Barga – szkockie serce Toskanii

, Tagi , , , , , ,

Barga znajduje się w pobliżu Lukki, w regionie Garfagnana, czyli w dolinie między Apeninami i Alpami Apuańskimi. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych włoskich miejscowości i zdobyła prestiżowe nagrody za jakość usług oferowanych odwiedzającym. Jednocześnie pozostaje cichym zakątkiem na tle innych interesujących lokalizacji w regionie i nie musimy obawiać się zgiełku. Nie dajmy się zwieść jej typowo toskańskiemu krajobrazowi z krętymi uliczkami i rdzawymi dachami – to miasteczko inne niż wszystkie i z pewnością wiele nas tam zaskoczy!

Spacer po centrum miasta

Zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru po historycznym centrum. Stare miasto wciąż otaczają fragmenty dawnych murów obronnych. Nad nim góruje katedra, której budowa trwała od jedenastego aż do szesnastego wieku! Z tego powodu zdobienia wapiennej fasady reprezentują zarówno styl romański, jak i gotycki. By włączyć światło wewnątrz, trzeba zapłacić dwa euro. Warto to zrobić, by zobaczyć drewnianą rzeźbę świętego Krzysztofa, patrona kościoła, stworzoną w dwunastym wieku. Uwagę przykuwa także ambona z marmurowymi kolumnami. W pobliżu katedry, po prawej stronie od wejścia, znajduje się ogródek, z którego rozpościera się przepiękny widok okolicy. Niedaleko znajduje się również inna godna uwagi świątynia – Kościół Św. Franciszka, gdzie można obejrzeć dzieła renesansowego malarza i rzeźbiarza Andrei della Robbia. Miłośnicy sztuki powinni wstąpić też do Casa Cordati, czyli pałacu, który niegdyś służył jako studio miejscowego artysty, Bruno Cordatiego. Obecnie znajduje się tam  galeria, gdzie wystawiane są dzieła tego malarza, a także różnych twórców współczesnych.

View of Barga, Lucca, Tuscany. Because of its historical, artistic, civic and demographic importance, Barga is one of the "most beautiful villages in Italy", a prestigious tourist quality brand.
View of Barga, Lucca, Tuscany. Because of its historical, artistic, civic and demographic importance, Barga is one of the "most beautiful villages in Italy", a prestigious tourist quality brand., licencja: shutterstock/By arkanto

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Barga -szkockie dziedzictwo

W centrum Bargi zaskoczyć nas może czerwona budka telefoniczna, pełniąca funkcję punktu wymiany książek. Została ona podarowana mieszkańcom miasteczka ze względu na wyjątkową więź łączącą je z Wielką Brytanią. W XIX wieku wielu Włochów wyemigrowało z Bargi do Szkocji w poszukiwaniu pracy. Przez lata jednak znaczna część z nich powróciła w rodzinne strony, dlatego obecnie 40% mieszkańców miasteczka ma szkockich krewnych. Z tego powodu Barga bywa nazywana najbardziej szkockim miastem we Włoszech. Wyjaśnia to też, dlaczego spacerując jej uliczkami można natknąć się na budynki w stylu szkockiej secesji. Ze szkockiego dziedzictwa wynika też dodatkowy plus Bargi, wyróżniający ją na tle całych Włoch – łatwiej tu trafić na mieszkańców, którzy doskonale władają językiem angielskim (choć należy spodziewać się akcentu typowego dla okolic Glasgow). A jeśli odwiedzimy ją na przełomie lipca i sierpnia, trafimy na organizowany już od 40 lat festiwal Sagra del Pesce e Patate poświęcony ulubionemu daniu miejscowych, czyli… rybie z frytkami!

Smaki Bargi

Pod względem kulinarnym Bargę wyróżniają nie tylko nawiązania do kuchni brytyjskiej. W  lasach Garfagnany powszechnie występują jadalne kasztany. Na przełomie października i listopada, są one zbierane. Wtedy odbywa się festiwal (Festa della Castagna), gdzie można spróbować rozmaitych dań z ich wykorzystaniem. Ponadto przez cały rok w piekarniach dostępne są wypieki z użyciem słodkiej, kasztanowej mąki. Natomiast jeżeli chcemy spróbować innych lokalnych produktów, takich jak sery i wędliny, warto zajrzeć do kultowej restauracji Da Artisto. Niektórych może zdziwić niezobowiązujący klimat tego lokalu – jedzenie podawane jest na jednorazowych talerzach – ale nie należy się zrażać, bo podawane są tam pyszne tarty, zupy i polenta. Do miejsc serwujących dania ze świeżych , regionalnych składników należy też rodzinna restauracja L’Altana. W jej karcie na uwagę zasługuje risotto, a także makaron z truflami.

Barga – dojazd i noclegi

W Bardze wybierać można między licznymi hotelami, w tym zlokalizowanymi bardzo blisko historycznego centrum. Jeżeli zależy nam na pobycie w klimatycznym miejscu, dobrą decyzją będzie zatrzymanie się w Casa Cordati. Hotel ten mieści się w doskonale zachowanym siedemnastowiecznym budynku. Inną niedrogą opcją jest pensjonat B&B Casale Dorando , który znajduje się nieco dalej od centrum, ale pozwala napawać się widokiem na góry z okna pokoju.

medieval stone village on the road in the rural villages in Tuscany
medieval stone village on the road in the rural villages in Tuscany, licencja: shutterstock/By alessia_penny90

Do Bargi kursują pociągi z Lukki i Pizy, ale ta opcja dojazdu nie należy do najwygodniejszych, gdyż stacja znajduje się w dolinie i po opuszczeniu pociągu czeka nas wspinaczka na wzgórze. Wygodniejszy może okazać się dojazd autobusem. Przystanek znajduje się przy zachodniej bramie miasta, Porta Mancianella. W jej pobliżu znajduje się także parking.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Volterra – starożytny skarb

Lukka – miasto stu kościołów

Następny

Dodaj komentarz