Populonia – wycieczka do najstarszego portu we Włoszech

, , Tagi , , ,

Populonia to jedyny toskański port zbudowany w czasach etruskich. Tym samym uznawany jest za najstarszy we Włoszech. Populonia posiadająca długą i zawiłą historię ma wiele do zaoferowania. Z otoczonego wysokimi murami obronnymi miasta rozpościera się wspaniały widok na morskie wybrzeże. W pogodne dni na horyzoncie widoczne jest Livorno.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejsca, na które warto zwrócić uwagę zwiedzając Populonię

Populonia jest jednym z piękniejszych toskańskich miast. W Parco Archeologico di Baratti e Populonia znajduje się wiele znalezisk, które dokumentują historię tego niezwykłego miejsca będącego częścią tzw. Dodecapoli, czyli dwunastu miast.

Dzięki swojemu położeniu Populonia stanowiła centrum handlu żelazem na Morzu Śródziemnym. W pierwszych wiekach po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto zostało spustoszone przez Longbardów i splądrowane przez Saracenów. Odbudowano je dopiero w wieku XV.

W dolnej części parku archeologicznego turyści mogą zwiedzać dwie etruskie nekropolie. Są nimi San Cerbone i delle Grotte, a także kamieniołomy wapienia i dawne dzielnice przemysłowe, w których przetwarzano hemeryt. W górnej części miasta wznosi się kamienny zamek oraz Akropol Populonii, świątynie z unikatowymi mozaikami i przede wszystkim klimatyczne, pamiętające czasy rzymskie kamienne uliczki otoczone przez niewielkie kawiarenki i cukiernie.

Populonia – wymarzony hotel na romantyczny weekend we dwoje

Wymarzony hotel to nie tylko luksusowe wnętrze, ale i otoczenie, w którym się znajduje. Posiadający jedną gwiazdkę Hotel Il Mulinaccio łączy w sobie funkcjonalność i oryginalny wygląd. Położony pośród bujnej toskańskiej zieleni ma wiele do zaoferowania przybyłym gościom. Hotel Il Mulinaccio oddalony jest zaledwie sześćset metrów od piaszczystej plaży. Turyści rezerwujący nocleg mogą korzystać zarówno z bezpłatnego Wi-Fi, jak i restauracji, pizzerii i odkrytego basenu w partnerskim hotelu Park Albatross.

Równie wiele przyjemności dostarcza gościom Cascina al Colle przy Fabbricciane 10. Każde spośród znajdujących się w obiekcie pomieszczeń jest klimatyzowane, a łazienki stanowią integralną część każdego pokoju. Co więcej, na zewnątrz znajduje się część wypoczynkowa z rozkładaną sofą i przyrządami do grilla.

Toskania na widelcu, czyli najlepsze restauracje w Papulonii i okolicy

Pośród niezwykle wąskich, kamiennych uliczek Papulonii znajduje się jedna z najlepszych restauracji w mieście. Osteria La Torre di Populonia pomimo niepozornego wyglądu należy do ludzi, którzy w swej rzymskiej restauracji zdobywali znane na całym świecie gwiazdki Michelin. Życzliwa obsługa z uśmiechem na twarzy wyjaśni każdemu zawiłości dostępnej karty. Decydując się na zjedzenie pełnego posiłków Osteria La Torre di Populonia, warto skosztować tatara z tuńczyka, dania z makaronu małżowego, a także makaronu mieszanego ze skorupiakami.

Il Casotto położone jest blisko plaży, dzięki czemu każdy, kto korzysta z morskich kąpieli, w każdej chwili może wstąpić do Il Casotto i skosztować jednej z kilkudziesięciu dostępnych na miejscu kanapek. Na życzenie klienta kucharze mogą przygotować kanapkę z wybranym przez klienta farszem. Zatrudniona obsługa mówi w języku angielskim.

W jaki sposób dotrzeć do miasta?

Większość osób, które przybywają do Włoch, decydują się na poznanie kraju korzystając z samochodu. Dużą popularnością pośród podróżnych z całego świata cieszą się wypożyczalnie aut. Oferują dogodne warunki wynajmu zarówno krótko-, jak i długoterminowego.

Aby dotrzeć do Populonii należy kierować się drogą E80 z Pizy lub SS67 z Florencji, a następnie w okolicy miejscowości Livorno wjechać na drogę SS1. Podróżując pociągiem i autobusem pozostaje przedostanie się do stacji Populonia znajdującej się w głębi lądu, a następnie podróż autobusem linii 031 z Tiemme Piombino.

Populonia to idealne miejsce na weekendowy wypad z dala od dużych aglomeracji miejskich. Możliwość skosztowania lokalnych dań, a także rozkoszowania się opustoszałą plażą, z pewnością pozwolą nabrać sił przed wycieczką w głąb kraju.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Pitigliano, ukryty skrawek Toskanii

Ruiny starożytnego zamku w Radda in Chianti

Następny

Dodaj komentarz