Castiglione d’Orcia i widok na Dolinę Dzbanów

, Tagi , , , , , ,

Castiglione d’Orcia to niewielkie, kamienne miasteczko położone w dolinie Val d’Orcia, której nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,dolinę dzbanów’’. Pierwsze wzmianki o Castiglione d’Orcia pochodzą z 714 roku. Początkowo miasteczko znajdowało się w posiadaniu rodziny Aldobrandeschi i nosiło nazwę Petra. Wraz z upływem wieków za sprawą walk o wpływy, Castiglione d’Orcia przekazywane było kolejnym właścicielom.  Dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych włoskich miasteczek, w którym dostrzec można wpływy Plccolominich, Salimbenich, a także Riario Bolognese.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejsca, które warto odwiedzić będąc w Castiglione d’Orcia

Rocca di Tenrennano to imponujących rozmiarów wieża wznosząca się nad miastem. Wybudowana na jednym z wapiennych wzgórz, w przeszłości pełniła ważną funkcję. Za czasów walk toczonych między rodziną Salimbenich a Republiką Sienny, wartownicy strzegli z niej bezpieczeństwa mieszkańców doliny Val d’Orcia. Oddalona od miasta o około kilometr, dziś dostępna jest dla zwiedzających. Ze szczytu wieży rozpościera się zachwycający widok na okolicę. Przed wejściem do obiektu należy wykupić bilet wstępu, który upoważnia także do wpisu w księdze pamiątkowej.

Kolejnym miejscem, na które warto zwrócić uwagę, jest twierdza Aldobrandesca, która góruje nad Castiglione d’Orcia. Miejscowe władze dołożyły wszelkich starań, aby przywrócić świetność temu miejscu, a także udostępnić go mieszkańcom i turystom. Z tego względu przez wiele lat twierdza Aldobrandesca była remontowana, a miłośnicy historii mogli podziwiać jej bryłę jedynie z ulicy.

Amazing landscape of the Tuscan countryside with the medieval fortress Rocca of Tentennano on the hill in winter. Tuscany, Italy.
Amazing landscape of the Tuscan countryside with the medieval fortress Rocca of Tentennano on the hill in winter. Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By Kkatuka

Piazza Vecchietta to centralny plac miasta, który został poświęcony Lorenzo di Pietro – artyście, który przyjął pseudonim Il Vecchietta. Charakterystyczna dla tego miejsca jest pochyłość terenu, która niespotykana jest w innych włoskich miasteczkach, a także bruk poprzecinany pasami z cegły. Po środku palcu znajduje się niewielka studnia, która stanowi doskonałe tło dla zagorzałych fotografów.

Podczas podróży po Toskanii warto odwiedzić jedną z miejscowych winnic. Podere Le Ripi to biodynamiczna winnica, która określana jest mianem najgęstszej na świecie. Sadzone w niej winorośle rosną bardzo blisko siebie, co nadaje wytwarzanym w niej winom niepowtarzalnego smaku. Na miejscu można zakupić zarówno miejscowe trunki (Lupi e Sirene, Amore e Follia, Amore e Magia, Cielo d’Ulisse Brunello di Montalcino i Lupi e Sirene Riserva), jak i produkowaną w winnicy oliwę z oliwek.

Square in a small Italian town
Square in a small Italian town, licencja: shutterstock/By Victor Grow

Gdzie oraz co warto zjeść będąc w Castiglione d’Orcia?

Le Rocche to jedno z miejsc serwujących regionalne specjały. W menu znajdują się pici cacio e pepe, a także wołowina z pistacjami i octem balsamicznym. Sympatyczna obsługa mówiąca w języku angielskim ułatwia komunikację. Il Cerchio Delle Streghe to niewielki lokal liczący kilka stolików. Intymna atmosfera panująca w obiekcie sprzyja celebrowaniu każdego posiłku. Półmisek wędlin oraz typowych lokalnych serów, to zestaw, którego należy skosztować. Ravioli nadziewane ricottą z Pienzy posypane świeżymi truflami także stanowi kwintesencję włoskiej kuchni.

Komfortowy nocleg w Castiglione d’Orcia

Trzygwiazdkowy hotel Agriturismo La Poderina oferuje zakwaterowanie z wyżywieniem we własnym zakresie. Odkryty basen w ogrodzie, a także miejsce grillowe i dostęp do szybkiego Internetu, to tylko niektóre z akacji czekających na gości. Każdy pokój w Agriturismo La Poderina posiada sufit z efektownymi belkami stropowymi, wyposażoną kuchnię oraz przestronną łazienkę z dużym prysznicem. Jednym z ułatwień dla osób przybywających to tego niezwykłego miejsca jest bezpłatny, prywatny parking. W odległości kilometra znajduje się kompleks słynnych w regionie łaźni termalnych Bagno Vignoni. W porównaniu do pozostałych obiektów, Agriturismo La Poderina posiada niewątpliwie najlepszy stosunek jakości do ceny w okolicy. 

Cisterna Nel Borgo to kolejny trzygwiazdkowy hotel znajdujący się na terenie miasteczka. Ogromną zaletą tego miejsca są śniadania wliczone w cenę pobytu, a także możliwość podróżowania w towarzystwie zwierząt. Każdy pokój wyposażono w łazienkę z suszarką. Dla rodzin podróżujących z dziećmi, obiekt oferuje cykl zajęć prowadzonych przez animatorów.

W jaki sposób dojechać do Castiglione d’Orcia?

Do Castiglione d’Orcia można dojechać samochodem ponieważ na terenie kraju istnieje wiele wypożyczalni aut posiadających atrakcyjne warunki najmu dla podróżujących. Drugim niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem jest na pewno pociąg o nazwie Natura. Jest to odrestaurowany skład, który swoje podróże po toskańskich miasteczkach rozpoczyna w kwietniu.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Certaldo – miejsce pochówku twórcy ,,Dekameronu”

Vinci – miasto, w którym przyszedł na świat geniusz

Następny

Dodaj komentarz