Siena uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Toskanii we Włoszech. Jest mniej turystyczna niż stolica tego regionu, czyli Florencja, a przez to znacznie przyjemniejsza w zwiedzaniu. Według legendy Siena założona została przez synów Remusa, brata Romulusa. Miasto położone jest na trzech wzgórzach, posiada piękne place, katedry i wyjątkowo strome uliczki, które mogą przyprawić o niemałe zmęczenie. Siena jest doskonałym przykładem włoskiego miasta i niezaprzeczalnym symbolem regionu Toskanii.
Piazza del Campo
Miasto kojarzone jest głównie z Piazza del Campo, czyli wyjątkowym ceglanym placem, przypominającym kształtem muszlę, który jest symbolem Sieny. Panuje tu typowo toskańska atmosfera. Ludzie chętnie przesiadują na nim, rozmawiając, czytając czy jedząc. Dookoła pięknego placu znajdują się wspaniałe miejsca, w których można napić się kawy, dobrego wina lub zjeść pyszny obiad. Wieczorami miasto wygląda jeszcze piękniej, ze względu na zjawiskowe oświetlenie. Dla tych, którzy nie chcą walczyć o stolik lub wydawać dużej sumy pieniędzy, polecamy kupić ulubione wino i coś do jedzenia, by potem spożyć wszystko na bruku ceglanego placu tak, jak właśnie robią to inni. Na Piazza del Campo tak naprawdę można spotkać ludzi z całego świata. Tak więc to nie tylko miejsce spotkań ludzi, ale także przeróżnych kultur. Na placu młodzi ludzie umawiają się na randki, studenci czytają książki, rodziny przychodzą z dziećmi, a turyści robią pamiątkowe zdjęcia.
Siena kiedyś
Chcąc opowiedzieć o historii miasta, koniecznie będzie przytoczenie jego legendy. Zgodnie z nią Siena założona została przez synów Remusa – Senio i Aschio, którzy, chcąc uciec przed legendarnym założycielem Rzymu – Romulusem, wznieśli wysoko w górach zamek „Senio”. Herbem miasta stało się godło ich rodu, czyli karmiąca wilczyca.
Na przestrzeni lat Siena stała się miastem Etrusków, czyli ludu, który zamieszkiwał w starożytności północną Italię (Etrurię). W V wieku znajdowała się tam siedziba biskupstwa. Miasto przeżywało ogromy rozkwit głównie ze względu na dobrą lokalizację przy ważnych szlakach handlowych, a lokalne włókiennictwo przyniosło mieszczanom, a także arystokracji, ogromne bogactwo. W związku z tym Siena w XII oraz XIII była jednym z najzamożniejszych miast w całej Europie. Rok 1348 był wyjątkowo trudnym okresem dla mieszkańców, gdyż około 100 tyś osób (2/3 ówczesnej populacji) zmarło w wyniku rozprzestrzeniającej się zarazy. Miasto podupadło gospodarczo i znacznie osłabło. W 1473 roku Lorenzo de Medici wcielił miasto w Wielką Republikę Florencji. Siena przez kolejne wieki istniała i funkcjonowała w cieniu Florencji.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Siena dziś
Miasto położone jest w samym środku pięknej Toskanii. Powierzchnia Sieny wynosi około 188 tysięcy km2. Z kolei liczba ludności to mniej więcej 54 tys. mieszkańców. Odległość od stolicy Toskanii, czyli Florencji wynosi zaledwie 48 km, a miasta łączy droga szybkiego ruchu.
Kiedy pojechać do Sieny?
Sienę wyróżnia umiarkowanie ciepły klimat. Latem jest tu sucho i gorąco, natomiast zimą wyjątkowo deszczowo. W lipcu średnia temperatura wynosi około 23 °C, natomiast w styczniu 5 °C. Polecamy odwiedzić miasto w październiku/listopadzie lub marcu/kwietniu, kiedy turystów jest znacznie mniej niż w najbardziej wakacyjnego miesiące, jak np. lipiec.
Siena – co warto zobaczyć?
Miasto do dziś zachowało swój średniowieczny charakter, także ze względu na architekturę, która nie zmieniła się znacząco od stuleci. Zabytkowe centrum Sieny oficjalnie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku.
- Piazza del Campo;
- Fontanna Gaia (1419 r.) – oryginalne rzeźby Jacopo della Quercia zostały dopiero w XIX wieku zastąpione przez kopie. Autentyczne trafiły do Palazzo Pubblico;
- Palazzo Pubblico (1297-1310 r.) – znajduje się tam dzwonnica (Torre del Mangia) z białym szczytem. We wnętrzu pałacu znajdują się piękne freski najznakomitszych sieneńskich malarzy. Wewnątrz mieści się również muzeum, a z wieży doskonale widać całą panoramę Sieny;
- Katedra (Duomo di Santa Maria Assunta) z XII wieku – zbudowana w stylu romańskim, a później przekształcona w gotyk. Znajdują się wewnątrz wyjątkowo piękne freski;
- Sieneńska szkoła malarska z XIII wieku;
- Palio di Siena – na placu odbywają się 2 razy w ciągu roku słynne wyścigi konne Palio (2.07 i 16.08);
- Basilica di San Domenico – w środku znajdują się relikwie patronki miasta, świętej Katarzyny.
Siena – atrakcyjne noclegi
Baza noclegowa miasta jest dobrze rozwinięta, a jedyne, co ogranicza wybór noclegu jest tak naprawdę zasobność portfela i własne preferencje, co do zakwaterowania. Chcąc zasmakować domowej włoskiej kuchni i poczuć się jak lokalsi, polecamy zatrzymanie się w gospodarstwie agroturystycznym. Dzięki temu można być zarówno blisko pięknej przyrody, jak i przekonać się na własną rękę o obyczajach mieszkańców Sieny. Ceny w takich miejscach są znacznie niższe niż w luksusowych hotelach.
Co warto zjeść?
Miasto ma do zaoferowania mnóstwo lokalnych potraw typowo włoskich i nie tylko. Siena zachwyca dużą różnorodnością restauracji. Polecamy spróbować włoskie risotto, chrupiący niesolony chleb, który Włosi lubią smarować oliwą i jeść z dojrzałym pomidorem. Ponadto oczywiście włoskie makarony, pizzę z prawdziwego pieca, sery, wędliny i świeże owoce morza, które lokalni mieszkańcy lubią szczególnie w chrupiącej panierce. Nie można zapomnieć także o włoskiej kawie, lodach i degustacji włoskich win.
Siena z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom pięknej średniowiecznej architektury, dobrego włoskiego jedzenia i nie tylko. Miasto zachwyca ciekawą historią, obyczajami i pięknem natury. To z pewnością miasto warte zwiedzenia, jeśli jest w Toskanii.