróbować lokalnych dań. Znajdziemy wiele restauracji specjalizujących się w tamtejszej kuchni. Tradycyjne, rodzinne miejsca o dobrym stosunku jakości do ceny to na przykład Trattoria dell’Abbondanza czy Osteria Ale & Sally. Serwowane są tam zarówno dania typowe dla całej Toskanii, jak i te charakterystyczne dla Pistoi – jak zupa carcerato przyrządzana na bazie czerstwego pieczywa i warzyw. Do miejscowych specjałów należy też makaron maccheroni w sosie z mięsem kaczki. Jednak najbardziej wyjątkowym smakiem, który zawsze będzie kojarzył nam się z wizytą w mieście, mogą poszczycić się birignoccoluto. Są to cukierki o nieregularnym kształcie, a pod śnieżnobiałą, cukrową warstwą skrywa się migdał.

Pistoia to miasto, w którym nie można się nudzić, ale stanowi także świetną bazę wypadową dla miłośników gór. By aktywnie spędzić czas, turyści często wybierają się do pobliskiego Abetone. W zimie ściągają tam pasjonaci nart, a latem jest to wymarzone miejsce na górskie wędrówki. 

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

San Gimignano – miasto wież

Bolgheri i wiekowe cyprysy

Następny

Dodaj komentarz