Monteriggioni – podróż do wspaniałego reliktu przeszłości

, , Tagi , , ,

Każdy miłośnik średniowiecza choć raz w życiu powinien odwiedzić Monteriggioni. Ta niesamowita miejscowość z odległości kilku kilometrów przypomina plan zdjęciowy historycznego filmu. Otoczona wysokim murem obronnym jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych we Włoszech.

Według naukowców ziemie te były zamieszkane przez człowieka już w VIII wieku p.n.e. Prawdopodobnie wrażenie jakie wywiera na przybyłych Monteriggioni sprawiło, iż znany na całym świecie poeta Dante Alighieri umieścił je w swoim opus magnum.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Monteriggioni – miejsca, które warto zobaczyć

Monteriggioni wygląda jakby czas się w nim zatrzymał. Zbudowane przez Sieneńczyków w XIII wieku było świadkiem wielu starć między spragnionymi władzy rodami. Idealnie okrągły obwód sprawia, iż większość turystów sądzi, iż okazałe mury obronne zostały wzniesione na specjalnie przygotowanym terenie.

Nic bardziej mylengo, gdyż dawni budowniczy podążali za krzywiznami znajdującymi się w natruralnym terenie. Zachowane od XIII wieku mury przedstawiają aż czternaście okazałych wież, wzdłuż których w przeszłości przemieszczali się strażnicy wypatrujący zbliżajacego się do Sieny zagrożenia. Ogromne wrażenie wywołują dwie imponujących rozmiarów bramy prowadzące do miasta.

Pierwsza z nich zwana jest Romea, gdyż zwrócona jest w kierunku Rzymu, druga natomiast nazywana jest Bramą Florencką, gdyż wskazuje przybyłych z Florencji i okolic.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest założony w latach 20. XIX wieku zamek Monteriggioni, a także kościół Santa Maria Assunta. Miłośnicy militariów powinni obejrzeć eksponaty przechowywane w Muzeum ,,Monteriggioni in Arme’’. Kolekcje zawierają wierne reprodukcje średniowiecznej i renesansowej broni oraz zbroi.

Jak dojechać do Monteriggioni?

Ta niezwykła miejscowość położona jest w prowincji Siena, pomiędzy stolicą regionu, a miastem Colle Val d’Elsa. Najczęściej wybieraną formą przemieszczania się we Włoszech są wypożyczone samochody. Biorąc pod uwagę dużą swobodę, jaką dzięki nim zyskujemy, warto przeznaczyć kilka procent budżetu na podpisanie umowy z wypożyczalnią.

Siena oddalona jest od miasta o zalediwe 15 kilometrów. Podróżujący oszczędnie mogą wybrać przejażdżkę autobusem, z tym, że pojazd nie zatrzymuje się w samym miasteczku, lecz okolicy. Warto zatem wziąć pod uwagę, iż z przystanku czeka nas dość długi spacer.

Gdzie smacznie zjeść przybywając do Monteriggioni?

Osteria Antico Travaglio to przepiękna restauracja mieszcząca się na zabytkowym rynku Monteriggioni, tuż obok kościoła. Choć ceny nie należą tu do najtańszych, warto skosztować tu dań z truflami. Przemiła obsługa, która pomoże nam wybrać wino, z pewnością zasługuje na docenienie.

Remo Restaurant to drugi obiekt gastronomiczny, który wręcz trzeba odwiedzić, gdyż serwowane są w nim wyrabiane na miejscu makarony. Ich niepowtarzalny smak uzupełniony aromatycznymi sosami, stanowi kwintesencję toskańskiego smaku. Eleganckie wejście, obsługa na najwyższym poziomie i stół do wyrabiania makaronu znajdujący się tuż obok drzwi zrobią wrażenie na każdym. Do tego szeroki wybór win pozyskiwanych z miejscowych winnic pozwoli poczuć atmosferę Monteriggioni.

Miejsca, w których warto zatrzymać się na noc

Jednym z najlepszych ośrodków znajdujących się w mieście jest czterogwiazdkowy Borgo San Luigi. Położony na obrzeżach miasteczka oferuje wysokiej jakości usługi i park o powierzchni ponad 20 hektarów. Na terenie Borgo San Luigi, który tak naprawdę jest XVII-wiecznym pałacem znajduje się duży odkryty basen, przy którym latem serwowane są śniadania.

Oprócz tego właściciele obiektu zadbali o miłośników tenisa i piłki nożnej. Co wiecej, na specjalne życzenie przybyli goście mogą zwiedzać okolicę konno, bądź na quadach. Profesjonalna obsługa pozostająca do dyspozycji gości niemalże 24 godziny na dobę pomoże w zorganizowaniu każdej wycieczki. Wewnątrz pałacu na gości czekają przestronne apartamenty z meblami z epoki utrzymane z toskańskim stylu.

Z większości z nich roztacza sie widok na winnicę lub góry. Rustykalne kominki czy duże łóżka z baldachimami są integralnym elementem wyposażenia. Dużą zaletą pokoi w Borgo San Luigi jet to, iż wszystkie dysponują prywatnym ogrodem lub balkonem.

Przynależąca do tego miejsca restauracja znana jest w okolicy. Podawane są w niej wyłącznie dania kuchni toskańskiej. Coraz częściej przybywający tutaj z całej Europy goście decydują się na organizację w hotelu ważnych uroczystości rodzinnych, w tym ceremonii ślubnych i wesel.

Kolejnym równie klimatycznym miejscem położonym bliżej centrum jest czterogwiazdkowy Romantik Hotel Monteriggioni, w którym do dyspozycji gości pozostaje duży ogród z basenem i starymi drzewami oliwnymi. Wszystkie pokoje w hotelu posiadają swój indywidualny charakter i wystrój. Ze względu na wysokie temperatury panujące latem we Włoszech, obiekt jest klimatyzowany i wyposażony w nowoczesne ekrany z dostępem do telewizji satelitarnej. Cena zakwaterowania obejmuje śniadania, a także korzystanie z baru. Dojazd do Sieny zajmuje niespełna dwadzieścia minut.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Castellina in Chianti i otaczające je winnice

Panzano in Chianti, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz