Piza, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , ,

Piza jest jednym z miast należących do Toskanii, pięknego i malowniczego regionu we Włoszech. Większości kojarzy się wyłącznie z Krzywą Wieżą, która na przestrzeni lat stała się symbolem tego miasta. W Pizie z łatwością można znaleźć wiele innych budowli, które również zasługują na uwagę i podziw.

Piza kiedyś

Piza to miasto z wyjątkowo interesującą przeszłością. Odwiedzając ją, warto wcześniej zapoznać się z jej burzliwą historią.

Założona została przez Etrusków, a już w 180 r. p.n.e. zdobyta i przejęta przez Rzymian. Miasto zyskało sławę między X a XII wiekiem, kiedy było niezrównaną potęgą morską i handlową. W 1081 roku nadano mu prawa miejskie i rozpoczęto budowę katedry. Piza w 1284 roku została zdobyta tym razem przez Genueńczyków, którzy zaniedbali możliwości rzeki i zlikwidowali port. Z kolei w roku 1343 powstał pierwszy uniwersytet, na którym studiował sławny Galileusz (włoski astrolog, matematyk i astronom). Największy rozkwit miasto przeżyło w XV wieku, kiedy Pizę zdobyła Florencja, którą rządziła wówczas rodzina Medyceuszów. Miasto odzyskało swoją niepodległość dopiero 90 lat później, na zaledwie 15 lat, bo Florencja po raz drugi podbiła Pizę. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało zajęte przez niemieckie wojsko i niestety nieco zniszczone. Rok 1987 okazał się być ważną datą w historii miasta. Campo dei Mircaoli (Plac Cudów) zostaje oficjalnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

View of an ancient sculpture in front of the Pisa Cathedral (Duomo di Pisa) in Pisa, Italy. It is located in Miracoli Square (Piazza dei Miracoli).
View of an ancient sculpture in front of the Pisa Cathedral (Duomo di Pisa) in Pisa, Italy. It is located in Miracoli Square (Piazza dei Miracoli)., licencja: shutterstock/By Isa Fernandez Fernandez

Piza dziś

Miasto położone jest w północnej części Toskanii, nad rzeką Arno. Słynie głównie z Krzywej Wieży, która z czasem stała się jedną z najpopularniejszych budowli na świecie. Piza położona jest około 15 kilometrów od Morza Tyrreńskiego i 80 kilometrów od stolicy regionu, czyli Florencji. Obecnie liczba ludności wynosi mniej więcej 86 tysięcy mieszkańców, a miasto zajmuje powierzchnię 185 km2. Dziś Piza jest ważnym ośrodkiem turystycznym oraz uniwersyteckim.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Noclegi w Pizie

Jak wiadomo, nocleg jest sprawą indywidualną i zależy od budżetu, wymagań i celu wyjazdu. W mieście nie brakuje luksusowych hoteli z widokiem na zabytki i piękną Toskanię. Oprócz tego Piza oferuje wiele moteli, hosteli czy domów gościnnych. Zaletą hosteli jest relatywnie niska cena i zwykle lokalizacja w samym centrum. Niektóre hostele oferują także śniadanie w cenie noclegu. Dobra lokalizacja ma z pewnością ogromne znaczenie dla tych, którzy lubią zwiedzać miasta pieszo. Architektura Pizy pozwala na przemieszczania się właśnie w taki oto sposób. W Pizie można również skorzystać z wynajmu pokoju lub całego mieszkania, a nawet zatrzymać się u kogoś za darmo poprzez couchsurfing, niezwykle popularny wśród podróżników.

Co zjeść w Pizie?

Wycieczka do Pizy to oczywiście obowiązek spróbowania rzekomo najlepszej pizzy na świecie. Warto spróbować owoców morza, w tym ośmiornicę w panierce i dorsza. Przysmakiem Toskanii jest tradycyjna cecina, czyli pieczony placek z ciecierzycy z różnymi dodatkami na słodko lub słono. Ponadto standardowo, jak na Włochy przystało, nie można przejść obojętnie obok lodów, ciastek, kawy i makaronów. Nie zapomnijcie o toskańskiej desce szynek i serów.

pizza on brown wooden tray
pizza on brown wooden tray, Kelvin T at Unsplash

Co zobaczyć w Pizie?

Piza nie jest miastem szczególnie turystycznym, jak Rzym, Mediolan czy Florencja. Tłumy turystów spotkać można głównie w okolicach Krzywej Wieży. Istnieje także przekonanie, że w mieście, oprócz Pola Cudów nie ma nic więcej, co jest dość niesłuszne i niesprawiedliwe. Najważniejsze zabytki i miejsca w mieście można zobaczyć w 1-2 dni. Piza jest piękna zarówno za dnia, jak i w nocy.

