Livorno, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , ,

Chociaż Livorno nie jest jednym z najbardziej zaludnionych i najczęściej odwiedzanych włoskich miast, jest ono w rzeczywistości trzecim co do wielkości portem w kraju. Najwięcej przybywa do Livorno statków wycieczkowych, tak też najczęściej dostają się tu turyści. Livorno, ze względu na położenie nadbrzeżne i w dodatku w środkowej części Włoszech, od zawsze był ważnym miastem. Podczas renesansu i panowania rodziny Medici, w Livorno powstało mnóstwo fortów i wież, które miały uchronić miasto przed najazdami wrogów. Wiele z tych budowli i murów zachowało się do dziś. Z biegiem czasu miasto rozwijało się i zmieniało, a dziś doskonale współgra ze sobą wszystko to, co nowe i stare. Wiele osób traktuje Livorno jako miasto do odhaczenia przy okazji wycieczki do Pizy, to miasto jest w stanie wbrew pozorom zaoferować wiele atrakcji miłośnikom włoskiej architektury, natury i kuchni.

Canal in the old town of Livorno, Italy
Canal in the old town of Livorno, Italy, licencja: shutterstock/By AArTono

Livorno kiedyś

Pierwotnie miasto to było małą wioską rybacką, która dopiero po wielu latach zaczęła być ważna gospodarczo. Wioska dopiero w XIV wieku została wzmocniona przez Pizańczyków. Livorno w 1399 roku zostało sprzedane na własność rodzinie Visconti, a kolejno Genueńczykom itd. Miasto było dosłownie przekazywane było z rąk do rąk. Jednak największe znaczenie zaczęło mieć dopiero za rząd rodziny Medici, kiedy zbudowano pierwszy port. Ponadto Leopold II znacznie powiększyć granice miasteczka, dał liczne przywileje zagranicznym kupcom i zbudował wielki falochron, który miałby chronić port przed niebezpiecznym morzem. Od 1675 roku Livorno było już wolnym portem, jednak nie na długo, gdyż w 1860 roku stało się częścią Królestwa Włoch. Miasto zniszczone zostało trochę w czasie II wojny światowej.

View of the landmark Fortezza Vecchia, an old fortress with a tower located in Livorno, a port city on the Ligurian Sea in Tuscany, Italy.
View of the landmark Fortezza Vecchia, an old fortress with a tower located in Livorno, a port city on the Ligurian Sea in Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By Romas_Photo

Livorno dziś

Livorno jest zarówno miastem, jak i gminą położoną w regionie Toskanii w prowincji o takiej samej nazwie, czyli Livorno. Miasto o powierzchni 104 tyś km2  położone jest na wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Liczba ludności wynosi mniej więcej 160 tyś mieszkańców. To drugie, ze względu na terytorium, miasto w Toskanii, zaraz po Florencji. Livorno jest miastem portowym.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Noclegi w Livorno

Możliwości zakwaterowania jest naprawdę wiele, ale najważniejsze w poszukiwaniu dobrego noclegu jest wyznaczenie sobie jakiegoś budżetu, jakiego nie się chce przeznaczyć, a także czego oczekujemy od miejsca. Dla tych, którzy lubią wygodę i nie mają problemu z zagospodarowaniem większej sumy, poleca się hotele, takie jak np. Grand Hotel Palazzo, który znajduje się tuż przy morzu ze świetnym widokiem. Eleganckich hoteli jest w mieście całkiem dużo. Dla tych, którzy preferują coś tańszego poleca się motele, hostele i gospodarstwa agroturystyczne. Te ostatnio są szczególnie dobrym pomysłem, jeśli chce się skosztować dobrego włoskiego domowego jedzenia, poznać kulturę, tradycję i taką prostą ludzką codzienność Włochów, mieszkających w Livorno. Zatrzymać się można również na kempingu i spać pod namiotem pod gołym niebem.

Port w Livorno i jego znaczenie

Jeden z największym portów w całym Włoszech znajduje się właśnie tutaj. Oferuje on regularne połączenia. Port to także dobrze rozwinięta działalność handlowa tego miasta. Ma to związek z importem m.in.: olejów mineralnych, zboża, nawozów, węgla, szkła, wina, przetworów, oliwy, miedzi, węglanu sodu i wiele innych. Mieści się tam również ogromna stocznia i dodatkowe mniejsze, w których naprawia się statki. Port ma także ogromny związek z dobrze rozwijającą się turystyką w Livorno. Zarówno dla turystów przybywających na statkach, jak i promy, z których można podziwiać piękno miasta, jak i całego regionu.

Port w Livorno jest niewątpliwie ogromny i imponujący. Szczególnie polecamy wybrać się tam na spacer, by przekonać się, jak ruchliwe jest to miejsce.

Co zjeść w Livorno?

To doskonałe miasto dla miłośników dobrego jedzenia, szczególnie fanów ryb i owoców morza. Tak więc mieszkańcy Livorno zajadają się daniami rybnymi, jak np. pikantny gulasz rybny.

Torta di Ceci – toskański placek z mąki z ciecierzycy;

Cacciucco –  zupa z owoców morza, jadali ją wcześniej rybacy;

Stoccafisso alla livornese – suszony dorsz, gotowany w pomidorach, cebuli i winie;

Castagnaccio – ciasto zrobione z mąki kasztanowej;

Riso nero – ugotowany ryż z dodatkiem pokrojonej kałamarnicy;

Spaghetti con il favollo – czyli spaghetti, ale z dodatkiem mięsa z kraba;

Spadellata di cozze e vongole – małże duszone w białym winie, podawane z chlebem.

Co zobaczyć w Livorno?

  • Katedra św. Franciszka – wybudowana pod nadzorem Antonio Cantagallina, według projektu Alessandro Pieroni. Budowa trwała od 1594 do 1606 roku. W katedrze znajduje się dużo oryginalnych dzieł sztuki.
  • Fotezza Vecchia – stara forteca z roku 1506, znacznie zniszczona w trakcie II wojny światowej;
  • Fortezza Nuova – nowa forteca z XVI wieku, która w trakcie II wojny światowej służyła głównie do celów militarnych. Także zniszczona w trakcie wojny. Pozostałości otoczone są dziś wodą.
  • Dzielnica La Venezia – do złudzenia przypomina Wenecję;
  • Terrazza Mascagni – to uwielbiana przez turystów ogromna promenada, która ciągnie się wzdłuż nadbrzeża. To doskonałe miejsce do odpoczynku, biegania czy spacerowania. Znajduje się tam również nowoczesne akwarium, które doskonale prezentuje życie morskie.
  • Mercato Centrale – rynek centralny, na którym codziennie tętni życie na straganach ze świeżymi produktami.

Livorno to nadmorskie miasto, mieszczące się na brzegu wyjątkowego Morza Liguryjskiego. Miasto założono w 1017 wieku. Na przestrzeni setek lat z małej wioski przekształciło się w ważne miasto portowe, w którym osiedliło się dużo Greków, Holendrów, a także Żydów. Głównie byli oni kupcami, sprzedającymi przeróżne produkty, które wytwarzało Livorno. To zdecydowanie tętniące życiem miasto, w którym mieszają się kultury różnych ludzi z całego świata, co ma wpływ na lokalną kuchnię. Ponadto znane jest z ogromnego portu, stylowych kamienic w samym sercu miasta, mnóstwo barów i restauracji do wyboru i dobrej pogody.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Florencja

Piza, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz