Z Rzymu do Florencji pociągiem – co warto wiedzieć?

Tagi , , , ,

Zastanawiasz się, jak najwygodniej środkami transportu publicznego dostać się z Rzymu do Florencji? Pociąg to bez wątpienia najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia z Rzymu do Florencji. Florencja znajduje się 274 km na północ od Rzymu. Szybkie pociągi Trenitalia Frecciarossa pokonują trasę z dworca Roma Termini do dworca Santa Maria Novella we Florencji w zaledwie 1 godzinę i 35 minut. Bilety kosztują średnio 25,00 €, a pociągi odjeżdżają średnio co godzinę. Jeśli planujesz zwiedzanie Florencji podczas wakacji w Rzymie i zastanawiasz się jak najszybciej dojechać do tego miasta to zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz tu najważniejsze informacje dotyczące podróży pociągiem z Rzymu do Florencji, takie jak: bilety, dworce kolejowe itp.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z Rzymu do Florencji pociągiem – co warto wiedzieć?

  • Czas podróży: średnio 1 godzina 35 minut
  • Bilety: od 15,00 € za osobę
  • Zarezerwuj online na stronie Trenitalia lub Italo. Trasę tę obsługują dwaj różni operatorzy kolejowi: Trenitalia (państwowe linie kolejowe) i Italo (firma prywatna). Obie firmy korzystają z tych samych torów i stacji kolejowych.


Trenitalia obsługuje szybkie pociągi Frecciarossa. Z rzymskiego dworca kolejowego Termini pociągi docierają do florenckiej stacji Santa Maria Novella w niecałą 1 godzinę i 40 minut. Pociągi odjeżdżają od 2 do 5 razy na godzinę, zaczynając o 5:00 rano i kończąc tuż przed 22:00 po południu. Od rana do wieczora zazwyczaj w rozkładzie znajdziesz 3-5 odjazdów na godzinę, a w nocy liczba ta spada do 2 odjazdów na godzinę. Przy zakupie z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem bilety można znaleźć już za 14,90 euro. Bilety zakupione w ostatniej chwili mogą kosztować 50 euro lub więcej.

Italo Treno uruchamia 2-3 pociągi dużych prędkości co godzinę, zazwyczaj od 5:40 do o 20:30. Czas podróży jest identyczny. Wynosi on około 1 godziny i 40 minut. Poza tym, bilety kosztują mniej więcej tyle samo, czyli 13,90 euro i więcej. Podobnie jak w przypadku Trenitalia, pociągi odjeżdżają ze stacji Roma Termini i przyjeżdżają na stację Santa Maria Novella.

Wszystkie szybkie pociągi, niezależnie od tego, czy podróżujesz z Trenitalia czy Italo, zatrzymują się tylko raz: na stacji Roma Tiburtina. Jeśli więc Twoje zakwaterowanie znajduje się bliżej stacji Tiburtina, możesz stamtąd również dojechać szybkimi pociągami. Podróż pociągiem jest niezwykle przyjemna i komfortowa. Trasa przebiega przez miejską zabudowę Rzymu, a następnie tereny Lacjum, Umbrii i wreszcie Toskanii. Na trasie pociąg mija ładne miasteczka, takie jak Orte, Orvieto i Montepulciano. Po drodze w oddali można nawet dostrzec wznoszącą się na wzgórzu Cortonę.

Zobacz także: Gdzie zrobić zakupy we Florencji? TOP 9 polecanych targów

Dworce kolejowe we Florencji

Główną stacją kolejową we Florencji jest Firenze Santa Maria Novella (Firenze SMN), leżący w centrum miasta, w pobliżu głównych atrakcji turystycznych. Obszar stacji jest również głównym węzłem dla autobusów obsługujących miasto i okolicę.Drugą najważniejszą stacją jest Firenze Campo di Marte, która jest coraz częściej wykorzystywana do obsługi krajowych i międzynarodowych połączeń kolejowych. Stacja kolejowa Campo di Marte znajduje się tuż za głównym bulwarem, który otacza historyczne centrum miasta (Viali Circonvalazione) i znajduje się obok miejskiego stadionu Artemio Franchi.

We Florencji znajduje się także wiele innych i mniejszych stacji kolejowych, w tym Firenze Rifredi, Firenze Castello, Firenze Statuto oraz Firenze San Marco Vecchio. Ogólnie rzecz biorąc, przyjeżdżając z innych włoskich miast, głównie z Rzymu pociąg zatrzymuje się wyłącznie na stacji Firenze Santa Maria Novella.

Dworce kolejowe w Rzymie

Rzym posiada dwie główne stacje kolejowe: Roma Termini i Roma Tiburtina. Istnieje również stacja Roma Ostiense, ale jest ona znacznie mniej używana. Do stacji Termini i Tiburtina można dojechać rzymskim metrem, którego stacje łączą się bezpośrednio z terminalami kolejowymi. Termini to największa stacja w Rzymie, która znajduje się praktycznie w centrum miasta. Jest to prawie zawsze „najwygodniejszy” punkt odjazdu lub przyjazdu dla turystów.

Roma Termini

Stacja Termini znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od centrum Rzymu i można do niej dojechać zarówno liniami metra A i B, autobusami, jak i stosunkowo niedrogimi taksówkami. Dworzec Termini przeszedł niedawno gruntowną renowację i znajduje się tam wiele restauracji, bankomaty i galeria handlowa.

Roma Tiburtina

Stacja Tiburtina znajduje się około 3 km na północny wschód od stacji Termini (4 przystanki metrem). Znajduje się ona na linii metra B i można do niej dojechać autobusem lub taksówką, ale zajmie to trochę więcej czasu niż w przypadku dworca Termini, zwłaszcza w szczycie sezonu.

Trenitalia vs. Italo

Sprawdzając i rezerwując bilety kolejowe we Włoszech, masz do wyboru dwie firmy: Trenitalia – www.trenitalia.com/ – i ItaloTreno (Italo) – www.italotreno.it/en.

Trenitalia to włoski, narodowy przewoźnik kolejowy, który obsługuje znacznie więcej tras i połączeń niż Italo. Posiada szybkie pociągi Freccia, a także wolniejsze pociągi Regionale i Intercity, które są zazwyczaj tańsze. Italo to prywatna firma, która obsługuje wyłącznie najbardziej uczęszczane trasy we Włoszech. Wszystkie pociągi Italo oferują darmowe Wi-Fi, podczas gdy w pociągach Trenitalia Frecciarossa, Frecciaargento i w przedziałach 1. klasy można korzystać z tego udogodnienia. Jeśli planujesz surfować po Internecie zamiast podziwiać krajobrazy lub rozmawiać z towarzyszami podróży, może to być dość duży problem. Pociągi Italo są także nieco nowsze niż Trenitalia.

Gdzie kupić bilety kolejowe?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletów online na oficjalnych stronach internetowych obu firm: Trenitalia – www.trenitalia.com/ – i ItaloTreno (Italo) – www.italotreno.it/en. Bilety można również kupić bezpośrednio na stacji w okienku biletowym lub w elektronicznych automatach biletowych znajdujących się na dworcach.

Kiedy najlepiej kupić bilety z Rzymu do Florencji?

Bilety kolejowe najlepiej rezerwować z jak największym wyprzedzeniem. W przypadku podróży na dłuższych dystansach we Włoszech, ceny biletów rosną im bliżej daty podróży.  Pociągi Intercity i Freccia znacznie drożeją w miarę zbliżania się daty podróży, a rezerwacje last minute mogą kosztować nawet 4 razy więcej niż rezerwacje z wyprzedzeniem. Pociągi Regionale rzadko jednak różnią się ceną i rzadko są wyprzedane, więc naprawdę nie ma potrzeby kupowania ich z wyprzedzeniem.

Należy pamiętać, że w przypadku Trenitalia bilety stają się dostępne dopiero na 90-120 dni przed planowaną datą podróży. Dlatego nie można kupować biletów z wyprzedzeniem większym niż 3-4 miesiące. Jeśli nie możesz kupić biletów z wyprzedzeniem, możesz je również nabyć w dowolnym pociągu. Wiąże się to jednak z dopłatą w wysokości średnio około 5 euro. Należy również pamiętać, że kupując bilet w pociągu, trzeba znaleźć konduktora, zanim przyjdzie sprawdzić bilety. Jeśli tego nie zrobisz i konduktor zastanie Cię bez biletów, możesz zostać ukarany dość wysoką grzywną.

