Terme di Saturnia – przewodnik po włoskich termach

, Tagi , ,

Włochy to od lat jeden z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich. Italia stała się najpopularniejszym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata. To nie tylko ze względu na bogactwo historyczne i kulturowe. Również pogodzie, która na Półwyspie Apenińskim prawie zawsze jest idealna. Szczególnie godnym uwagi jest region położony w samym sercu Włoch – Toskania. Uwierzcie, że nie tylko zabytki odgrywają tutaj znaczącą rolę. Termy Saturnia to jedno z takich miejsc, które wrażenie zrobi na każdym. Czym są, gdzie się znajdują i dlaczego warto wybrać się tam, podczas wizyty we Włoszech?

Viva la Toscana, czyli królowa wśród regionów 

Kto z Was jeszcze nie przestudiował terenów znad Półwyspu Apenińskiego? Oto kilka faktów i ciekawostek o Toskanii, które z pewnością przydadzą Wam się podczas podróży. To region leżący w środkowych Włoszech, otoczony bogactwem Matki Natury. Zarówno pasmo górskie, jak i wody morskie są w zasięgu Toskanii.

Toskania dzieli się na dziesięć prowincji – jedną z nich jest Grosseto, w której znajdują się najsłynniejsze włoskie termy. Miłośników kuchni włoskiej z pewnością ucieszy fakt, że właśnie w Toskanii uprawia się pola, na których hodowane są oliwki czy winorośla – podstawowe składniki tradycyjnych dań tego kraju. 

Terme di Saturnia – najpopularniejsze termy we Włoszech

Włochy zostały obdarzone przez naturę bardzo hojnie. Dlatego nie sposób znaleźć kraju, który byłby tak bogaty w różnego rodzaju atrakcje turystyczne. W tym także te wytworzone przez przyrodę. I choć na terenie Italii źródeł termalnych jest co najmniej kilka, to właśnie Termy Saturnia są tymi, które turyści wybierają najchętniej. 

Jak właściwie powstały Termy w Saturnii? Tutaj pojawia się ciekawe zjawisko – legenda kontra nauka. O energii geotermalnej, która działa bardzo korzystnie na ludzkie ciało, było wiadomo już w czasach starożytności. Etruskowie, czyli dawni mieszkańcy Toskanii, doskonale znali te źródła i często z nich korzystali. Jak jednak doszło do tego, że taki cud natury w ogóle powstał?
Mitologia rzymska w starożytności była dla Rzymian świętością. Nic więc dziwnego, że do dziś krąży legenda o Jowiszu, który stworzył termy zupełnie przez przypadek. Bóg nieba, burzy i deszczu podczas konfrontacji z Saturnem, cisnął piorunem prosto w skałę. W ten sposób, przez chybiony strzał, wytrysnęło gorące źródło z samego środka Ziemi. 

Legenda o Jowiszu to jedno, nauka to drugie. Naukowcy twierdzą bowiem, że “twórcą” tego niezwykłego miejsca jest wygasły wulkan i opady deszczu. To w szczelinach skalnych Monte Amiata rozpoczyna się cały proces. Woda deszczowa dostaje się tamtędy do wnętrza i po pokonaniu około 30 km, zostaje nagrzana i nasycona związkami mineralnymi. Tak przygotowana woda tworzy wodospad na powierzchni Cascate de Mulino. Termy di Saturnia to miejsce, w których woda potrafi osiągać temperaturę nawet 37 stopni Celsjusza. Jej właściwości lecznicze i kojące stały się marzeniem niejednego turysty. 

Czarne czasy dla Saturnii?

Choć dziś Saturnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Toskanii, to jeszcze kilkaset lat temu wcale nie było to tak uwielbiane miejsce. W średniowieczu ludzie byli bardzo negatywnie nastawieni do zjawisk, których istnienie nie było do końca jasno wyjaśnione. Wówczas, traktowano termy jako przeklęte dzieło diabła. Miejsce źródeł geotermalnych było kojarzone z piekłem, głównie przez unoszące się opary, spowodowane ciepłą wodą oraz charakterystyczny zapach siarki.

Co oferują nam termy?

Termy to zbiorniki wodne, które na świecie stały się bardzo popularne wiele lat temu. W dzisiejszych czasach każdy z nas choć raz o nich słyszał. Być może wielu z Was nawet korzystało z tego rodzaju atrakcji. W Polsce bowiem też istnieją takie miejsca. Rzecz w tym, że te włoskie można spotkać nie tylko w ofercie hoteli i obiektów turystycznych. Terme di Saturnia są całkowicie darmowe, a dostęp do nich mają wszyscy, którzy zapragną poznać magiczne właściwości tamtejszych wód.
Dlaczego termy mają korzystny wpływ na ludzki organizm i ciało? Nie od dziś wiadomo, że ciepła woda doskonale działa na krążenie i ciśnienie krwi. Dodatkowo, ma swoje korzystne odbicie w samopoczuciu. Ciepła woda powoduje ukojenie i relaks, więc jest to idealny sposób na doznanie spokoju dla tych, którzy nigdy nie mają czasu na odpoczynek. Woda termalna w Saturnii jest bogata w wartościowe związki mineralne, takie jak siarka, węgiel czy dwutlenek węgla. Właściwości terapeutyczne i lecznicze wód termalnych w szczególności powinny sprawdzić osoby cierpiące na choroby układu krwionośnego, a także mające problem ze stresem lub bezsennością.

Nadto, ciekawostką jest fakt, że z Cascate de Mulino przez wodospad przepływa aż 500 litrów wody na sekundę.
 

Termy Saturnia – jak dojechać?

Termy w Saturnii są położone w prowincji Grosseto. Samo miasteczko jest oddalone od źródeł geotermalnych o około 3 kilometry. Dlatego najlepiej jest się kierować w stronę Cascate del Mulino, by dojechać nad same baseny termalne. Jeśli chodzi o znane miasta, zlokalizowane najbliżej, to około 150 km dzieli Saturnię od Rzymu – Florencja natomiast znajduje się prawie 200 km od term. Aby dotrzeć do zbiorników, trzeba kierować się drogą SP10 i zwracać uwagę na charakterystyczne znaki z podobizną fontanny lub białymi strzałkami. Baseny termalne znajdują się tuż za ostrym zakrętem.
Jeśli podróż rozpoczynacie z Polski, najlepiej jest się tam dostać z lotniska we Florencji lub w Rzymie. Loty do tych miejscowości oferuje wiele polskich linii lotniczych, z różnych miast w Polsce.

Noclegi w pobliżu 

Zaledwie około 1,5 km od niezwykłych basenów termalnych w Saturnii, znajduje się luksusowy hotel – Terme di Saturnia Natural SPA & Golf Resort . Jeżeli zależy Wam na spokoju, a wizja tłumów na terenie term Saturnia Was przeraża, to właśnie w tym hotelu znajdziecie alternatywę. Hotel oferuje kilka różnych basenów i wiele innych atrakcji. Woda pozostaje taka sama jak w naturalnych termach. Cena noclegu wynosi około 1500 zł za jedną osobę. Jest także atrakcyjna opcja dla osób, które poszukują zwykłego noclegu, bez większych wymagań. W pobliżu znajduje się kilka niewielkich miasteczek, które jak na swoją powierzchnię, mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru miejsc noclegowych. Ciekawe oferty można znaleźć w Pitigliano, Sorano oraz Sovana.

Poprzedni

Vinci – miasto, w którym przyszedł na świat geniusz

Montalcino – stolica wina i symbol historii Włoch

Następny

Dodaj komentarz