Vinci – miasto, w którym przyszedł na świat geniusz

, Tagi , , , , ,

Malownicza Toskania od lat stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów włoskich regionów. Podzielona na dziewięć prowincji i jedno miasto metropolitalne, zamieszkiwana jest przez blisko trzy miliony osób. Vinci, będące miejsce narodzin jednego z najwybitniejszych twórców doby renesansu, usytuowane jest w prowincji Florencja, która słynie z gajów oliwnych i winnic.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejsca, z których słynie Vinci

Miasto usytuowane jest pośród malowniczych wzgórz Toskanii, które przez większą cześć roku pokryte są bujnymi, zielonymi krzewami. To tutaj pośród gajów oliwnych przyszedł na świat geniusz Renesansu – Leonardo da Vinci.

Dom, w którym urodził się Leonardo da Vinci

Jednym z punktów obowiązkowych, znajdującym się w programie każdej wycieczki , jest Casa di Natale. To w tym niepozornym budynku przyszedł na świat człowiek, któremu zawdzięczamy pierwszy projekt szybowca, krokomierza czy karabinu maszynowego. Do niewielkiego budynku, w którym mieści się kilka pamiątek po boskim Leonardo, prowadzi wąska dróżka, będąca jednocześnie częścią szlaku winnego. Genialny malarz, rzeźbiarz oraz wynalazca był nieślubnym synem ser Piera da Vinci i Cateriny. Jego pełne nazwisko brzmiało Leonardo di ser Piero da Vinci, co w tłumaczeniu oznacza Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci.

Museo Leonardiano

Museo Leonardiano oddalone jest od Casa di Natale o kilka kilometrów. Obszerna ekspozycja mieści się w okazałym zamku oraz przyległym do niego pawilonie. Wewnątrz na rządnych wiedzy turystów czekają szkice wielu spośród wynalazków Leonarda, a także wykonane w oparciu o nie modele. Ciekawostką jest to, iż niektóre z modeli można uruchomić i sprawdzić zasady ich działania.

Restauracje serwujące miejscowe delicje

La Torretta to jedno z najsmaczniejszych miejsc. Przemiła obsługa serwuje wyborne pieczone mięso podawane z grzankami i sosem mięsnym. Drobno pokrojone salami stanowi doskonałe uzupełnienie każdego dania. Niewątpliwym atutem tego miejsca są duże porcje, a także przystępne ceny. Porno Street Food to kolejny lokal, który należy odwiedzić po całodniowym zwiedzaniu miasta. Mieszczący się na Piazza Leonardo da Vinci lokal posiada w menu fantastyczne kruche mięso pochodzące z lokalnych gospodarstw. Aromatyczne wino o głębokim smaku jest nieodłącznym elementem każdego włoskiego posiłku. Niewielkie drewniane stoły nadają temu miejscu charakterystycznego wyglądu, który przywodzi na myśl stare włoskie kino.

Nocleg w rozsądnej cenie

La Casina di Manon przy Via Gustavo Uzielli dysponuje kilkoma średniej wielkości pokojami, które łączą w sobie funkcjonalność, a także elegancki wygląd. Jasne, przestronne pomieszczenia posiadają szereg udogodnień. Ogromną zaletą tego miejsca jest jego charakter. Miejsce to posiada wszystkie cechy typowego włoskiego domku letniskowego.

Dużą popularnością pośród gości cieszy się również Borgo Beneventi B&B Vinci. Uważane jest za jedno z najlepszych gospodarstw agroturystycznych w mieście. Usytuowane w przepięknej części miasta posiada duży taras, na którym serwowane są posiłki, a także stworzony przez miejscowego architekta przestrzeni ogród z parkingiem.

Jak dojechać do Vinci?

Vinci oddalone jest zaledwie o 40 kilometrów od Florencji. Do miasta można się dostać przygotowaną przez władze regionu infrastrukturą autobusową, bądź wynajętym samochodem. Ze względu na niewielki koszt związany z najmem pojazdu, na ten krok decyduje się wielu przybyłych. Oczywiście do Włoch przybywają również pasjonaci motocykli, a także zapaleni rowerzyści. Nastawione na branżę turystyczną Włochy oferują turystom szereg udogodnień, które dotyczy również przejazdów pomiędzy najważniejszymi atrakcjami. Vinci za sprawą Leonarda z pewnością jest jedną z nich.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Castiglione d’Orcia i widok na Dolinę Dzbanów

Terme di Saturnia – przewodnik po włoskich termach

Następny

Dodaj komentarz