Suvereto – miejscowość, która tradycje winiarskie zawdzięcza Rzymianom

, , Tagi , ,

Usytuowane pomiędzy wzgórzami, a lśniącym morzem Suvereto wielu turystów uważa za jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w kraju. Otaczająca je Val di Cornia skrywa wiele atrakcji. Mieszkańcy tej doliny słyną ze swojej serdeczności i gościnności. Pierwsze osady na tych terenach założyli Rzymianie, którzy posadzili na tych terenach pierwsze winorośle. Suvereto jako jedno z wielu rozsianych po dolinie miasteczek zachowało swój średniowieczny charakter.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Specjalności kulinarne, z których słynie Suvereto

Charakterystyczny dla tego rejonu mikroklimat sprzyja szybkiemu wzrostowi krzewów winnych. Miejscowe wzgórza porastają drzewa oliwne, z których produkuje się wysokiej klasy oliwę z oliwek, a także wino, które przez specjalistów zostało sklasyfikowane jako DOCG. Słynny Szlak Winny biegnący pośród niewielkich gospodarstw o winiarskich tradycjach, pozwala poznać miejscową tradycję, a także zrozumieć przywiązanie mieszkańców do ziemi. Z tego względu Suvereto nazywa się także miastem rzemiosła.

Restauracja l’Ciocio przy Piazza dei Giudico to jedna z restauracji znajdujących się w czerwonym przewodniku Michelin. Aby cieszyć się w tym miejscu smaczną kolacją, należy wcześniej zarezerwować stolik. Restauracja serwuje wyłącznie toskańskie dania.

Dal Cacini z kolei wyróżnia klimatyczna muzyka, która towarzyszy kolacji. Restauracja znajduje się w historycznym centrum miasta pomiędzy niezliczonymi kamieniczkami. Kamienne ściany podkreślają troskę, z jaką do ochrony miejscowej tradycji podchodzą właściciele. Osoby niezdecydowane, chcące zjeść w tym miejscu posiłek mogą liczyć na przygotowane przez szefa kuchni menu niespodziankę.

Będąc we Włoszech wypada skosztować choć jednej pizzy serwowanej w wybranej pizzerii. La Pergola Pizzeria Ristorante na Via Belvedere serwuje fantastyczną, chrupiącą pizzę w wielu wariantach smakowych. Lokalizacja na obrzeżach zabytkowego centrum pozwala odpocząć od rzeszy turystów poruszających się po mieście. Il Caminetto to miejsce, które łączy w sobie smakowitą kuchnię i dobry stosunek ceny do jakości. Specjalnością lokalu to na pewno wino oraz aglione i soczysta wątróbka.

Atrakcje turystyczne w Suvereto

Oprócz imponujących murów obronnych otaczających miasto, bez wątpienia zachwyt turystów budzi Rocca Aldobrandesca, która przypomina historyczną, średniowieczną osadę. Kościół San Giusto, to pierwszy zabytek, który przyciąga uwagę przybyłych gości. Budowla pochodzi z wczesnego średniowiecza. Została odbudowana w 1189 roku przez mistrzów Barone Amico i Bono da Calciego. Świadczy o tym epigraf wyryty na tynku lewego transeptu. Elewację świątyni otwiera okazały portal otoczony dwiema kolumnami. Ich stolice podtrzymują dwa lwy. Wewnątrz kościoła znajdziemy zachowane w dobrym stanie obrazy, szaty i posągi. W kościele Madonna di Sopra la Porta, który wzniesiono w XVIII wieku mieści się jeden z bardziej kosztownych obrazów należących do miasta. Madonna di Sopra la Porta została zbudowana przez mieszkańców miejscowości, którzy po przetrwaniu gwałtownej nawałnicy chcieli w ten sposób podziękować Dziewicy Maryi za ocalenie. Pośród pozostałych budowli, które powinny znajdować się na liście każdego miłośnika historii znajduje się klasztor San Francesco wybudowany w 1200 roku.

Nolclegi w Suvereto

Monplocate Suvereto to wygodny apartament mieszczący się w typowym wiejskim domu. Obiekt oferuje zakwaterowanie z własnym wyżywieniem. W jego wnętrzu nawiązującym do tradycji regionu znajdują się drewniane belki stropowe. Oprócz tego miejsce to oferuje funkcjonalny aneks kuchenny , łazienkę z suszarką, a także salon z sofą i kominkiem. W odległości zaledwie 10 minut od tego niezwykłego obiektu wypoczynkowego otoczonego ogrodem znajdują się łaźnie termalne.

Town Hall of Suvereto Tuscany Italy
Town Hall of Suvereto Tuscany Italy, licencja: shutterstock/By Paolo Borella

W jaki sposób dojechać do Suvereto?

Suvereto w przeciwieństwie do większości miasteczek rozsianych po Toskanii, posiada dobre połączenie autobusowe. Można tutaj dojechać pojazdem linii 13. Koszt przejazdu nie powinien przekroczyć 20 złotych. Doskonałą alternatywę stanowi również taxi lub wynajęty samochód.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Wakacyjna podróż do toskańskiej Cetony

Capalbio – małe Ateny

Następny

Dodaj komentarz