Klasy pociągów i przechowywanie bagażu

Większość pociągów Trenitalia oferuje przejazdy w dwóch klasach: 1. i 2. Jednakże, szybkie pociągi Frecciarossa mają w rzeczywistości 4 różne klasy, więc zajmiemy się nimi po omówieniu 1. i 2. klasy we wszystkich innych pociągach. 

Różnica między 1. i 2. klasą w pociągach Trenitalia

Jeśli różnica w cenie biletu za 1. i 2. klasę jest nieznaczna, można ją rozważyć. W obu klasach znajdują się 4 miejsca siedzące w układzie 2 x 2 z rzędami siedzeń naprzeciwko siebie i stolikiem pośrodku. Pasażerowie mają do dyspozycji gniazdka elektryczne oraz półki na bagaż (identycznie jak w polskich pociągach). W każdym wagonie prawie zawsze znajduje się także jedna łazienka.

W zwykłych pociągach Trenitalia główna różnica między dwiema klasami polega na tym, że siedzenia w 2. klasie są materiałowe, podczas gdy w 1. klasie są skórzane. Siedzenia w 1. klasie mogą być też czasami nieco większe, a przejścia nieco szersze, ale niekoniecznie. Zazwyczaj w 1. klasie jest więcej miejsca na bagaż i  bilety w 1. klasie zazwyczaj uprawniają do bezpłatnego napoju lub przekąski ( w zależności od trasy).

Z Rzymu do Florencji pociągiem – co warto wiedzieć? Często zadawane pytania

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Rzymu do Florencji?

Najszybszym sposobem na dostanie się z Rzymu do Florencji jest skorzystanie z szybkiego pociągu Trenitalia lub Italo, które dowiozą Cię do Florencji w nieco ponad 1 godzinę i 30 minut.

Jaka jest odległość z Rzymu do Florencji?

Florencja znajduje się 274 km na północ od Rzymu, czyli około 3 godzin jazdy samochodem, ale tylko 1,5 godziny jazdy szybkim pociągiem!

Czy warto zaplanować podróż pociągiem z Rzymu do Florencji?

Niektóre odcinki trasy są malownicze. Przez większość czasu pociąg przejeżdża przez płaskie pola uprawne. Ponadto szybkie pociągi, osiągają dość duże prędkości, więc możesz mieć utrudnione podziwianie scenerii.

Czy warto odwiedzić Florencję podczas jednodniowej wycieczki z Rzymu?

Biorąc pod uwagę, że pociągi kursujące pomiędzy Rzymem a Florencją jest bardzo szybki, a odjazdy odbywają się często od wczesnego rana do późnego wieczora, można z łatwością odwiedzić Florencję jako jednodniową wycieczkę z Rzymu. Jednak Florencja to wspaniałe miasto pełne wspaniałej sztuki, pięknych zabytków i wspaniałych restauracji, które jest warte więcej niż tylko krótkiej wizyty.

Czy bilety na pociąg trzeba kupować z wyprzedzeniem?

Ponieważ pociągi między Rzymem a Florencją kursują tak często, rzadko, jeśli w ogóle, są wyprzedane, co oznacza, że nie trzeba kupować biletów z wyprzedzeniem. Bilety można kupić bezpośrednio na dworcu kolejowym w Rzymie, w kasie biletowej lub w automatycznych kioskach i można za nie zapłacić gotówką lub kartą. Jednak ceny drastycznie rosną w miarę zbliżania się do daty podróży, więc bilet kupowany w ostatniej chwili zawsze będzie droższy niż kupiony z wyprzedzeniem.

Czy można przewieźć bagaż pociągiem z Rzymu do Florencji?

Oczywiście! Wszystkie pociągi we Włoszech posiadają miejsca do przechowywania bagażu, zazwyczaj na końcu każdego wagonu i nad siedzeniami. Przewóz bagażu nie jest płatny.

Czy w pociągach znajdują się łazienki?

Wszystkie pociągi we Włoszech posiadają łazienki, zazwyczaj co najmniej jedną w każdym wagonie.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Last minute all inclusive: czy to dobra opcja dla wakacyjnego odpoczynku?

Wiosna w Toskanii, dlaczego warto odwiedzić ją o tej porze roku?

Następny

Dodaj komentarz