Siena atrakcje, zwiedzanie i polecane noclegi

Tagi , , , , ,

Siena jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Toskanii. Co więcej, dla wielu zabytkowe stare miasto jest nawet jednym z najpiękniejszych we Włoszech! Wśród najlepszych atrakcji w Sienie znajduje się imponujący Piazza del Campo, który jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych włoskich placów oraz imponująca, ponad 100-metrowa wieża Torre del Mangia. Na uwagę w Sienie zasługują także wyjątkowe stare, czerwono-brązowe ceglane domy, kręte średniowieczne uliczki i wspaniałe zabytkowe kościoły. Ale także okolice Sieny, które urzekają malowniczymi winnicami i pagórkowatymi polami, oferują wiele miejsc wartych zobaczenia. W artykule: „Siena atrakcje – zwiedzanie i polecane noclegi” znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci spędzić miło czas w Toskanii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Siena – co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w mieście?

Stare miasto w Sienie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Toskanii. Podczas gdy Florencja, oddalona o około 70 kilometrów jest nazywana miastem renesansu, natomiast Siena słynie z pięknej średniowiecznej architektury. Warto zobaczyć w Sienie imponującą katedrę Duomo i oczywiście słynny na całym świecie Piazza del Campo, który jest jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech.

Siena jest nie tylko popularna wśród turystów, ale jest także tętniącym życiem miastem studenckim. Prawie 20 000 studentów uczęszcza na Uniwersytet w Sienie, co nadaje staremu miastu młodzieńczego uroku. W centrum znajduje się wiele wspaniałych restauracji, przyjemnych kawiarni, a także sklepów z przysmakami z okolic Sieny. Ponadto miasto słynie z pysznego świątecznego ciasta Panforte (twardego ciasta z orzechami, kandyzowanymi owocami, cynamonem i miodem), którego zdecydowanie powinieneś spróbować podczas swojej podróży.

Siena atrakcje, które warto zobaczyć

Podczas wycieczki po mieście, jest tak wiele niezwykłych atrakcji do zobaczenia w Sienie. Większość atrakcji znajduje się bezpośrednio na starym mieście, które można zwiedzać pieszo podczas spaceru po mieście.

Piazza del Campo

Piazza del Campo to nie tylko najpiękniejsza atrakcja w Sienie, ale prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych placów we Włoszech. Ten dawny rynek od zawsze był centrum starego miasta i nadal jest najpopularniejszym miejscem spotkań zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Znajduje się tu także wiele najważniejszych zabytków miasta, takich jak: Palazzo Pubblico, imponująca wieża Torre del Mangia i piękna fontanna Fonte Gaia. Siena słynie z wyścigu konnego Palio di Siena, który odbywa się na Piazza del Campo od czasów średniowiecza. Wydarzenie to organizowane jest zazwyczaj dwa razy w roku: 2 lipca oraz 16 sierpnia. Wokół Piazza del Campo znajdują się stare czerwono-brązowe kamienice, w których liczne przytulne restauracje i kawiarnie zapraszają na przerwę w zwiedzaniu.

Duomo Santa Maria della Scala

Katedra w Sienie, zwana także Duomo Santa Maria della Scala, jest jednym z najważniejszych budynków w mieście. Jego ukończenie zajęło około 200 lat, a styl katedry odzwierciedla zarówno styl romański jak i gotycki. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała fasada z ciemnozielonego i białego marmuru, którą zdobią niezliczone detale. Również od wewnątrz katedra jest absolutnie warta zobaczenia!

Powinieneś zaplanować trochę czasu na wizytę wewnątrz, ponieważ można tu podziwiać niezliczone dzieła sztuki. Duccio di Buoninsegna, Donatello, Pinturicchio, Beccafumi, Nicola Pisano, Michał Anioł i Bernini to tylko niektórzy z artystów, których dzieła się tutaj znajdują. Interesująca jest również podłoga tej katedry, na której 56 marmurowych paneli przedstawia sceny ze Starego Testamentu.

