Weekend we Florencji, co zobaczyć w 3 dni? Pomysły na zwiedzanie

Tagi , , , , , , , , , ,

Florencja określana mianem kolebki renesansu, usiana jest zabytkami i atrakcjami przyciągającymi tłumy zwiedzających. Właśnie tutaj odnajdziemy liczne muzea, galerie, pałace i rozbudowaną architekturę sakralną, a to wszystko położone nad rzeką Arno i górującymi nad miastem Apeninami. Piękne słońce, pyszne jedzenie, niepowtarzalny klimat i lokalne wina niewątpliwie dopełniają całość. Będąc we Florencji możemy jeszcze bardziej cieszyć się z pobytu w tym muzeum pod gołym niebem. Co wybrać jeśli mamy mało czasu? Prezentujemy najciekawsze pomysły na zwiedzanie w 3 dni. Polecamy artykuł tym, którzy planują spędzić weekend we Florencji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zwiedzanie Florencji – przemyślany plan

Florencja to miasto tak gęsto usiane zabytkami, iż ciężko byłoby je dokładnie zwiedzić i dobrze poznać nawet przez miesiąc zwiedzania. Gdy więc mamy na to jedynie 3 dni właściwy i przemyślany plan pozwoli dotrzeć w jak największą ilość miejsc o odpowiedniej porze dnia. Poniżej przedstawiona jest przykładowa trasa na trzy dni pobytu we Florencji. Oczywiście, gdy będziemy mieli na to więcej czasu lub gdy niektóre rzeczy interesują nas bardziej, a inne mniej, warto jest go optymalizować, dostosowując do własnych potrzeb.

Dzień 1- zwiedzanie Piazza della Signoria i Piazza del Duomo

Chociaż mogłoby się wydawać, że to bardzo duży i bogaty w ciekawostki obszar, który lepiej rozłożyć na dwa dni zwiedzania, jest to dokładnie przemyślane. Dobrze jest bowiem największą ilość zabytków zaplanować na pierwszy dzień, gdy mamy najwięcej energii i zapału. W ten sposób w kolejne dni mieć nieco więcej czasu na wytchnienie. Zwiedzanie należy rozpocząć najpóźniej około 9 rano. To najllepsza pora ponieważ wcześniej większość miejsc może być jeszcze zamkniętych.

Pierwsze kroki można skierować na Piazza della Signoria, gdzie znajduje się między innymi Muzeum Palazzo Vecchio. Na pewno warto odwiedzić punkt widokowy znajdujący się na wieży Arnolf. To właśnei stamtąd rozpościera się niesamowita panorama miasta. Następny punkt wycieczki to Via Calzaiuoli, na której znajdziemy między innymi kościół Orsanmichele. Jest to niepowtarzalny budynek, gdyż został wybudowany na początku XIII wieku jako miejsce handlu zbożem. Na jego fasadzie, jak i wewnątrz głównej nawy znajdziemy wiele dzieł, głównie z XV i XIII wieku. Najciekawsze z nich to niewątpliwie obraz Madonny z Dzieciątkiem Bernarda Daddi.

Ponte Vecchio over Arno river in Florence, Italy
Ponte Vecchio over Arno river in Florence, Italy, licencja: shutterstock/By muratart

Przechodząc przez Plazza del Duomo, warto zatrzymać się nieco dłużej przy Katedrze Santa Maria del Fiore. Z pewnością zachwyci każdego, kto zobaczy jej bogato zdobioną fasadę, a wewnątrz wysokie sklepienie w całości pokryte freskami. Za niewielką opłatą możemy skorzystać ze znajdującego się tu punktu widokowego, na którego prowadzi aż 400 wąskich stopni. 

Duomo Florencja. Bazylika Santa Maria del Fiore (Bazylika Najświętszej Maryi Panny Kwiatu) we Florencji, Włochy. Florencja Duomo jest jedną z głównych atrakcji Florencji
Duomo Florencja. Bazylika Santa Maria del Fiore (Bazylika Najświętszej Maryi Panny Kwiatu) we Florencji, Włochy. Florencja Duomo jest jedną z głównych atrakcji Florencji, licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Co jeszcze zasługuje na uwagę?

Naprzeciwko Katedry Santa Maria del Fiore znajduje się Baptysterium. To niewielki, acz imponujący, ośmiokątny budynek, który zasłynął z Porta del Paradiso, czyli Drzwi Raju. Jednak nie wiele osób wie, iż oryginalne drzwi wykonane z całości z brązu znajdują się w Muzeum Opera. Wnętrze jest bogato zdobione, a centralnym punktem jest chrzcielnica, w której Dante Alighieri przyjął sakrament.

Wspomniane już wcześniej Museo dell’Opera di Santa Maria del Fiore to kolejny obowiązkowy punkt programu. Znajduje się tuż za Katedrą Duomo, gdzie odnajdziemy największe działa sztuki florenckiej, które niegdyś wisiały w katedrze, ale z uwagi na ich wartość musiały zostać lepiej zabezpieczone. Wśród najcenniejszych rzeźb znajdujących się w zbiorach muzeum odnajdziemy Pietę Michała Anioła, a także Świętego Jana Donatella czy Madonnę o szklanych oczach Arnolfa di Cambio. 