 • Campo dei Miracoli (Pole Cudów) i Krzywa Wieża – to jeden z piękniejszych kompleksów architektury średniowiecznej na świecie. Tworzy go katedra (Duomo z 1064 r.), dzwonnica (Kampanila), baptysterium, cmentarz Composanto oraz wszystkim znana – Krzywa Wieża o wysokości 56 metrów. Budowla jest pochylona o 3,9 stopnia. Wejście na Campo dei Miracoli jest darmowe, jednak za zwiedzanie wnętrza trzeba już zapłacić. Jeden bilet pozwoli na zwiedzenie wszystkich czterech obiektów. Wejściówkę można kupić na miejscu w kasie lub przez Internet. Bilet do wnętrza dzwonnicy to wydatek rzędu 18 euro. Kompleks ten wpisano na listę UNESCO w 1987 roku.
 • Piazza dei Cavaglieri – to drugi najważniejszy i najciekawszy plac miejski w tym mieście. W średniowieczu piastował funkcję rynku miejskiego. Na placu mieści się obecnie wydział Uniwersytetu w Pizie, w którym uczą się najlepsi studenci z Włoch i nie tylko. Na Pizza dei Cavaglieri znajduje się także kościół św. Stefana.
 • Dzielnica Borgo Stretto – rynek z uliczkami prowadzącymi nad rzekę. Znajdują się tam księgarnie, kawiarnie i sklepy.
 • Kościół San Michele in Borgo – doskonały przykład architektury romańskiej.
 • Kościółek Santa di Maria della Spina – to wyjątkowy kościół z 1230 roku, który zbudowano z białego marmuru. Zlokalizowany jest nad rzeką Arno.
 • Lungarno – mowa o deptakach wzdłuż miejskiej rzeki – Arno. Znajdują się tam zachwycające kamienice, kościoły, muzea i nie tylko.
 • Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego (Museo Nazionale di Palazzo Reale)
 • Ponte di Mezzo – najważniejszy most w Pizie.
Pisa, Italy with the Duomo and Leaning Tower at dusk.
Pisa, Italy with the Duomo and Leaning Tower at dusk., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Jak poruszać się po Pizie?

 Najlepszym sposobem na zwiedzanie historycznego centrum Pizy jest odkrywanie go pieszo. Zabytki i najważniejsze miejsca są w miarę blisko siebie. Znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. W mieście kursuje ponad 15 linii autobusowych, dzięki którym uda się dotrzeć do każdej dzielnicy Pizy. Bilety nie są drogie. Miasto można zwiedzać także na wypożyczonym miejskich rowerze (firma MaxiRent). Wypożyczenie roweru na cały dzień to koszt około 10 euro. Z kolei wzięcie taksówki opłaci się raczej przy większej grupie osób. Opłata podstawowa to około 3 zł, a każdy kilometr to mniej więcej 1 euro. Po godzinie 23:00 stawki mogą wzrosnąć nawet o połowę.

O czym warto pamiętać przed pierwszą wizytą?

Piza jest miastem względnie bezpiecznym, jednak turyści zawsze są narażeni na kradzieże. Łatwo stać się ofiarą nieuczciwych kieszonkowców. Warto omijać najpopularniejsze uliczki, tamtejsze sklepy i targ, chcąc kupić pamiątki. W takich miejscach są one niekiedy kilkakrotnie droższe. Zwiedzanie Pizy oczywiście powinno odbywać się w dzień, ale po zmroku centrum miasta jeszcze bardziej ożywa. Warto przekonać się, jak miasto wygląda nocą i spróbować poczuć się jak Włosi i okoliczni studenci. Odwiedzając Pizę, jak i każde inne włoskie miasto, powinno się pamiętać, że naród ten obchodzi sjestę, a więc sklepy i restauracje, a szczególnie te drugie są otwarte według niestandardowych godzin. Ponadto Piza posiada nowoczesny międzynarodowy port lotniczy. Będąc w Pizie, warto odwiedzić także Florencję, która jest stolicą Toskanii. Podróż zajmie mniej niż godzinę, a bilet autobusowy lub pociągowy jest dość tani.

Piza jest czarującym miastem z wieloma historycznymi atrakcjami. Obok innych popularnych miast Włoch, Piza jest stosunkowo mała, a zwiedzenie jej zajmie do dwóch dni. Niewątpliwie Pole Cudów przyciąga najwięcej turystów, jednak piękno miasta nie kończy się wyłącznie na dzwonnicy. W Pizie znajduje się wiele innych miejsc wartych uwagi miłośników sztuki, historii, literatury czy chociażby natury. Piza jest świetnym miastem wypadowym na weekend.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Livorno, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Gdzie zjeść we Florencji, TOP najlepszych restauracji

Następny

1 komentarz do wpisu “Piza, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi”

 1. Piza wywarła na nas ogromne wrażenie. Przed przylotem myśleliśmy, że to tylko wieża i nic więcej. Warto wybrać się także na spacer po okolicy Campo dei Miracoli – tutaj warto wspomnieć o starówce gdzie klimat jest na prawdę bardzo fajny!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz