Volterra – starożytny skarb

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Volterra leży wśród toskańskich wzgórz, na południe od Florencji. Jej historia sięga starożytności. Pozostałości z tamtego okresu, a także późniejsze zabytki do dziś przyciągają do miasteczka odwiedzających z całego świata.

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wędrówka po Volterrze

Volterra jest wyjątkowym miastem na skalę Włoch, gdyż historyczne centrum uniknęło modernizacji w erze przemysłowej, co pozwoliło mu zachować autentyczny charakter. Centralny plac Piazza dei Priori otaczają budynki wzniesione w XII i XIII wieku. Warto odwiedzić dawną siedzibę burmistrza, Palazzo dei Priori. Jest to najstarszy zachowany ratusz w całej Toskanii. Obecnie można tam oglądać średniowieczne freski.  Ponadto zwiedzający mają wstęp na dzwonnicę, skąd mogą podziwiać panoramę okolicy. Przy placu znajduje się także Palazzo Vescovile, który niegdyś stanowił rezydencję biskupa. Niedaleko, przy Piazza San Giovanni, zwiedzić można zabytkową katedrę. Koniecznie trzeba zajrzeć do środka, gdzie zgromadzone są liczne obrazy i rzeźby. Godne uwagi jest też kunsztownie zdobione sklepienie. Miłośnicy sztuki nie mogą też ominąć Muzeum Sztuki Sakralnej, które mieści się w pobliskim kościele świętego Augustyna. Wśród eksponatów znajduje się wiele renesansowych obrazów, jak i również zabytkowe przedmioty liturgiczne.

Panoramic view of Volterra - medieval Tuscan town with old houses, towers and churches, Tuscany, Italy.
Panoramic view of Volterra – medieval Tuscan town with old houses, towers and churches, Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By Pyty

Niepowtarzalna historia miasta

Przez wieki Volterra znana była z wydobywanego tam alabastru. Historię  przemysłu można poznać, jeśli odwiedzimy tamtejsze Muzeum Alabastru. Wystawy pokazują, jak działały kamieniołomy, z których pozyskiwano minerał i jak wygląda jego obróbka. W muzeum znajduje się wciąż funkcjonujący warsztat rzeźbiarski, a także wystawy prezentujące rozwój rzemiosła przez wieki, w tym wyroby starożytne.

Rekomendowane hotele w Volterra

Jednak budzącą największe zainteresowanie atrakcją Volterry jest znajdujący się na północy miasteczka rzymski kompleks architektoniczny Vallebuona, zbudowany w pierwszym wieku przed naszą erą. Składają się na niego teatr i łaźnie. W czasach swojej świetności audytorium mogło pomieścić aż dwa tysiące widzów. Jednak przez  okres średniowiecza teatru używano jako źródła materiałów budowlanych i obecnie trudno sobie wyobrazić pierwotny wygląd budowli. By w tym pomóc, odbudowano część fasady, by prezentować zachowane kolumny w ich oryginalnym kontekście. Natomiast na południu miasta, za murami, znajduje się park archeologiczny, gdzie zobaczyć można pozostałości osady Etrusków datowane na II wiek przed naszą erą.

Volterra, roman theatre ruins at sunset. 1st century bce, Tuscany, Italy, Europe.
Volterra, roman theatre ruins at sunset. 1st century bce, Tuscany, Italy, Europe., licencja: shutterstock/By StevanZZ

Volterra – Kulinarny spacer

Choć miasteczko jest nieduże, jego kuchnia wyróżnia się na tle kuchni toskańskiej. Warto spróbować charakterystycznych potraw, takich jak trippa alla volterrana, czyli flaczki gotowane w pomidorach i ziołach. Inne niepowtarzalne danie to zuppa volterrana – gęsta zupa przyrządzana z warzyw i chleba. Przysmaki te ma w karcie większość restauracji, ale wyjątkowo udanych i w rozsądnej cenie spróbujemy w rodzinnej trattorii La Carabaccia. Zaś po tradycyjny deser najlepiej wybrać się do piekarni, gdzie z pewnością znajdziemy tradycyjne ossi di morto, co oznacza… kości zmarłych. Nazwa może wydaje się nieco koszmarna, ale kryją się za nią pyszne, kruche ciasteczka na bazie mielonych migdałów. Można spróbować ich także przy filiżance pysznego cappuccino w kawiarni L’Incontro. W jej karcie znajdziemy również wybór innych wypieków i przekąsek, a ponadto serwowane są tam śniadania.

Volterra praktyczne wskazówki, jak zaplanować wycieczkę

Podejmując decyzję o tym, w jakim hotelu zatrzymać się w Volterrze, należy wiedzieć, że obowiązuje zakaz wjazdu samochodem do centrum miasta. Jeśli podróżujemy autem, trzeba będzie znaleźć miejsce parkingowe za miejskimi murami, a następnie pieszo pójść do hotelu wraz z bagażem. Niektóre hotele są korzystnie położone, na przykład niedrogi Hotel La Locanda zlokalizowany tuż za miejską bramą. Można wybrać się do miasteczka też autobusem – istnieje wiele połączeń z Sieny i Florencji. Jeżeli planujemy odwiedzić większość wymienionych atrakcji, opłaca się zakupić Volterra Card, która upoważnia do wstępu do większości z nich i pozostaje ważna przez trzy dni.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Toskania: TOP 10 nieoczywistych miejsc w Toskanii

Barga – szkockie serce Toskanii

Następny

Dodaj komentarz