Szlakiem Toskanii, czyli najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Tagi , , , , , , ,

Włochy to jeden z najczęściej wymienianych kierunków podróży nie tylko przez Polaków – ludzie z całego świata traktują Italię jako jedno z najpiękniejszych państw na całym globie. Nie tylko przepyszna kuchnia regionalna i bogactwo zabytków, ale również temperament i gościnność Włochów przemawia za na ogół pozytywną opinią o kraju znad Półwyspu Apenińskiego. Toskania to jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów we Włoszech. Co takiego skrywa w sobie ta kraina, skoro miłośnicy podróży wpisują ją na pierwsze miejsca swoich list podróżniczych? Jakie miejsca w Toskanii warto zwiedzić, by wyjazd stał się tym najlepszym wspomnieniem?

Bliżej Toskanii, czyli trochę ciekawostek

„Serce Włoch” – tak często określa się Toskanię. Ta kraina leży bowiem w samym centrum Italii. Ogromne wrażenie robi z pewnością jej lokalizacja, nie tylko ze względu na położenie w środkowej części Włoch – Toskanię otacza pasmo Apenin Północnych, a cały teren regionu leży nad wodami dwóch mórz – Liguryjskiego i Tyrreńskiego. Jak każdy region, ma swoją stolicę. Florencja znana jest głównie z bogactwa architektonicznego, obok którego nie sposób przejść obojętnie, a zabytki starożytnej architektury do dziś stanowią wzorzec piękna w tej dziedzinie. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie język włoski ma swój początek, to odpowiedź znajdziecie właśnie tutaj. Dialekt niegdyś używany w Toskanii stał się podstawą dla narodowego języka Italii. Grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, jak ogromne powiązanie stanowią ze sobą toskański region z tradycyjną kuchnią Włochów. Toskania stawia naprawdę duży nacisk na rozwój gospodarki – tutejsze tereny to miejsce upraw takich produktów, jak oliwki czy krzewów winnych.

Plan podróży – co warto zobaczyć w Toskanii?

O tym, że Włochy są pięknym i niezwykłym krajem z pewnością wie każdy, kto choć odrobinę interesuje się geografią. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdziemy – włoski klimat wciągnie nas do tego stopnia, że podróż z pewnością będzie niezapomniana. Toskania stanowi jednak kierunek wyjątkowy. Każde z miejsc przynależnych do tej krainy już samo w sobie stanowi niezwykły, warty uwagi element. Gdy jednak wszystkie z nich połączy się w całość, zapierające dech w piersiach widoki i niezapomniane doświadczenia – gwarantowane. Jeżeli macie możliwość przeznaczyć na podróż po Toskanii przynajmniej tydzień, z powodzeniem możecie odwiedzić większą część tego magicznego regionu. Oto kilka najlepszych miejsc, które będąc w Toskanii po prostu musicie zobaczyć: 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Florencja

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że właśnie to miasto znalazło się w czołówce najpiękniejszych miejsc w Toskanii. Jako stolica tego regionu, stanowi niesamowitą jego wizytówkę. Tutaj nie ma jednego konkretnego punktu podróży – całe miasto jest świetną definicją historii i wyjątkowego charakteru Włoch. O Florencji pierwszy raz usłyszano jeszcze przed naszą erą. Nic więc dziwnego, że do dziś jest ona najchętniej wspominanym przez Włochów miastem. To tutaj swoje dzieła tworzyli najwybitniejsi artyści w historii sztuki – Leonardo da Vinci czy Michał Anioł. Florencja to przede wszystkim miejsce najpiękniejszych kościołów i bazylik. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Katedrę Santa Maria del Fiore, która do dziś stanowi jeden z najważniejszych symboli starożytnej architektury chrześcijańskiej. Dla fanów zabytków z polskim akcentem idealnym miejscem na odwiedziny będzie kościół San Marco, w którym spoczywa ciało bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy kaplica w kościele Santa Croce – tam natomiast znajduje się nagrobek córki Izabeli Czartoryskiej.

Duomo the Cathedral of Prato, Tuscany, Italy, Europe
Duomo the Cathedral of Prato, Tuscany, Italy, Europe, licencja: shutterstock/By Simone Crespiatico