Pisa, Italy with the Duomo and Leaning Tower at dusk.
Pisa, Italy with the Duomo and Leaning Tower at dusk., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Po obiedzie w jednej z okolicznych restauracji serwujących dania kuchni śródziemnomorskiej, włoskiej lub typowo toskańskiej można udać się do Galerii Uffizi. Zwłaszcza iż jest to jedno z najstarszych muzeów w całej Europie. Jego powstanie określa się na koniec XVI wieku. Wśród licznie zgromadzonych tu dzieł odnajdziemy również te najsłynniejsze, między innymi Świętą Rodzinę Michała Anioła, Cudowną Madonnę ze szczygłem Rafaela, Bachusa Caravaggio oraz kilka dzieł autorstwa Leonarda da Vinci, w tym Zwiastowanie

Idealnym punktem kończącym tak intensywny, pełen wrażeń dzień będzie spacer nad przepływającą przez środek miasta rzeką Arno. Po pysznej kolacji można skusić się na podziwianie z zewnątrz wszystkich okolicznych zabytków. Florencja wygląda imponująco szczególnie nocą gdy budowle są podświetlone.

Dzień 2- zwiedzanie San Marco i San Lorenzo

Rozpoczynając dzień od Piazza San Marco, warto zajrzeć do Galleria dell’Accademia gdzie znajdziemy dzieła znakomitych artystów, w tym rzeźbę Dawida spod dłuta Michała Anioła oraz obraz Madonna del Mare Botticellego. Tuż za rogiem znajduje się Muzeum Opificio delle Pietre Dure przy Via Degli Alfani. Odnajdziemy tu historię rzemiosła kamiennego sięgającą setek lat wstecz. przedstawioną w niesamowity sposób, który z pewnością zainteresuje wielu odwiedzających. Na Piazza San Marco odnajdziemy również inne równie ciekawe muzea. Na przykład Muzeum San Marco z dziełami Beato Angelico, a znajdującym się w budynku stanowiącym niegdyś dominikański klasztor.

Po lunchu warto skierować się w stronę San Lorenzo, aby podziwiać Palazzo Medici Riccardi, a następnie kościół z kaplicą Medyceuszy. Kolejnym ciekawym punktem zwiedzania może okazać się kościół San Lorenzo. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno jego biblioteka Medicean, między innymi z dziełami Michała Anioła. 

Okolice San Lorenzo to też idealne miejsce na zakupy. Znajdziemy tu wiele małych sklepików i butików, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Idealnym zakończeniem dnia będzie z pewnością wizyta w dominikańskim kościele Santa Maria Novella, upiększonym licznymi dziełami sztuki.

Dzień 3- zwiedzanie Oltrarno

Oltrarno to dzielnica Florencji na południowym brzegu Arno. Uważana za jedną z najautentyczniejszych miejsc w całej Florencji. To właśnie tutaj swoje niewielkie pracownie i sklepiki mają rzemieślnicy, którzy uczyli się fachu i dziedziczyli warsztaty od wielu pokoleń. Odnajdziemy tu między innymi XV-wieczną Kaplicę Brancacci przy kościele Santa Maria del Carmine. Szczególnie zachwycające są znajdujące się na sklepieniu freski przedstawiające sceny biblijne. 

Kolejnym punktem zwiedzania jest XV-wieczny Palazzo Pitti. Tutaj znajduje się Galeria Palatyn, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Porcelany, Skarb Wielkich Książąt oraz Muzeum Mody i Kostiumów. Dopełnieniem tego miejsca z pewnością będzie piękny ogród Boboli. ogród rozciąga się na powierzchni niemal 11 hektarów z licznymi zbiornikami wodnymi, fontannami, alejkami i rzeźbami wśród pięknych okoliczności przyrody, który dostąpił zaszczytu znalezienia się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W zależności od tego, jak wiele czasu poświęcimy na zwiedzanie całego kompleksu Palazzo Pitti i na ile wystaw się zdecydujemy, możemy nie mieć go dość na żaden inny obiekt we Florencji. Jeśli jednak będzie inaczej, ciekawym miejscem do zobaczenia, z pięknym widokiem na miasto, zwłaszcza o zachodzie słońca jest Piazzale Michelangelo. Zwieńczeniem pobytu będzie z pewnością dobra włoska kolacja w jednej z florenckich restauracji.

Chcąc zmienić jakikolwiek powyżej wymieniony punkt planu zwiedzania, można wziąć pod uwagę również takie miejsca jak słynna Bazylikę Santa Croce, nad którą prace rozpoczęto już w 1294 roku. Interesujące i często polecane miejsca podczas podróży po Florencji to także Marcato Centrale,  Ponte Vecchio czy Campanile di Giotto w historycznym centrum miasta.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Gdzie zjeść we Florencji, TOP najlepszych restauracji

Toskania: najpiękniejsze punkty widokowe

Następny

Dodaj komentarz