Pitigliano, ukryty skrawek Toskanii

, , Tagi , , , , ,

Bajkowa wioska wyłaniająca się z dzikich górskich grzbietów otoczona bujnymi dolinami i rzekami – Pitigliano, położone majestatycznie na szczycie wzgórza. Bajeczne krajobrazy pełne niezliczonych jaskiń i skarbów średniowiecznej architektury zapraszają w nieznane ostępy toskańskiej rzeczywistości.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Centro storico w Pitigliano

Pitigliano to urocza średniowieczna wioska w sercu Toskanii w prowincji Grosseto. Swą niezwykłą popularność zawdzięcza nie tylko wspaniałej średniowiecznej architekturze, ale przede wszystkim niecodziennemu położeniu. Mieści się bowiem na szczycie wzgórza, na wysokości 300 m n.p.m. tworząc niegdyś w naturalny sposób trudną do zdobycia warownię otoczoną dodatkowo wysokim tufowym murem obronnym wyłożonym niezliczonymi jaskiniami i wieżami. Obecnie to często wybierany kierunek turystyczny. Chociaż nadal mniej popularny niż inne włoskie wioski i miasteczka położone nieco dalej na północ.

Każda wizyta w tym wyjątkowym miejscu nie może obyć się bez zwiedzenia Piazza Pietruccioli. Jest on jednocześnie idealnym punktem wypadowym do zwiedzania całej wioski. Wartymi zobaczenia są również mury obronne pochodzące z czasów etruskich, Porto Sovana i drzwi wejściowe od północno-zachodniej strony Pitigliano. Natomiast południowa część wioski to okres późnego średniowiecza. Świadczą o tym nie tylko pozostałości murów obronnych, ale i wspaniały akwedukt Medyceuszy.

Pitigliano to również wspaniała architektura sakralna w tym kościół Santi Pietro e Paolo będący świątynią parafialną pochodzącą z około 1000 roku. Z artystycznego punktu widzenia najciekawszymi kościołami w wiosce są jednak Santa Maria i San Rocco. Okolice wioski obfitują również w naturalnie utworzone oraz wyrzeźbione przez człowieka jaskinie jak, np. mała jaskinia Tempietto. Na którą składają się trzy mniejsze sklepienia o dość niskiej 2-metrowej wysokości. Równie znaną jest jaskinia Vie, zwana też Vie Cave i chociaż jest o wiele większa od Tempietto, to jej pochodzenie i przeznaczenie nie jest wciąż znane.

Tym jednak co najbardziej kojarzy się z Pitigliano jest określenie Mała Jerozolima. Wiąże się w bezpośredni sposób z dużą żydowską populacją zamieszkującą miasteczko już od XIV wieku. Do dziś można podziwiać m.in. Muzeum Żydowskie, Synagogę i Getto, na którego terenie znajdują wszelkiego rodzaju miejsca wytwarzanie koszernych win i wędlin.

Gdzie dobrze zjeść w Pitigliano?

Chociaż Pitigliano nie jest duże i mocno turystyczne to odnaleźć można w nim wiele miłych i klimatycznych knajpek i restauracji. Specjalizują się one w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Jednym z takich miejsc jest z pewnością Trattoria II Grillo przy Via Cavour. To jedno z tych miejsc, gdzie można poczuć prawdziwy klimat miejsca i rodzinną atmosferę. Samo wnętrze częściowo wykute jest w skale i ocieplone klimatycznymi dodatkami. Serwowane potrawy są syte i tradycyjne a jedną z najbardziej polecanych potraw jest z pewnością grillowana wołowina z parmezanem.

La Corte del Ceccottino przy Via Vignoli to kolejna świetna restauracja, chociaż nieco bardziej wyrafinowana. Specjalizuje się w typowej kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, lecz opierając się o przepisy z regionu, stawiając na autentyczne toskańskie i środkowowłoskie smaki. Jednymi z ich najlepszych dań są potrawy bazujące na ręcznie przygotowywanych makaronach.

Top 3 najlepszych hoteli w Pitigliano

Jednym z najbardziej wszechstronnych obiektów w Pitiliano jest Hotel Relais Valle Orientina w Valle Orientina niespełna 4 km od centrum. Otoczony jest pięknym ogrodem, który sprzyja spacerom i wypoczynkowi. Nie mniej istotne jest przy tym centrum spa, w którego skład wchodzi m.in. łaźnia parowa, gorące źródła, sauna i podgrzewany basen z kaskadami wodnymi. Prócz tego do dyspozycji gości jest tu również zaplecze biznesowe, bar i restauracja.

Wartym polecenia jest również gospodarstwo wiejskie Country House Maremma Nel Tufo przy drodze S.R. 74 Maremmana Ovest niespełna 2 km od centrum. Oferuje pokoje o różnym standardzie w typowo śródziemnomorskim stylu. Na terenie obiektu znaleźć można m.in. ogród ze słonecznym tarasem, miejscem na grilla i ognisko oraz prywatny basen zewnętrzny. Do dyspozycji gości jest tu również wspólny salon z telewizorem, biblioteka i bezpłatne WiFi.

Hotel Casa per ferie Gens Petilia przy Piazza Dante Alighieri to jedno z miejsc noclegowych o najlepszej lokalizacji. Oferuje eleganckie i proste pokoje ocieplone dużą ilością prawdziwego drewna z nowoczesnymi jasnymi łazienkami. Do dyspozycji gości znajduje się tu m.in. pokój gier, kaplica, wspólny salon i zaplecze bankietowe.

Praktyczne informacje – jak dojechać do Pitigliano?

Przez swą bogatą historię nieodłącznie związaną z tufem obszar, na którym leży Pitigliano nazywane jest również borghi del tufo, leżąc na granicy Toskanii i Lacjum. Niezwykle trafne położenie tej wioski sprawia, że to idealne miejsce wypadowe do zwiedzania tej części Włoch. Przykładowo droga z wybrzeża potrwa zaledwie godzinę, podobnie jak ze słynnych winiarskich regionów kraju jak Vino Nobile. Przykładowo z leżącej na północ od Pitigliano Florencji dojechać można w niespełna 3 godziny trasą A1, a następnie kierując się na E35 i dalej przez Reccordo Autostradale Firenze- Siena i SR2. Z Rzymu leżącego bardziej na południu droga potrwa nieco ponad 2 godziny i prowadzić będzie również A1, a następnie E35 i E45 aż do SS675 w kierunku regionalnej SR312 przez SP7.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Casole d’Elsa – jedno z najpiękniejszych toskańskich miast

Populonia – wycieczka do najstarszego portu we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz