Castellina in Chianti i otaczające je winnice

, , Tagi , , ,

Podobnie jak większość toskańskich miejscowości, również i Castellina in Chianti ma wiele do zaoferowania przybywającym do niego z całego świata turystom. Wznosząca się na zielonych wzgórzach miejscowość, w przeszłości była niemym świadkiem toczącej się na tym terenie walki o wpływy. Jego zabytkowe centrum rozrasta się wokół pochodzącej z roku 1400 starej cytadeli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zabytki, które warto zobaczyć w Castellina in Chianti

Na końcu ulicy via Ferruccio znajduje się kościół San Salvatore, który podczas II wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Odbudowany dzięki staraniom władz miasteczka, wyglądem nawiązuje do stylu neoromańskiego. Na obrzeżach miasteczka znajduje się Tumulo di Montecavario. Złożony z czterech grobowców rozmieszczonych w punktach kompasu, przez wieki był rabowany i okradany ze znajdujących się w jego wnętrzu skarbów. Niemniej jednak prowadzone na początku XX wieku wykopaliska ukazały środowisku naukowców żelazne i brązowe dekoracje, które według podań zdobiły niegdyś rydwan bojowy. Kierując się w stronę San Donato in Poggio można zobaczyć starożytny akropol, w którym do dzisiaj działa studnia wodna.

To w tym miejscu można podziwiać małą nekropolię, która zawiera wiele artefaktów pogrzebowych i przedmiotów z VI wieku p.n.e. Oprócz tego wartym uwagi obiektem jest kościół Sant’Agnese in Chianti z malowidłem przedstawiającym Madonnę z dzieciątkiem, ręki Bicci di Lorenzo.

Gdzie w Castellina in Chianti zjeść smacznie i zdrowo?

Zanim zdecydujecie się na kolację w jednej z klimatycznych restauracji znajdujących się w miasteczku, warto sprawdzić, co oferują miejscowe targi. W Castellina in Chianti oprócz sklepów z winami, znajduje się wiele sklepików prowadzonych przez lokalnych rzemieślników, którzy oferują świeże mięsa i owoce. Na cotygodniowym targu odbywającym się w soboty miedzy 08:00 a 13:00 spotkać można dziesiątki stoisk z regionalnymi wyrobami.

W poszukiwaniu wyjątkowych smaków warto udać się do znanej Ristorante Pizzeria La Chiantina. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, wewnątrz skrywa prawdziwe skarby. Sufity z drewnianymi belkami, a także kamienne wnętrze, sprawiają, iż każdy podany tu posiłek smakuje jeszcze bardziej. Będąc tutaj koniecznie zamówcie pizzę na cienkim, chrupiącym spodzie. Oprócz tego delikatną, pieczoną jagnięcinę podawaną z puree z kalafiora, która jest wprost wyśmienita. Ne deser zamówcie jedno z charakterystycznych dla Toskanii ciast, które w przeciwieństwie do podawanych u nas, nie jest słodkie lecz wytrawne.

Najlepsze hotele w Castellina in Chianti

Mówiąc o najlepszych hotelach w Castellina in Chianti należy wspomnieć o czterogwiazdkowym Locanda Le Piazze. Podobnie jak większość obiektów noclegowych, również i ten mieści się w zabytkowej rezydencji otoczonej winnicami. Odległość dzieląca go od centrum sprawia, iż przybyli goście mogą rozkoszować się bliskością natury i świeżego powietrza.

W rozległych ogrodach przynależących do hotelu znajduje się duży, odkryty basen. Otaczający go gaj oliwny przywodzi na myśl obrazy włoskich malarzy. Pokoje urządzone z największą troską o szczegóły, łączą w sobie funkcjonalność, a także nowoczesny wygląd. W każdym z nich znajduje się klimatyzacja, a także duży telewizor. Minibary zaopatrzone w bezpłatną wodę mineralną, a także przestronne łazienki z Okami wychodzącymi na pobliskie wzgórza pozwalają złapać oddech po pracowitym roku spędzonym w pracy.

Hotel Villa Casalecchi jest wymarzonym miejscem, w którym warto zatrzymać się choć na jedną noc. Mieści się w XIX-wiecznym budynku, zaledwie 2,5 kilometra od centrum miasteczka. Oferuje basen oraz duży, słoneczny taras z widokiem na pobliskie winnice, które dostarczają aromatyczne wino do tutejszej restauracji.

Każdy z gości może rozpoczynać dzień od smakowitego śniadania w formie bufetu, który obejmuje zarówno słodkie, jak i słone potrawy. Hotel Villa Casalecchi otoczony jest przepięknym ogrodem tarasowym. Na miejscu ze względu na liczne uroczystości odbywające się na jego terenie, wzniesiono kapliczkę z ozdobnymi freskami.

Pokoje utrzymane w stylu toskańskim, posiadają charakterystyczne dla tego regionu kolory. Modny w ostatnich latach w Polsce szary kolor, jest tutaj pasee. Toskania tętni życiem, dlatego nawet w łazienkach znajdują się ręcznie malowane płytki. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację oraz czujnik dymu oraz sejf dla mieszkańców.

W jaki sposób dostać się do Castellina in Chianti?

Bez względu na to jaką drogę wybierzemy, z pewnością nie będziemy mogli narzekać na piękną scenerię. Wyjeżdżając z Florencji najlepiej kierować się w stronę pięknego Greve, a następnie Panzano, aż do Castellina. Wybierając autostradę Florencja – Siena, należy skorzystać ze zjazdu na San Donato in Poggio.

Wyjeżdżając ze Sieny pamiętajcie o wybraniu zjazdu w Badesse wzdłuż SP 119. Po kilku kilometrach droga ta skręca w SR222. Wybierając autobus ze Sieny możemy bezpośrednio dojechać do miasteczka, rozpoczynając jednak podróż z Florencji należy być gotowym na przesiadki, gdyż linia 365 kończy się w Greve.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Saturnia – uzdrowisko znane od starożytności

Monteriggioni – podróż do wspaniałego reliktu przeszłości

Następny

Dodaj komentarz