Terme di Saturnia – przewodnik po włoskich termach

, Tagi , ,

Włochy to od lat jeden z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich. Italia stała się najpopularniejszym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata. To nie tylko ze względu na bogactwo historyczne i kulturowe. Również pogodzie, która na Półwyspie Apenińskim prawie zawsze jest idealna. Szczególnie godnym uwagi jest region położony w samym sercu Włoch – Toskania. Uwierzcie, że nie tylko zabytki odgrywają tutaj znaczącą rolę. Termy Saturnia to jedno z takich miejsc, które wrażenie zrobi na każdym. Czym są, gdzie się znajdują i dlaczego warto wybrać się tam, podczas wizyty we Włoszech?

Kempingi Toskanii
Kempingi Toskanii
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Viva la Toscana, czyli królowa wśród regionów 

Kto z Was jeszcze nie przestudiował terenów znad Półwyspu Apenińskiego? Oto kilka faktów i ciekawostek o Toskanii, które z pewnością przydadzą Wam się podczas podróży. To region leżący w środkowych Włoszech, otoczony bogactwem Matki Natury. Zarówno pasmo górskie, jak i wody morskie są w zasięgu Toskanii.

Toskania dzieli się na dziesięć prowincji – jedną z nich jest Grosseto, w której znajdują się najsłynniejsze włoskie termy. Miłośników kuchni włoskiej z pewnością ucieszy fakt, że właśnie w Toskanii uprawia się pola, na których hodowane są oliwki czy winorośla – podstawowe składniki tradycyjnych dań tego kraju. 

Terme di Saturnia – najpopularniejsze termy we Włoszech

Włochy zostały obdarzone przez naturę bardzo hojnie. Dlatego nie sposób znaleźć kraju, który byłby tak bogaty w różnego rodzaju atrakcje turystyczne. W tym także te wytworzone przez przyrodę. I choć na terenie Italii źródeł termalnych jest co najmniej kilka, to właśnie Termy Saturnia są tymi, które turyści wybierają najchętniej. 

Jak właściwie powstały Termy w Saturnii? Tutaj pojawia się ciekawe zjawisko – legenda kontra nauka. O energii geotermalnej, która działa bardzo korzystnie na ludzkie ciało, było wiadomo już w czasach starożytności. Etruskowie, czyli dawni mieszkańcy Toskanii, doskonale znali te źródła i często z nich korzystali. Jak jednak doszło do tego, że taki cud natury w ogóle powstał?
Mitologia rzymska w starożytności była dla Rzymian świętością. Nic więc dziwnego, że do dziś krąży legenda o Jowiszu, który stworzył termy zupełnie przez przypadek. Bóg nieba, burzy i deszczu podczas konfrontacji z Saturnem, cisnął piorunem prosto w skałę. W ten sposób, przez chybiony strzał, wytrysnęło gorące źródło z samego środka Ziemi. 

Toscane Italy, natural spa with waterfalls and hot springs at Saturnia thermal baths, Grosseto, Tuscany, Italy aerial view on the Natural thermal waterfalls couple at vacation at Saturnia Toscany
Toscane Italy, natural spa with waterfalls and hot springs at Saturnia thermal baths, Grosseto, Tuscany, Italy aerial view on the Natural thermal waterfalls couple at vacation at Saturnia Toscany, licencja: shutterstock/By fokke baarssen

Legenda o Jowiszu to jedno, nauka to drugie. Naukowcy twierdzą bowiem, że “twórcą” tego niezwykłego miejsca jest wygasły wulkan i opady deszczu. To w szczelinach skalnych Monte Amiata rozpoczyna się cały proces. Woda deszczowa dostaje się tamtędy do wnętrza i po pokonaniu około 30 km, zostaje nagrzana i nasycona związkami mineralnymi. Tak przygotowana woda tworzy wodospad na powierzchni Cascate de Mulino. Termy di Saturnia to miejsce, w których woda potrafi osiągać temperaturę nawet 37 stopni Celsjusza. Jej właściwości lecznicze i kojące stały się marzeniem niejednego turysty. 

