San Gimignano – miasto wież

, , Tagi , , , ,

San Gimignano to toskańskie miasteczko górujące nad otaczającą je doliną. Jest znane na całym świecie z tego, że w obrębie jego murów do dnia dzisiejszego zachowało się aż czternaście z siedemdziesięciu dwóch wybudowanych tam średniowiecznych wież. Czyni to San Gimigiano wyjątkowym. W innych miastach wznoszono wówczas nie mniej tego typu budowli, ale większość z nich została zburzona lub uległa zniszczeniu w wyniku wojen i klęsk żywiołowych. Jednak San Gimigiano ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto zwrócić uwagę na dzieła sztuki i unikatowe smaki lokalnych potraw.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia San Gimignano

W średniowieczu San Gimignano wspaniale prosperowało. A to dlatego, że przez miasto przebiegała droga Via Francigena, którą pielgrzymi podróżowali z Canterbury w Anglii do Rzymu. Zwiedzając miasteczko, warto podążyć ich śladami i rozpocząć od głównej, południowej bramy Porta San Giovanni. . W pobliżu bramy znajduje się romański kościół świętego Franciszka. Budynek ten niegdyś pełnił funkcję schroniska dla pielgrzymów. Główna ulica, która wiedzie od bramy w stronę centrum miasta odpowiada drodze Via Francigena. Idąc wzdłuż niej, można trafić do większości najważniejszych atrakcji miasta. Na jej końcu znajduje się Muzeum San Gimignano 1300, gdzie odbędziemy prawdziwą podróż w czasie! Najistotniejszy eksponat stanowi ręcznie wykonana, ceramiczna reprodukcja miasta z roku 1300, wraz ze wszystkimi wieżami. Pokazane są także te, które nie zachowały się do dziś. Model w skali 1:100 zajmuje powierzchnię aż 27 metrów kwadratowych i zaskakuje precyzją detali. By kolory były oddane jak najwierniej, do dekoracji zastosowano wyłącznie naturalne pigmenty. Warto pozostać w muzeum dłużej i poświęcić uwagę też innym ekspozycjom, na przykład wystawie, na której można obejrzeć rekonstrukcję przekroju typowej średniowiecznej wieży.

Picturesque View of famous Piazza del Duomo in San Gimignano at sunset, Tuscany, Italy
Picturesque View of famous Piazza del Duomo in San Gimignano at sunset, Tuscany, Italy, licencja: shutterstock/By Feel good studio

Podziwiaj pejzaże i sztukę w San Gimignano

Każdy zwiedzający San Gimignano pragnie wspiąć się na jedną ze słynnych wież, lecz zwiedzający mają wstęp wyłącznie na Torre Grossa, czyli tę najwyższą (52 metry wysokości). Jednak wchodząc na wieżę, ostatnie stopnie pokonujemy, wspinając się po stromej drabinie. To co może skutecznie zniechęcić osoby z lękiem wysokości. Jednak ci, którym to nie straszne, zobaczyć mogą niesamowitą panoramę miasteczka i jego urokliwych okolic. W oddali można dostrzec Alpy Apuańskie. Do wieży wchodzi się przez budynek Palazzo Communale, gdzie niegdyś mieściła się siedziba burmistrza. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym oglądać można doskonale zachowane, średniowieczne freski i obrazy. W innych salach wystawiane są znaleziska archeologiczne z terenu San Gimignano i okolic, będące pozostałościami po antycznych cywilizacjach Rzymian i Etrusków.

San Gimignano, a little hamlet in Tuscany, Italy.
San Gimignano, a little hamlet in Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By Polonio Video

Kulinarne punkty obowiązkowe

Okolice San Gimignano słyną z produkcji jednego z najsmaczniejszych białych win w całych Włoszech. Warto zapamiętać jego nazwę czyli Vernaccia di San Gimignano. To lekkie wino o owocowym posmaku z pewnością wielu przypadnie do gustu. Jednak kupując je trzeba zwrócić uwagę, czy ma certyfikat DOC. Trunki bez tego certyfikatu nie muszą być wytwarzane z lokalnej odmiany winogron i będą smakować inaczej. Charakterystycznym dla miasteczka smakiem jest też szafran. Z tego powodu w restauracjach często natkniemy się na dania czy desery z dodatkiem tej przyprawy. Na przykład restauracja Locanda di Sant’Agostino podaje wyjątkową, szafranową panna cottę. Ponadto kuchnia San Gimignano wyróżnia się szerokim zastosowaniem dziczyzny (cinghiale). Z dziczyzny przyrządza się zupy, potrawki, a także salami. Wartym polecenia miejscem jest restauracja Osteria I Quattro Gatti. W tym lokalu gdzie podawany jest między innymi makaron papardelle z dodatkiem dziczyzny. Wegetarianie również nie powinni być zawiedzeni, gdyż w karcie znajdują się też bezmięsne dania w toskańskim stylu. 

W San Gimignano bywa bardzo tłoczno, zwłaszcza w lecie. Dlatego jeśli nie lubimy zgiełku, warto rozważyć wybranie się tam o innej porze roku. Dobrą opcją jest zwiedzanie w godzinach rannych i wieczornych, zamiast w środku dnia. Pozwoli nam to doświadczyć spokojnej i romantycznej atmosfery miasteczka.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Montepulciano – miasto jak z pocztówki

Pistoia – Florencja w miniaturze

Następny

Dodaj komentarz