Monteriggioni – miasteczko, gdzie czas się zatrzymał

, Tagi , , , , , ,

Monteriggioni to powstała w średniowieczu miejscowość na niewysokim wzgórzu. Znajduje się w pobliżu Florencji i Sieny. Wyróżnia ją to, że przez wieki zachowała się w nienaruszonym stanie, unikając znaczącej przebudowy, modernizacji. Z daleka widoczne są jej mury z czternastoma strażniczymi wieżami. Miasteczku przydał sławy wielki poeta włoski Dante Alighieri, który podziwiał jego fortyfikacje w swojej Boskiej Komedii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje Monteriggioni

Zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od spaceru po murach. Cała trasa mierzy tylko nieco ponad pół kilometra. Niestety nie cała długość fortyfikacji udostępniona jest zwiedzającym. Jednak otwarte sekcje znajdują się ze wszystkich stron. Ze względu na wysokość, na której położone jest Monteriggioni, z murów rozciąga się widok na całą okolicę – zielone wzgórza, uprawy winorośli i oliwne gaje. Wybierając się na spacer, trzeba wziąć pod uwagę, że na mury można wejść wyłącznie w określonych godzinach i dniach. Zmieniają się one w zależności od pory roku, dlatego należy sprawdzić je na bieżąco.

Main square in Monteriggioni medieval fortified on the route of the via francigena, Siena, Tuscany. Italy Europe.
Main square in Monteriggioni medieval fortified on the route of the via francigena, Siena, Tuscany. Italy Europe., licencja: shutterstock/By StevanZZ

W Monteriggioni niełatwo się zgubić. Do miasteczka da się wejść przez jedną z dwóch bram. Jedna jest zwrócona w stronę Rzymu, a druga – Florencji. Między bramami biegnie główna droga, która prowadzi do centralnego placu, czyli Piazza di Roma. Niegdyś plac ten pełnił funkcję ogrodu warzywnego. Pomagał mieszkańcom przetrwać czas oblężenia zamku. Wybudowano przy nim też majestatyczny Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny, To budowla o prostej, surowej fasadzie, gdzie styl romański przenika się z gotykiem. Wokół znajduje się kilka niedużych, renesansowych pałaców. Natomiast za kościołem można obejrzeć małą wystawę dotyczącą Via Francigena – średniowiecznego szlaku pielgrzymkowego biegnącego w pobliżu miasteczka i wiodącego do Rzymu.

Monteriggioni old town in Italy - 2020
Monteriggioni old town in Italy – 2020, licencja: shutterstock/By Ilmarchiodifaber

Zainteresowani historią powinni też zajrzeć do pobliskiego Muzeum Uzbrojenia, gdzie zgromadzono liczne i wierne reprodukcje zbroi i broni pochodzących z epoki średniowiecza i renesansu. Każdemu okresowi historycznemu poświęcono osobne pomieszczenie. Niektóre z pancerzy można nawet samemu przymierzyć, by poczuć ich ciężar na własnej skórze. Planując odwiedzić muzeum, trzeba wziąć pod uwagę, że od grudnia do marca bywa ono zamknięte przez dłuższe okresy czasu – warto sprawdzić to na stronie internetowej przed wizytą.

Restauracje w Monteriggioni

Ze względu na to, jak niewielką miejscowością jest Monteriggioni, znajduje się tam niewiele restauracji. To jednak nie znaczy, że nie można dobrze zjeść! Godne polecenia jest miejsce znajdujące się poza murami, przy drodze między Florencją a Sieną, czyli Bar dell’Orso. Skosztujemy tam najsmaczniejszego panini i makaronów. W karcie znajdziemy też bogaty wybór serów i wędlin. Do posiłku warto dobrać jedno z lokalnych win, takich jak Chianti Colli Senesi, Il Cigolino czy Chianti Classico. Restauracja jest otwarta od wczesnego ranka aż do późnego wieczora. Z uwagi na popularność zajazdu wśród zarówno miejscowość, jak i turystów, w weekend należy spodziewać się tłoku. Natomiast w samym centrum znajduje się Antico Travaglio, osteria w której podawane są świeże dania główne przyrządzane ze świeżych składników. Szczególnie polecane są serwowane tam dania z lokalnej wołowiny, a także lody gelato.

Planowanie wycieczki do Monteriggioni

Jeżeli chcemy pozostać za murami Monteriggioni na noc, mamy do dyspozycji pensjonaty typu bed&breakfast, jak Il Cipresso czy In Piazza. Jest tak ze względu na to, że turyści najczęściej wybierają się do miasteczka w ramach jednodniowego wypadu przy okazji pobytu we Florencji i Sienie. Samo zwiedzanie zajmuje tylko kilka godzin. Większość odwiedzających Monteriggioni przybywa tam, by napawać się jego magiczną atmosferą, spacerując wiekowymi uliczkami czy wzdłuż przytłaczających murów.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Cortona – wszystko, co najlepsze w Toskanii

Montepulciano – miasto jak z pocztówki

Następny

Dodaj komentarz