2. Siena 

Siena to kolejne miasto, które nie może umknąć Waszej uwadze. Pozornie niewielkie miasto, bo w porównaniu z powierzchnią Florencji, Siena naprawdę chowa się w jej cieniu. Niech jednak nie kieruje Wami jej obszar – tutaj kryje się mnóstwo sekretów, o których wielu turystów nawet nie śniło. Siena to wręcz idealne miasto dla odkrywców, uwielbiających niecodzienne, mało znane i niedoceniane miejsca, bo właśnie to czyni z nich najpiękniejsze cuda. Wybierając Sienę na kierunek swojej wyprawy, przede wszystkim warto odwiedzić Piazza del Campo – takiego samego nie znajdziecie nigdzie indziej. Plac, który swoim kształtem przypomina muszlę, stanowi symbol tego miasteczka. Życie wśród tamtejszych ceglanych kamienic to dla mieszkańców dar od losu – na Piazza del Campo nie ma godziny, w której byłoby pusto. Na ceglanej posadzce do późnych godzin nocnych czas spędzają nie tylko Włosi, ale i turyści, napawający się niesamowitym klimatem Sieny. Choć architektura tego miasta w dużej mierze różni się od chociażby stolicy Toskanii, to nawet w takim miejscu znajdziecie symbole włoskiego kunsztu. Gotycka katedra w Sienie z XIII wieku z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się na obcowanie z jej historią.

Panorama Piazza del Campo (Plac Campo), Palazzo Publico i Torre del Mangia (wieża Mangia) w Siena, Toskania, Włochy
Panorama Piazza del Campo (Plac Campo), Palazzo Publico i Torre del Mangia (wieża Mangia) w Siena, Toskania, Włochy, licencja: shutterstock/By DDelpixel

3. Piza

Kto z Was nie kojarzy kultowej Krzywej Wieży z pocztówek bądź zdjęć z przewodników? Piza również należy do miast najczęściej odwiedzanych przez turystów – zabytki, które się tam znajdują nie tylko stały się już wizytówką włoskiego budownictwa. Obok ich monumentalności i dokładności w każdym calu po prostu nie da się przejść obojętnie. Oprócz Torre Pendente, czyli Krzywej Wieży, warto zwiedzić Katedrę Duomo, która znajduje się tuż obok niej. Ponadto, jeśli czas Was nie nagli, warto urozmaicić zwiedzanie o dwa kolejne punkty na mapie. Museo delle Sinopie to miejsce idealne dla zwolenników sztuki – widok szkiców fresków z Camposanto na własne oczy robi ogromne wrażenie. Jeżeli natomiast wśród podróżujących znajdzie się adorator wszelkiego rodzaju roślinności – najstarszy uniwersytecki ogród botaniczny w Europie, czyli Orto Botanico zaprasza w swoje skromne progi.

Widok na katedrę w Sienie (Duomo di Siena) i Piazza del Duomo w Sienie, Włochy. Siena jest stolicą prowincji Siena. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Widok na katedrę w Sienie (Duomo di Siena) i Piazza del Duomo w Sienie, Włochy. Siena jest stolicą prowincji Siena. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Piękne i nieznane – perełki Toskanii

Z pewnością większość z nas, gdy słyszy nazwę kraju znad Półwyspu Apenińskiego, wymieni przynajmniej kilka charakterystycznych dla niego miejsc. Zazwyczaj są to jednak te kierunki, które najczęściej wybieramy, podróżując do Włoch. Jest to całkowicie normalne, bo właśnie tam znajdują się wszystkie symbole tego państwa. A co powiedzielibyście na podróż do miejsc, które do tej pory zostały odkryte przez niewielu? Do miejsc, o których niewiele się mówi, a do zaoferowania mają o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać?

Val d’Orcia

To teren, który od Sieny jest oddalony o około 60 kilometrów. To miejsce, choć nie ma kompletnie nic wspólnego z charakterystycznym temperamentem Włoch, to zdecydowanie odzwierciedla bogactwo natury tego kraju. Kto zdecyduje się tu przyjechać – wróci tu za każdym razem, będąc we Włoszech i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Malownicze ścieżki otoczone rzędami cyprysów, zapierające dech w piersiach wzgórza, które wcześniej widziało się tylko w bajkach i cisza, której każdy z nas czasami potrzebuje… Kwintesencja raju, który może być tak blisko, jeśli zdecydujecie się na podróż poza najbardziej znane zakątki Italii.

Castelmurzio

To miejsce możecie odwiedzić przy okazji, gdy będziecie w dolinie Val d’Orcia. Zaledwie dziesięć minut zajmie Wam podróż po tym klimatycznym miasteczku. Kamienne budowle, wąskie uliczki i zaledwie 24 rodziny zamieszkujące teren Castelmurzio. Być może nie brzmi to jak najlepsza wizytówka, ale z pewnością stanowi idealne miejsce na chwilę spokoju i odpoczynku od tłumów.

Dla smakoszy i koneserów win też znajdzie się coś specjalnego – na Waszej drodze podczas zwiedzania Toskanii nie może zabraknąć Pienzy. A to dlatego, że nigdzie nie zjecie tak dobrych serów, jak tutaj – to miasteczko słynie z produkcji najpyszniejszych owczych serów. Z kolei Montepulciano to miejsce, któremu Włosi zawdzięczają niewątpliwie najlepsze wino. 

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Siena – najlepsze noclegi

Kulinarna Toskania – co warto skosztować, będąc w sercu Włoch?

Następny

Dodaj komentarz