Lukka – miasto stu kościołów

, Tagi , , , , , , , ,

Lukka to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Włoch, w Toskanii. Znajduje się w pobliżu często odwiedzanej przez turystów Pizy i jest od niej nie mniej interesujące. W zachwyt wprawi szczególnie pasjonatów zabytkowej architektury, ale jego niepowtarzalną atmosferę doceniają wszyscy odwiedzający.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lukka – zabytkowe budowle

Zwiedzanie Lukki należy zacząć od spaceru wzdłuż wzniesionych w epoce renesansu murów miasta. Stanowią one jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji tego typu we Włoszech. Są tak szerokie, że gdy straciły swoją obronną funkcję, zaczęto używać ich jako promenady, z której korzystają głównie spacerowicze i rowerzyści. W przeszłości zezwalano także na jeżdżenie po niej samochodem, ale już nie jest to dozwolone. Cała trasa ma cztery kilometry, a pokonanie jej pozwala docenić kunszt dawnych budowniczych. Zwłaszcza, jeśli zejdzie się na dół murów, by obejrzeć imponującą konstrukcję z tej perspektywy. Natomiast z góry można podziwiać panoramę miasta.

Następnie warto zwiedzić przynajmniej część z licznych i niesłychanie dobrze zachowanych zabytków sakralnych.  Nie sposób wymienić wszystkich, które przyciągają odwiedzających – Lukka jest wszak zwana miastem stu kościołów. Jednak szczególnie wyróżnia się katedra św. Marcina. Położona na malowniczym placu budowla zachwyca bogato zdobionym portykiem. Koniecznie trzeba przyjrzeć się jej z bliska, by docenić dbałość o detale, z jaką średniowieczni rzemieślnicy wykonali fasadę. Jeśli się dobrze przypatrzeć, każda kolumna okazuje się niepowtarzalna! Nie rozczaruje nas także wnętrze, gdzie można podziwiać wiele dzieł renesansowych mistrzów. Ponadto przechowywany jest tam otoczony legendą, trzymetrowy krucyfiks Volto Santo.

Lucca Cathedral (Duomo di Lucca, Cattedrale di San Martino) is a Roman Catholic cathedral in Lucca, Italy. Lucca is a city and comune in Tuscany.
Lucca Cathedral (Duomo di Lucca, Cattedrale di San Martino) is a Roman Catholic cathedral in Lucca, Italy. Lucca is a city and comune in Tuscany. , licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Poczuj klimat miasta!

Wieczorem doskonałym pomysłem będzie wspiąć się na  słynną wieżę Torre Guinigi. Budowla jest wyjątkowa z powodu znajdującego się na jej dachu ogrodu z wznoszącymi się drzewami. Podziwianie stamtąd zachodu słońca okaże się niezapomnianym przeżyciem! Jeśli zaś chcemy podziwiać panoramę z tą niezwykłą budowlą, należy odwiedzić inny punkt widokowy – Torre delle Ore. Dodatkowym powodem by odwiedzić tę wieżę zegarową jest możliwość przyjrzenia się mechanizmowi jej osiemnastowiecznego zegara.

Poza perłami architektonicznymi, Lukka słynie także jako miejsce, gdzie w 1858 przyszedł na świat kompozytor Giacomo Puccini, twórca opery Madame Butterfy. Dom, w którym urodził się artysta, jest dostępny dla zwiedzających. Mieści się w nim poświęcone mu muzeum. Zainteresowani mogą też wybrać się do jego willi, która mieści się około pół godziny od Lukki. Tam można podziwiać m. in. oryginały listów kompozytora, a także pianino, przy którym tworzył.

Sprawdź rekomendowane hotele w Lukka

Jeżeli pragniemy zrelaksować się i odpocząć od zgiełku, pomoże nam wizyta w położonym we wschodniej części starego miasta ogrodzie botanicznym. Został on założony w 1820 roku i wciąż robi wrażenie. Spacerując wśród stawów przyjrzeć się można licznym gatunkom drzew, krzewów i kwiatów. Co więcej, zwiedzającym wolno oglądać także zbiory herbarium.

Italy, province of Lucca. Fancy Medieval Bridge - Devil's Bridge crosses the Serchio River. The green emerald cold water of the river reflects the ancient asymmetrical arches of the bridge
Italy, province of Lucca. Fancy Medieval Bridge – Devil's Bridge crosses the Serchio River. The green emerald cold water of the river reflects the ancient asymmetrical arches of the bridge, licencja: shutterstock/By kavram

Lukka – co zjeść?

Gdy podczas wycieczki do Lukki dopadnie nas głód, warto spróbować dań reprezentujących unikalną kuchnię tego miasta. Mowa tutaj o  zuppa di farro, czyli zupie orkiszowej. Serwuje ją wiele restauracji położonych przy Piazza dell Anfiteatro – placu, który niegdyś był rzymskim amfiteatrem, czego ślad stanowi jego eliptyczny kształt. Obecnie można tam delektować się posiłkiem w jednym z licznych ogródków. Jeśli mamy ochotę na deser, to trzeba skusić się na ten charakterystyczny dla Lukki, a mianowicie buccellato. Jest to drożdżowe ciasto z dodatkiem anyżu i orzechów, które tradycyjnie podawano z okazji bierzmowania, ale obecnie stało się częścią codziennego życia. Uważa się, że najsmaczniejsze buccellato kupimy w cukierni Taddeucci, gdzie pieczone jest od 1881 roku. Dodatkowo cukiernia znajduje się przy urokliwym placu San Michele w historycznym centrum miasta, więc sam spacer do niej również będzie przyjemnością.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami historii, architektury czy muzyki Lukka oferuje nam wiele możliwości. Przez wielu jest uważana za jedno z najbardziej interesujących i urokliwych toskańskich miast. Choć jest niewielka, z pewnością nie dopadnie nas w niej nuda. A przez to, że zajmuje niewielki obszar, zyskuje dodatkową zaletę, jaką stanowi możliwość zwiedzania pieszo.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Barga – szkockie serce Toskanii

Cortona – wszystko, co najlepsze w Toskanii

Następny

Dodaj komentarz