Muzeum Katedralne

Museo dell’Opera della Metropolitana lub po prostu Muzeum Katedralne znajduje się tuż obok katedry Duomo Nuovo. To muzeum założono w 1869 roku i posiada wiele oryginalnych dzieł. Tutaj na przykład prezentowane są dzieła Duccio di Buoninsegna. Wśród nich jest nastawa ołtarzowa Maestà, która niegdyś zdobiła ołtarz główny katedry. Można tu również zobaczyć imponujące obrazy, takie jak na przykład „Madonna degli Occhi Grossi”, który jest jednym z najstarszych obrazów pochodzącym ze szkoły sieneńskiej.

Baptysterium San Giovanni

Fascynującą atrakcją Sieny jest także Baptysterium San Giovanni, które znajduje się na placu o tej samej nazwie. Zbudowano je w latach 1316-1325, a jego niedokończona fasada pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. We wnętrzu baptysterium przechowywane są ważne dzieła. Centralnym punktem jest z pewnością słynna chrzcielnica – arcydzieło wczesnego renesansu toskańskiego.

Fontanna Fonte Gaia

Niezwykłą atrakcją do zobaczenia w Sienie, a także bardzo popularnym miejscem do robienia zdjęć, jest także piękna fontanna Fonte Gaia na Piazza del Campo. Tak zwaną „Fontannę Radości” zbudowano w 1419 roku, jednak oryginalne figury zastąpiono replikami w 1858 roku. Natomiast oryginalne marmurowe rzeźby można dziś podziwiać w Muzeum ratusza, znajdującym się po przeciwnej stronie. Fontanna zawdzięcza swoją nazwę radości mieszkańców miasta, gdy po raz pierwszy zobaczyli oni wypływającą z niej wodę. Do tego czasu Siena, która leży na wzgórzu, zawsze cierpiała na brak wody.

Biblioteka Piccolomini

Imponująca Biblioteka Piccolomini jest również warta zobaczenia w Sienie. Znajduje się ona bezpośrednio w katedrze w Sienie, w lewej nawie. Co ciekawe, powstała ona na zamówienie arcybiskupa w 1492 roku. Wewnątrz, oprócz wspaniałych rękopisów, znajduje się fantastyczna kolekcja fresków i obrazów namalowanych przez Pinturicchio i niektórych jego uczniów. Z pewnością jest to prawdziwa atrakcja dla wszystkich miłośników sztuki i kultury!

Piazza i Palazzo Salimbeni

Jednym z najpiękniejszych placów i popularnym miejscem do robienia zdjęć jest XIV-wieczny Piazza Salimbeni. W zabytkowym budynku Palazzo Salimbeni mieści się obecnie Monte Paschi di Siena – najstarszy bank w Europie, który nadal jest właścicielem wszystkich budynków wokół placu. Interesujący jest również pomnik na środku placu. Zbudowano go w 1880 roku i przedstawia polityka oraz ekonomistę Sallustio Bandini.

Basilica di San Domenico

Bazylika San Domenico jest jednym z najważniejszych budynków sakralnych w Sienie. Co ciekawe, budowa tej dość masywnej i prostej bazyliki zajęła prawie 240 lat. Bazylika znajduje się na wzgórzu „Colle di Camporeggio”, dzięki czemu można stąd podziwiać wspaniały widok na okolicę. Bazylika San Domenico jest szczególnie znana z niezliczonych dzieł sztuki. Warto zobaczyć tu Maestà i piękne freski. Interesująca jest również Cappella di Santa Caterina, w której znajdują się relikwie świętej Cateriny ze Sieny.

Twierdza Fortezza Medicea

Fortezza Medicea, znana również jako „Forte di Santa Barbara”, to twierdza z pięknym widokiem na stare miasto. Znajduje się tuż obok i jest prawdziwym centrum rekreacyjnym miasta. Miejscowi przychodzą tu na spacery i jogging, natomiast turyści przyjeżdżają tu, aby podziwiać wspaniały widok na Sienę. W lecie odbywają się tu wystawy i koncerty.