Czarne czasy dla Saturnii?

Choć dziś Saturnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Toskanii, to jeszcze kilkaset lat temu wcale nie było to tak uwielbiane miejsce. W średniowieczu ludzie byli bardzo negatywnie nastawieni do zjawisk, których istnienie nie było do końca jasno wyjaśnione. Wówczas, traktowano termy jako przeklęte dzieło diabła. Miejsce źródeł geotermalnych było kojarzone z piekłem, głównie przez unoszące się opary, spowodowane ciepłą wodą oraz charakterystyczny zapach siarki.

Co oferują nam termy?

Termy to zbiorniki wodne, które na świecie stały się bardzo popularne wiele lat temu. W dzisiejszych czasach każdy z nas choć raz o nich słyszał. Być może wielu z Was nawet korzystało z tego rodzaju atrakcji. W Polsce bowiem też istnieją takie miejsca. Rzecz w tym, że te włoskie można spotkać nie tylko w ofercie hoteli i obiektów turystycznych. Terme di Saturnia są całkowicie darmowe, a dostęp do nich mają wszyscy, którzy zapragną poznać magiczne właściwości tamtejszych wód.
Dlaczego termy mają korzystny wpływ na ludzki organizm i ciało? Nie od dziś wiadomo, że ciepła woda doskonale działa na krążenie i ciśnienie krwi. Dodatkowo, ma swoje korzystne odbicie w samopoczuciu. Ciepła woda powoduje ukojenie i relaks, więc jest to idealny sposób na doznanie spokoju dla tych, którzy nigdy nie mają czasu na odpoczynek. Woda termalna w Saturnii jest bogata w wartościowe związki mineralne, takie jak siarka, węgiel czy dwutlenek węgla. Właściwości terapeutyczne i lecznicze wód termalnych w szczególności powinny sprawdzić osoby cierpiące na choroby układu krwionośnego, a także mające problem ze stresem lub bezsennością.

Nadto, ciekawostką jest fakt, że z Cascate de Mulino przez wodospad przepływa aż 500 litrów wody na sekundę.
 

Termy Saturnia – jak dojechać?

Termy w Saturnii są położone w prowincji Grosseto. Samo miasteczko jest oddalone od źródeł geotermalnych o około 3 kilometry. Dlatego najlepiej jest się kierować w stronę Cascate del Mulino, by dojechać nad same baseny termalne. Jeśli chodzi o znane miasta, zlokalizowane najbliżej, to około 150 km dzieli Saturnię od Rzymu – Florencja natomiast znajduje się prawie 200 km od term. Aby dotrzeć do zbiorników, trzeba kierować się drogą SP10 i zwracać uwagę na charakterystyczne znaki z podobizną fontanny lub białymi strzałkami. Baseny termalne znajdują się tuż za ostrym zakrętem.
Jeśli podróż rozpoczynacie z Polski, najlepiej jest się tam dostać z lotniska we Florencji lub w Rzymie. Loty do tych miejscowości oferuje wiele polskich linii lotniczych, z różnych miast w Polsce.

Noclegi w pobliżu 

Zaledwie około 1,5 km od niezwykłych basenów termalnych w Saturnii, znajduje się luksusowy hotel – Terme di Saturnia Natural SPA & Golf Resort . Jeżeli zależy Wam na spokoju, a wizja tłumów na terenie term Saturnia Was przeraża, to właśnie w tym hotelu znajdziecie alternatywę. Hotel oferuje kilka różnych basenów i wiele innych atrakcji. Woda pozostaje taka sama jak w naturalnych termach. Cena noclegu wynosi około 1500 zł za jedną osobę. Jest także atrakcyjna opcja dla osób, które poszukują zwykłego noclegu, bez większych wymagań. W pobliżu znajduje się kilka niewielkich miasteczek, które jak na swoją powierzchnię, mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru miejsc noclegowych. Ciekawe oferty można znaleźć w Pitigliano, Sorano oraz Sovana.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Vinci – miasto, w którym przyszedł na świat geniusz

Montalcino – stolica wina i symbol historii Włoch

Następny

Dodaj komentarz