Toskania: najpiękniejsze punkty widokowe

Tagi

Malownicza Toskania zachwyca turystów tym, że mimo swojej popularności jest niezwykle naturalna i pełna przyrody. Sprawia wrażenie krainy, którą chce się podziwiać, szanując jednocześnie jej dzikość. Promienie zachodzącego słońca czy wschody słońca zachęcają do tego, aby zatrzymać się na chwilę, zostawić tę bardziej historyczną i turystyczną część Toskanii, wyruszając na spotkanie malowniczych widoków, będących lekarstwem dla duszy człowieka, spragnionej obcowania z tym, co tak monumentalne i nieprzeniknione, jak dzieła Matki Natury. Aby móc w pełni podziwiać górzyste i malownicze krajobrazy Toskanii warto wybrać się na jeden z punktów widokowych, który gwarantuje niezapomniane doznania duchowe i fizyczne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Kępka cyprysów w Triboli

Wydaje się, że wręcz niemożliwe jest to, aby wśród szczerych pól istniał zagajnik drzewny, który wydaje się być tam pomnikiem przyrody, ukazującym to, że natura zawsze znajdzie dla siebie miejsce, nawet pośród działalności człowieka, w tym przypadku rolniczej. Ów zagajnik znajduje się wzdłuż polnej drogi z Sieny do San Quirico d’Orcia. Roślinny zagajnik jest doskonale widoczny z pobliskiego mostu. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować ostrożność podczas podziwiania roślin, ponieważ punkt widokowy znajduje się przy dość ruchliwej drodze. 

2. Willa Poggiomanzuoli

To malowniczy dom, znajdujący się na wzgórzu. Urzeka nie tylko tym, że jest położony w pewnym odosobnieniu, ale także takimi detalami, jak jego wykonanie z czerwonej cegły czy wiodąca do niego polna droga, prowadząca na wzgórze. Z obu stron jest obsadzona cyprysami, prawdziwie lokalnymi drzewami na toskańskiej ziemi. Dodatkowym ułatwieniem dla turystów jest to, że u zboczy wzgórza znajduje się niewielki parking, co daje możliwość bezpiecznego zostawienia samochodu i wyruszenia w pieszą wędrówkę na szczyt wzgórza, do willi. Willa Poggiomanzuoli jest pięknym miejscem do zrobienia sesji fotograficznej, zwłaszcza dla nowożeńców. Gwarantuje włoski klimat i naturalną atmosferę. 

3. Panorama Pienzy

Pienza, to miasto w Toskanii, które znane jest przede wszystkim z dwóch rzeczy: z tego, że nagrano w nim Gladiatora oraz że UNESCO pochyliło się nad jego urodą. Dodatkowo miasteczko ma także piękną, malowniczą panoramę, która pozwala jednocześnie podziwiać naturę oraz typowe dla tego regionu Włoch budynki. Wszystko to oczywiście w otoczeniu cyprysów, wzgórz oraz piaszczystych plaż. Doskonale będzie wybrać się w to miejsce o poranku, o wschodzie słońca. Powiew świeżego powietrza z okolicznych lasów oraz wspinaczka na jedno ze wzgórz skutecznie pobudzą nas na cały dzień dalszych wojaży. Równie interesujące będzie to miejsce wieczorem. Wówczas koniecznie zabierzmy ze sobą koc, dobre wino i prawdziwe, włoskie sery. Doskonała atmosfera i relaks gwarantowane. 

View of the Tuscan countryside with the village of Pienza on the hill
View of the Tuscan countryside with the village of Pienza on the hill, licencja: shutterstock/By TTTphoto

4. La Foce – cyprysowa sprężynka

To jedno z najpopularniejszych miejsc jakie oferuje Toskania, jeśli chodzi o fotografie. Kręta droga, otoczona cyprysami jest widoczna z ogrodów La Foce, które także warto odwiedzić, aby podziwiać włoską roślinność w otoczeniu aury spokoju, szacunku do przyrody i złapania chwili wytchnienia od codziennego pędu za pracą, karierą i pieniędzmi. Możemy tu zaobserwować, jak duże znaczenie dla naszego postrzegania czy perspektywy fotograficznej ma punkt widzenia. 

5. Madonna di Vitaleta – prywatne miejsce kultu, zapierające dech w piersiach

Co prawda do samej kapliczki nie ma możliwości zbliżenia się, ale można ją podziwiać, znajdując się kilka metrów od niej. O zachodzie słońca jest odwiedzana przez tłumy fotografów, pragnących uwiecznić krajobraz, który ją otacza. Wydaje się być wzniesiony przez nadludzkie siły po to, aby przypominać o mocy sprawczej Boga. Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca będzie poranek. O wschodzie słońca to miejsce jest nie tylko puste i bardziej kameralne niż podczas jego zachodu, ale jest także pełne uroku i ekspresji. Samochód trzeba zostawić u podnóża góry, na której znajduje się kapliczka i około kilometra pokonać pieszo. Warto pamiętać, że kaplica znajduje się na prywatnym terenie, więc szczególnie należy zadbać o szacunek do tego miejsca i ciszę. 

Chapel in backlight on a hill in the countryside
Chapel in backlight on a hill in the countryside, licencja: shutterstock/By TTTphoto

6. Willa Podere Belvedere

To miejsce, które przez wielu nazywane jest tym najpiękniejszym jakie oferuje Toskania, a nawet najpiękniejszym we Włoszech. Nie sposób nie zgodzić się z tą opinią. Mgła, otaczająca wzgórze o poranku, połączona z promieniami przedzierającego się przez nią słońca maluje obrazy pełne ekspresji i wyrazu nie tylko na niebie, ale i w naszej wyobraźni. Trzeba jednak pamiętać, że Podere Belvedere, to także prywatna posesja. Należy zadbać tutaj o szacunek do jej mieszkańców oraz nie niszczyć roślin i upraw, które w tym miejscu występują. 

Morning at Villa Poder Belvedere.
Morning at Villa Poder Belvedere., licencja: shutterstock/By Vvlad_mariner

7. Agroturystyka Poggio Covili Toskania

To willa, której historia sięga daleko wstecz i wydaje się być równie inspirująca, jak całe to miejsce. Jej nazwa wychodzi się od tawerny, którą niegdyś odwiedzali podróżujący z Via Francigena. Rodzina Pasquini, która obecnie jest właścicielem posesji zakupiła ją w latach 70-tych, a następnie odnowiła. Zadbano o każdy detal tak, aby to miejsce było nie tylko piękne, ale także klasyczne dla tego terenu. Willa, położona w samym sercu Toskanii przyciąga otaczającym ją krajobrazem i magią unoszącą się w powietrzu. 

To tylko kilka punktów widokowych które powinieneś odwiedzić. Toskania jest pełna także innych malowniczych miejsc do odkrycia. Warto także pamiętać, że w podróży należy mieć szeroko otwarte oczy i patrzeć na otaczający nas świat. Dzięki temu może się okazać, że zwykła polna droga także stanowi punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę. Wieczory warto zarezerwować na spacery i wypoczynek na toskańskich wzgórzach z butelką dobrego wina i smacznego jedzenia – to pozwoli poczuć prawdziwy klimat jaki zapewnia Toskania.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Weekend we Florencji, co zobaczyć w 3 dni? Pomysły na zwiedzanie

Noclegi w Pizie

Następny

Dodaj komentarz