Wieża Torre del Mangia

Jedną z najważniejszych atrakcji w Sienie jest imponująca Torre del Mangia – 102-metrowa wieża w centrum miasta, która wznosi się ponad dachami starego miasta. Położona na słynnym Piazza del Campo, jest jedną z najwyższych starożytnych wież we Włoszech. Wieżę w całości wykonano z cegły i zbudowano ją w ciągu 10 lat, między 1338 a 1348 rokiem.

Każdy, kto chce wspiąć się na słynną wieżę w Sienie, musi pokonać ponad 300 schodów prowadzących na szczyt. Wejście na Torre del Mangia jest dość męczące, schody są niezwykle wąskie, natomiast na platformie widokowej nie ma zbyt wiele miejsca. Ale kiedy już dotrzesz na szczyt, zostaniesz nagrodzony zapierającym dech w piersiach widokiem na Sienę.

Palazzo Pubblico

Palazzo Pubblico jest prawdopodobnie najbardziej fascynującym pałacem na starym mieście, a tym samym jedną z najbardziej znanych atrakcji w Sienie. Ta atrakcja znajduje się w centrum miasta, na Piazzo del Campo. Budynek imponująco prezentuje się z zewnątrz, jednak wnętrze Palazzo Pobblico jest również warte zobaczenia. Znajduje się tu Muzeum Obywatelskie, w którym dostępnych jest wiele słynnych fresków, w tym freski Guidoriccio da Fogliano. Inną ważną atrakcją jest wieża wspomnianego pałacu, tak zwana Torre del Mangia, która majestatycznie wznosi się nad miastem.

Muzeum Historii Naturalnej

Ciekawą atrakcją jest także małe muzeum historii naturalnej, tak zwane Musei dell’Accademia dei Fisiocritici w Sienie. Akademię tę założono w 1691 roku, choć muzeum otwarto dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie w salach wystawowych znajdują się zgromadzone artefakty pochodzące z trzech stuleci oraz cenne znaleziska geologiczne, mineralogiczne, paleontologiczne oraz zoologiczne. Warto wiedzieć, że wstęp do Muzeum jest bezpłatny! Możesz jednak wesprzeć to muzeum niewielką darowizną.

Siena – TOP 5 polecanych noclegów

Grand Hotel Continental Siena – Starhotels Collezione

Grand Hotel Continental Siena to piękny hotel usytuowany w zabytkowym pałacu. Jest to idealne miejsce na wyjątkowy pobyt w Sienie.

Domus Nannini SPA – Palazzo Nannini

Gwarancją niezapomnianych wakacji w Sienie jest Domus Palazzo Nannini, który oferuje niezwykle piękne apartamenty bezpośrednio przy placu Salimbeni.

La Terrazza Sul Campo-Rooms Only

Hotel La Terrazza Sul Campo znajduje się w najlepszej lokalizacji bezpośrednio przy głównym placu i zachwyca swoich gości pięknymi pokojami i wspaniałym widokiem.

Agriturismo Renaccino

Agriturismo Renaccino to piękne gospodarstwo agroturystyczne z basenem. Jeśli podróżujesz z dziećmi to jest to miejsce idealne na wypoczynek ponieważ w gospodarstwie mieszkają takie zwierzęta jak na przykład: koty, konie i osiołek!

Castello Delle Quattro Torra

Castello Delle Quattro Torra to niewielki zamek, w którym mieści się pensjonat butikowy. Szczególnie polecany jest pokój w wieży z widokiem 360 stopni.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

TOP5 tanich noclegów dla turysty studenta – gdzie można znaleźć tani nocleg we Florencji?

Florencja gdzie nocować? TOP 7 polecanych obszarów i noclegów w okolicy

Następny

Dodaj komentarz